Polska i Świat

Polska i Świat

Łowicka drogówka zdziesiątkowana. 2/3 całej załogi zostało zatrzymane pod zarzutem przyjmowania łapówek. Nieoficjalnie wiadomo, że stało się to w Komendzie Wojewódzkiej w Łodzi, gdzie policjantów wezwano pod pretekstem szkolenia. Jeśli zarzuty się potwierdzą, grozi im do 10 lat więzienia.

To przerażające zło, a zgoda na nie oznaczałaby regres cywilizacyjny. Obrońcy zwierząt i naukowcy w emocjonalnym liście przekonują posłów, aby odrzucili w jutrzejszym głosowaniu możliwość rytualnego uboju. Wcześniej przed Sejmem do swoich racji przekonywali rzeźnicy i hodowcy, którzy boją się, że utrzymanie zakazu oznaczałoby ich bankructwo. Kto był skuteczniejszy i kto kogo przekonał?

W worku w wodzie, na wysypisku śmieci, na krótkim łańcuchu przy budzie. Tak będą wyglądały zdjęcia wybitnych polskich bokserów wielu pokoleń m.in. Iwony Guzowskiej, Pawła Skrzecza, Dariusza Michalczewskiego i Krzysztofa Włodarczyka. To kampania, która ma zwrócić uwagę, że żaden sport nie jest tak brutalny, jak bywa człowiek wobec psów.

Od początku sezonu trzeba było naprawić niemal dwie trzecie z prawie dwóch i pół tysięcy miejskich rowerów w Warszawie, a blisko 30 miesięcznie wymaga kapitalnego remontu. Pojazdy są niszczone, mają powyginane ramy, bywają pozbawione siodełek, opon lub całych kół. Na części próbują je rozbierać złomiarze. Pół biedy, gdy się uda, czasem jednak zostawiają rowery na wpół rozkręcone.

Nie zimą, nie nocą, nie w czasie ekstremalnych warunków. Mimo tego polski himalaizm zimowy mierzy się z kolejnym ciosem. Zginął Artur Hajzer, jeden z bardziej doświadczonych himalaistów.

Tylko we wtorek w całej Polsce utonęło 11 osób. Od początku roku niemal dwieście. A wakacje nawet nie na półmetku. Jeszcze bardziej niepokojące jest, że obok głównej przyczyny tragedii nad wodą, czyli alkoholu, pojawia się kolejna: znieczulica. Zdarzają się bowiem utonięcia tuż przy brzegu. Pomóc w takiej sytuacji mógłby niemal każdy. Nie pomaga nikt.

Powinien odciążyć załogę, ale nie może jej zastąpić. Ze wstępnej analizy zapisów z czarnych skrzynek samolotu, który rozbił się na lotnisku w San Francisco, wynika, że podchodząc do lądowania leciał zbyt wolno. Piloci próbowali przerwać manewr i podejść do niego jeszcze raz, ale było już za późno. Autopilot zawiódł.

Religia, duże pieniądze i prawa zwierząt. Posłowie decydują, czy w Polsce będzie możliwy ubój rytualny. Rządowy projekt dopuszcza możliwość okrutnego zabijania zwierząt bez ich wcześniejszego ogłuszenia, ale zgody na to nie ma nawet wśród posłów partii rządzącej.

Ma być smaczniej, ale i drożej. Francuzi są wściekli, bo okazało się, że w kraju słynącym ze znakomitej kuchni ponad 2/3 restauratorów podaje potrawy przygotowane z mrożonek. Piszą więc specjalną ustawę i godzą się na podwyżki cen.

Okrutny samosąd w Egipcie. W Aleksandrii zlinczowano grupę nastolatków, którzy z dachu budynku obrzucali kamieniami proprezydencką demonstrację. Jeden nie żyje, drugi w krytycznym stanie trafił do szpitala. Trzeci wyrwał się oprawcom i uciekł.

Zginęły dziesiątki tysięcy Polaków. Jednak politycy od tygodni nie mogą napisać wspólnej uchwały w 70 rocznicę zbrodni wołyńskiej. Posłowie spierają się o słowa, pytają czystka to, czy ludobójstwo, a rodziny ofiar czekają na godne upamiętnienie swoich bliskich, bo pamięta niewielu.

Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i budzących szacunek znaków w historii Polski. Posłowie na wniosek weteranów chcą ustawowej ochrony pochodzącego z czasów II wojny światowej znaku Polski Walczącej - znanej chyba każdemu charakterystycznie wystylizowanej litery „P” z kotwicą.

Gdyby pasażerowie zostali w samolocie kilkadziesiąt sekund dłużej - spłonęliby żywcem. Ale personel zachował zimną krew i to dlatego podczas katastrofy Boeinga 777 w San Francisco tak wiele osób zostało uratowanych. Kilka dni po tej tragedii w magazynie Polska i Świat pytamy, jak bardzo stosujemy się do procedur bezpieczeństwa, które są po to, aby ratować nam życie.

Legenda polskiego himalaizmu Artur Hajzer zaginął na Gaszerbrumie w Pakistanie. Jego towarzysz Marcin Kaczkan odpadł od ściany, ale udało mu się zejść do obozu i to on poinformował, że Artur Hajzer nie żyje.

Województwo Mazowieckie nie ma pieniędzy na "janosikowe". Z powodu kryzysu samo zrobiło się biedne i zaciąga kredyty, żeby zapłacić daninę na rzecz biedniejszych regionów.

To pierwszy tak kompleksowy program chirurgicznego leczenia otyłości u dzieci w Centrum Zdrowia Dziecka. 17-letnia Ania jest pierwszą pacjentką, której ma wycięto 80 proc. żołądka. Dziewczyna już schudła 18 kilogramów.

Szef Amber Gold i jego żona pozostają w areszcie. Gdański Sąd Apelacyjny podtrzymał decyzję o przedłużeniu aresztu dla Marcina P. Podobną decyzję wydał sąd okręgowy w stosunku dla Katarzyny P. żony twórcy Amber Gold.

Edward Snowden znowu nadaje. Były pracownik CIA twierdzi, że Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa do szpiegowania wykorzystuje prywatne korporacje. Poza tym programy inwigilacji mają także europejskie kraje.

Setki agentów, miliony dolarów, 10 lat poszukiwań najgroźniejszego terrorysty świata. Tymczasem jak pokazuje relacja żony jednego ze współpracowników Osamy Bin Ladena, nieraz był on dosłownie na wyciągnięcie ręki. Ze specjalnego raportu wynika, że zdarzyło, że Osama Bin Laden i jego współpracownik zostali zatrzymani w Pakistanie za przekroczenie prędkości. Ale po chwili puszczono ich wolno.

Kobiety, które przez wiele lat były przetrzymywane w domu w Clevland, udzieliły wywiadu. Mówią o krzywdzie jakiej doznały i nadziei na sprawiedliwe osądzenie porywacza i gwałcicieli.