Polska i Świat

Polska i Świat

Przejdzie do historii jako twarda i bezkompromisowa. Wzięła na siebie ciężar rządów na wyspach brytyjskich, gdy te były w poważnych gospodarczych tarapatach. Udźwignęła go, choć miała przeciw sobie potężne wówczas związki zawodowe. To za jej czasów Wielka Brytania skończyła z państwem opiekuńczym i zawierzyła niewidzialnej ręce rynku. Nie obyło się bez ofiar, za co żelazna dama była i jest krytykowana nawet po śmierci. Zmarła w Londynie, w wieku 87 lat.

Jeśli SLD liczyło, że wyrzucając z partii Ryszarda Kalisza, będzie mieć problem z głowy, to się przeliczyło. Kalisz przyjął rozwód z partią z uśmiechem, wdraża plan B na swoje polityczne życie - jego szczegóły mamy poznać za mniej więcej dwa tygodnie. Ale już teraz jest więcej niż pewne, że w tym nowym życiu będzie stary znajomy Aleksander Kwaśniewski.

Gdyby wierzyć północnokoreańskiej propagandzie, wrogie amerykańskie bombowce i myśliwce krążą nad krajem i ćwiczą atak nuklearny. Do wybrzeży Korei z kolei zmierza ogromny atomowy lotniskowiec Stanów Zjednoczonych. I jeśli wybuchnie wojna to właśnie przez Amerykanów. Ci jednak nie dają się sprowokować i konsekwentnie odpowiadają - wojna to ostateczność. Samoloty szpiegowskie wypatrzyły jednak kolejną wyrzutnię rakiet średniego zasięgu, którą Pjongjang zainstalował na wschodzie kraju.

Polsko-rosyjskie memorandum w sprawie gazociągu Jamał II nie jest umową na budowę tego gazociągu, a umową na dostarczenie informacji w tej sprawie - tłumaczył późnym popołudniem minister skarbu Mikołaj Budzanowski. Tłumaczenia były jak najbardziej potrzebne, bo od rana było sporo zamieszania. Pytany o memorandum premier, odpowiadał z widocznym na twarzy zakłopotaniem, że niewiele wie. Mimo, że ze strony polskiej dokument podpisała spółka EuRoPol Gaz, nadzorowana przez rząd.

Mieszkańcy Korei Północnej informację o świecie, kraju czy wojnie, która nad nimi wisi czerpią z jednego jedynego źródła - reżimowej telewizji. A tam treści są mocno dobrane pod tezę jakoby Korea Północna była tą dobrą i wielką, a świat zachodni tym słabym i zepsutym.

Można, a nawet trzeba zabić, okaleczyć albo zgwałcić. Tylko to zmywa hańbę z rodziny. Kolejna ofiara tej islamskiej zasady ma na imię Gulmina. Brat zadał jej 15 ciosów siekierą, dlatego, że uciekła od męża, który bił ją niemal każdego dnia. Dziewczyna cudem przeżyła. Pomogli lekarze, którzy nie tylko ją zoperowali, ale też doglądali i chronili przed jej własną rodziną.

Zbrodnie w 3D. Trochę już znane i rozpoznane w grach komputerowych, ale tym razem - służyć mają dobru wspólnemu. Polska policja i prokuratura otrzymały właśnie supernarzędzie - laboratorium 3D, w którym można odtworzyć przebieg wydarzeń w trójwymiarowej wizualizacji. Mówiąc wprost - śledczy nie musi sobie tego wyobrażać, wystarczy, że popatrzy.

Trochę przypomina to porywanie się z motyką na słońce, skoro ta sama Platforma, która nie może się porozumieć w sprawie związków partnerskich, bierze się za coś, co wydaje się obyczajowo jeszcze trudniejsze do zaakceptowania. Rząd pracuje nad nowymi przepisami dotyczącymi korekty płci. Mówiąc krótko - chce, by ten proces formalnie był szybszy i prostszy. Pomysłowi wtóruje posłanka Anna Grodzka, która mówi, że dzisiejsze procedury do droga przez mękę, nie tylko dla głównych zainteresowanych, ale też dla ich rodzin.

Specjalna komisja zbada wyprawę na Broad Peak, podczas której zaginęli Tomasz Kowalski i Maciej Berbeka. Jak dowiedziała się TVN24, w jej składzie znajdą się: Piotr Pustelnik, Michał Kochańczyk, Anna Czerwińska, Bogdan Jankowski i Roman Mazik.

Skoro na całym świecie mieszka 7 miliardów ludzi, to chyba tylko niemowlaki nie mają telefonów komórkowych, skoro ma go - według luźnych szacunków - 6 miliardów osób. To jeden z tych wynalazków, który pokochaliśmy od razu i życia bez niego sobie już nie wyobrażamy. Jest z nami równo od 40-stu lat, co dowodzi, że do luksusu szybko i łatwo się przyzwyczajamy. A potrzebą, która okazała się matką tego wynalazku, była wygoda. Żeby nie być już na kablu, albo żeby się o niego nie potykać.

Lepiej późno niż wcale - rząd powołuje zespół, który będzie wyjaśniał i tłumaczył zawartość raportu komisji Jerzego Millera na temat przyczyn katastrofy smoleńskiej. Jak ustaliła Polska i Świat - zespół  ma zacząć działać jeszcze w tym miesiącu i ma na bieżąco - jak mówi premier - "tłumaczyć Polakom, na czym polega smoleńska kampania czasami kłamstw, czasami bzdur".

Więzienia pełne są ponoć ludzi niewinnych, ale niektórzy z nich naprawdę nic złego nie zrobili a mimo to spędzili za kratami lata. Czasem dziesiątki lat. Jak na przykład Louis Taylor, który wyszedł właśnie na wolność po 41 latach niesłusznej odsiadki. Został skazany na dożywocie za podpalenie hotelu i śmierć niemal 30 osób. W rzeczywistości - tych ludzi próbował ratować. Dziś nie kryje oburzenia, zwłaszcza że system, który go wsadził za kraty, stawiał jeszcze warunki, które musiał spełnić, by wyjść od razu na wolność.

Kwestia pogody stała się na tyle drażliwa, że nasi synoptycy składają już obietnice, że za tydzień na termometrach będzie powyżej 10-ciu stopni. Wiosna z pewnością jest bliżej niż dalej i choć wszyscy mamy serdecznie dość śniegu, lepiej jednak by nie topniał zbyt gwałtownie. Wisi nad nami groźba powodzi. Niektóre rzeki już niebezpiecznie przybrały, na szczęście na żadnej z nich nie ma kry. Woda może więc spokojnie płynąć.

Koniec z wymówkami - jeśli jakiś poseł czy senator przesadzi na przykład z prędkością na drodze, będzie mógł zapłacić mandat. Sejm szykuje zmiany przepisów dotyczących immunitetów. Osoby z immunitetem będą mogły, ale wciąż nie musiały, płacić za przewinienia. Resztę będą rozliczać wyborcy.

Widoku sześciu białych trumien, wyprowadzanych jedna po drugiej z kościoła na cmentarz, Brytyjczycy długo nie zapomną. Sześcioro dzieci zginęło w ogniu, który - jak się potem okazało w śledztwie - podłożyli go rodzice.

Na Koreę Północną spojrzeć przez pryzmat... Podlasia? To tam regularnie bywał ambasador Phenianu w Polsce, prywatnie - bliski krewny przywódcy reżimu. Odwiedzał tam muzea, grał w ping-ponga, delektował się się miejscową muzyką. Dlaczego na Podlasiu?

Niewiele o nim wiadomo, poza tym, że atakuje i zabija w Chinach. Nowy szczep wirusa ptasiej grypy. Naukowcy nazwali go H7N9. Nie wiedzą na razie skąd pochodzi, ani które zwierzęta go przenoszą. Ostatnie dni pokazały jednak, że człowiek walkę z tym wirusem przegrywa.

Barack Obama zaskoczył, bo zażądał od naukowców mapy ludzkiego mózgu. Oprócz dobrego słowa, dorzucił 100 milionów dolarów na badania, których efekt już porównywany jest do pierwszego kroku człowieka na Księżycu albo nawet odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Czy rzeczywiście?

Rząd szuka kogoś z pieniędzmi, kto naszemu przewoźnikowi pomoże stanąć na nogi. Nie chce nawet zachowywać pakietu większościowego, sprzeda całość, pod warunkiem że pozostanie marka LOT-u i jego warszawska siedziba. Problem w tym, że i na sprzedaż i na stawianie warunków może być za późno. Chętni na zakup LOT-u byli, ale kiedyś. Teraz ta branża też ma gorzej.

Senyszyn kontra Kalisz, czyli sąd partyjny w Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Za pracę dla Europy Plus, czyli konkurencji politycznej, Ryszard Kalisz będzie się tłumaczył i stanie w oko w oko z Joanną Senyszyn. Jak adwokat poradzi sobie z profesor ekonomii? Partyjna stawka jest wysoka.