Polska i Świat

Polska i Świat

Szykuje się mocno kontrowersyjny eksperyment medyczny. Firma z Poznania chce przez 10 lat badać wpływ palenia marihuany na sprawność intelektualną palaczy. I potrzebuje do tego nawet kilku tysięcy ochotników. Kto w taki sposób przysłuży się nauce?

Blond dziewczynka w cygańskiej rodzinie, odebrana fałszywym rodzicom. Kim jest - to głośno zadawane pytania. Próbuje to również ustalić międzynarodowe śledztwo. Na jego marginesie zaczyna się dyskusja o Romach. Kim są? Co o nich wiemy? I skąd tę wiedzę czerpiemy? Oni sami próbują walczyć ze stereotypami.

Luksusowy biskup poza swoją luksusową siedzibą. Do czasu wyjaśnienia swoich drogich wydatków biskup Limburga został urlopowany. Stało się to po tym, jak parafianie i Watykan dowiedzieli się o milionach, jakie wydał na remont swojego pałacu, np. na wannę za 15 tysięcy euro. Papież Franciszek na jego miejsce wyznaczył tymczasowego zastępcę.

Smoleńska brzoza złamana 5 dni przed katastrofą - to nowa teoria nowego eksperta posła Antoniego Macierewicza. Tezę dr. Chrisa Cieszewskiego neguje szef państwowej komisji badania wypadków lotniczych Maciej Lasek. Znów mamy pojedynek na słowa i zdjęcia. I znów mamy brzozę na pierwszym planie.

Aktywnie o swoich działaczy walczy też Greenpeace. Na stronie internetowej organizacji mogą państwo wesprzeć tak zwaną arktyczną trzydziestkę. Aresztowania działaczy to niemal norma, tak jak protesty Greenpeace'u - niebanalne, czasem ryzykowne, ale zawsze głośne. Zaczęło się ponad 40 lat temu, a jakże od protestu, tyle że przeciw Stanom Zjednoczonym, które przeprowadzały wówczas testy nuklearne. Dziś na celowniku jest Rosja i arktyczne złoża. Bo to, co dla Greenpeace najważniejsze, to ochrona naturalnych zasobów ziemi.

Gniew wielki w PiS-ie na Jurka Owsiaka. Jak śmiał zaatakować Antoniego Macierewicza? Chodzi oczywiście o katastrofę smoleńską. Owsiak w emocjonalnych, momentami wulgarnych słowach powiedział na swoim wideoblogu, że ma dość trucizny, którą rozsiewa Antoni Macierewicz i, że nie wierzy by cokolwiek, ktokolwiek, w tym sam Bóg przekonał Macierewicza, że w Smoleńsku nikt nikogo nie zamordował.

Co rano Piotr Ikonowicz zapewne nasłuchuje pukania do drzwi. W każdej chwili może po niego przyjść policja i odprowadzić do więzienia. Rzecz dotyczy sprawy sprzed wielu lat, Ikonowicz bronił wtedy eksmitowanej rodziny, ale naruszył - zdaniem sądu - dobra osobiste właściciela lokalu. Prezydent Bronisław Komorowski wzywany do ułaskawienia Ikonowicza stara się jednak emocje nieco ostudzić, bo - jak twierdzi - sprawa nie jest czarno-biała, czyli oczywista.

Czasem słowo koszmar czy dramat to za mało. Czasem po prostu nie chce się wierzyć, że życie może być aż tak okrutne. Uchodźcy - mówiliśmy o nich wielokrotnie. Uciekają przed wojną albo przed śmiercią głodową. Szczęśliwców, którym się udaje jest stosunkowo niewielu. Wielu trafia za to w ręce nieuczciwych pośredników i ginie u wybrzeży Lampedusy albo staje się ofiarą międzynarodowych gangów, które szantażują rodziny, żądają pieniędzy, przeliczają ludzi na ewentualny zysk ze sprzedaży ich organów. Tak się dzieje między innymi na półwyspie Synaj, doskonale znanym polskim turystom.

Radziecka myśl techniczna, czyli samoloty Su-22 powoli odlatują w niebyt. 30 takich maszyn, ostatnich w naszej armii, ma przed sobą ostatnie dwa lata służby. Co potem? Szykuje się ostry skok na przód. Zastąpią je być może drony. Przetarg ma ruszyć w zeszłym roku. Baza, która szykuje się na ich przyjęcie to Mirosławiec w Zachodniopomorskiem.

Oburzenie na aresztowanie działaczy Greenpeace coraz większe. List do rosyjskich władz napisało jedenastu laureatów pokojowej nagrody Nobla. Interweniowała też Angela Merkel, a z nią ponoć Władimir Putin się liczy. Polskie służby konsularne zapewniają, że robią wszystko, by pomóc Polakowi za kratami i przede wszystkim, by go stamtąd wyciągnąć. Wszystko, czyli co?

Ślub, narodziny potomka, a teraz jego chrzest. W środę Kate i Wiliam oficjalnie ochrzczą swego syna. Wyspy Brytyjskie znowu ogarnęła gorączka.

Bitwa pod Lipskiem wybuchła na nowo - tysiące miłośników historii odtworzyło wydarzenie sprzed 200-stu lat. Wojska Napoleona - wśród nich Polacy - starły się wówczas z koalicją antyfrancuską i poniosły sromotną klęskę. Na pamiątkę Bitwy Narodów pod Lipskiem zebrało się ponad 7 tysięcy ludzi z różnych krajów. Byli też Polacy. Jeden z nich odegrał rolę księcia Józefa Poniatowskiego, który w tej bitwie stracił życie.

Przeszczep nerki niemowlaka dorosłemu człowiekowi pomógł - mówiliśmy o tym w zeszłym tygodniu. Od polskich lekarzy usłyszeliśmy wówczas, że w Polsce nie pobiera się organów od tak małych dzieci. Nie znaczy to wcale, że nie ma w Polsce pacjentów, którzy żyją z organami pobranymi od maluszków.

Kim są prawdziwi rodzice jasnowłosej dziewczynki, znalezionej w Grecji w rodzinie Romów? Urodą odstawała tak bardzo, że wzbudziła podejrzenia tamtejszej policji. Na jej apel odpowiedziało już kilka tysięcy osób. Jest więc co sprawdzać, tym bardziej, że zagadek w sprawie jest więcej.

Tupolew nie mógł rozbić się o brzozę 10 kwietnia 2010 roku, bo najdalej 5-tego kwietnia słynna brzoza została ścięta. Jak nie z tej, to z innej strony PiS kwestionuje rządowy raport na temat katastrofy smoleńskiej. Teraz zorganizował konferencję, na której to, co działo się z prezydenckim samolotem, ilustrowano na przykładzie dwóch puszek po napojach. Brzmi i śmiesznie i straszno. Ale nie może być inaczej, skoro Antoni Macierewicz niezmiennie wierzy w zamach, a Jarosław Kaczyński w Macierewicza.

Tomasz Dziemianczuk, ekolog Greenpeace'u pozostaje za kratami - sąd w Murmańsku nie zgodził się na wypuszczenie go za kaucją. Polskie MSZ zapewnia, że Dziemianczuk jest - to cytat "energicznie wspierany przez nasze służby konsularne". Wspieramy też Holandię, która upomniała się o ekologów do Międzynarodowego Trybunału Praw Morza.

Macierewicz do więzienia! Za kraty chce go wsadzić Janusz Palikot. Zarzut grubego kalibru - śmierć lub zniewolenie bardzo wielu pracowników i współpracowników wywiadu i kontrwywiadu wojskowego. Palikot twierdzi, że zna co najmniej 5 osób, które mają wiedzę na ten temat. PiS skarży się na Palikota do Komisji Etyki, Macierewicz do prokuratury, a my pytamy - czy ten nagły atak nie zapowiada aby nowej politycznej wojny, która może porwać do najbliższych wyborów.

Li-fi kontra wi-fi? Wcale nie, bo li-fi ma być uzupełnieniem, a z czasem doskonalszym zamiennikiem wi-fi. Ale po kolei. Li-fi to na razie obiecujący projekt jeszcze szybszego przesyłu danych, czyli internetu. Wystarczy, że w pobliżu będzie ledowe światło.

Wyspy Brytyjskie coraz mniej gościnne. Po nowym roku powinny otworzyć swój rynek pracy dla Rumunów i Bułgarów, a tymczasem szukają sposobu na ograniczenie liczby imigrantów. W tle kryzys i brak pracy dla swoich. Czy na zmianach ucierpią też Polacy, którzy teraz są najliczniejszą grupą imigrantów na wyspach?