Polska i Świat

Polska i Świat

Sejmowe "nie" dla uboju rytualnego nie zamyka wcale tej kwestii. Nie tylko dlatego, że o swoje głośno upomina się Izrael. Są także przepisy, które pozwalają na takie praktyki w Polsce. Urzędnicy sami się tu jednak gubią, a minister Michał Boni mówi wprost, że potrzebna jest wykładnia przepisów, a być może ich poprawienie.

Przesyłka z przeszłości dotarła we właściwe ręce i wywołała mieszankę emocji - od łez po radość. 10 lat temu w okolicach Nowego Jorku butelkę z karteczką wrzuciła do oceanu córka państwa Fary. W międzyczasie - zginęła tragicznie w czasie podróży po Szwajcarii. Telefon z wiadomością pozostawioną przez córkę musiał więc poruszyć.

Znowu śmierć dziecka na quadzie. 17-latek prowadził, 5- i 10-latek siedzieli obok. Maszyna uderzyła w drzewo, 17-latek zginął na miejscu. Jego koledzy trafili do szpitala. Nie miał uprawnień do prowadzenia quada, tak jak wszystkie inne dzieci, które chwytają za kierownice quadów. Tymczasem to bardzo niebezpieczne maszyny, zwłaszcza w rękach tych, którzy nie mają ani umiejętności, ani doświadczenia, ani nawet siły, by je w razie kłopotów ujarzmić.

Już dawno pod adresem Polski nie padały tak ostre słowa na arenie międzynarodowej. Izrael zarzuca nam wrogie nastawienie i działanie przeciwko państwu i narodowi Żydowskiemu. Chodzi o ubój rytualny i zakaz, za którym w piątek opowiedział się polski sejm. W dzisiejszym oświadczeniu izraelskiej dyplomacji czytamy między innymi, że ta decyzja poważnie szkodzi procesowi przywracania żydowskiego życia w Polsce. Zdaniem premiera słowa te są nietrafne, nieadekwatne i niestosowne.

W Ciechocinku, ale też w Kołobrzegu czy Lądku Zdroju. Niemal w każdej części Polski, Polska się leczy. Sanatoria to był i jest szczyt pożądania. Trzytygodniowy turnus w pięknym miejscu, w solankach czy borowinach na koszt państwa. Nic dodać, nic ująć. Lekarze chcieliby jednak dodać nowoczesne metody leczenia i rehabilitacji, a nie wyłącznie te od matki natury.

Kilku wielkich nazwisk zabraknie na tegorocznych Lekkoatletycznych Mistrzostwach Świata w Moskwie. Kilka wielkich nazwisk jest bowiem oskarżonych o doping. Wśród nich - najszybszy w tym roku człowiek na świecie, czyli Amerykanin Tyson Gay, który w Moskwie chciał pokonać Usaina Bolta. Tego drugiego na liście podejrzanych nie ma. Jest za to jamajski sprinter numer dwa - Asafa Powel. Kibicom - jak zwykle w takich sytuacjach - ręce opadają.

Młody Ukrainiec, który uderzył jajkiem prezydenta Bronisława Komorowskiego, odpowie za chuligaństwo. Grozi mu albo grzywna, albo nawet 3 lata więzienia. To pierwsze jest bardziej prawdopodobne, tym bardziej, że najbardziej poszkodowany, czyli prezydent apeluje, by incydentowi z Łucka nie nadawać szczególnego znaczenia. MSZ czeka jednak na wyjaśnienia ze strony Biura Ochrony Rządu.

Jest Wojciech Lemański i jego parafianie, jest także Henryk Hoser i jego arcybiskupia władza nad proboszczem. Ksiądz Lemański mimo zakazu mówi i oskarża zwierzchnika. Ten mógłby coś powiedzieć, ale woli milczeć - i to od miesięcy. A teraz, gdy w Jasienicy takie rzeczy dzieją się na naszych oczach - jest na wakacjach.

Ksiądz Wojciech Lemański robi krok do tyłu i oddaje probostwo w Jasienicy. Sporu z arcybiskupem jednak nie kończy. Ksiądz poza parafią będzie czekał na rozstrzygnięcia z Watykanu. Liczy, że do Jasienicy powróci. Sytuacja w parafii być może nieco się uspokoi, bo dziś emocje sięgnęły szczytów. Rano do Jasienicy przyjechali przedstawiciele kurii warszawsko-praskiej z kandydatem na administratora parafii. Parafianie ich jednak pogonili.

Kaprys czy konieczność? Biali obywatele Republiki Południowej Afryki coraz częściej decydują się na mieszkanie w zamkniętych osiedlach. W ten sposób Burowie, czyli potomkowie kolonizujących Afrykę Holendrów i Brytyjczyków, zaczynają odgradzać się od rdzennej ludności.

Czy lot z żaglem to jeszcze żeglarstwo? Czy pieniądze zabijają jeden z najpiękniejszych sportów? W tegorocznym Pucharze Ameryki nie brakuje trudnych pytań, brakuje za to uczestników. W dwóch wyścigach brała udział tylko jedna załoga, bo pozostałych albo nie stać na ultranowoczesny sprzęt, albo protestują przeciw wciąż zmieniającym się zasadom.

Zrobili wszystko, żeby spełnić marzenia. Swoje i rodziców. Młodzi Chińczycy ciężko pracowali, aby dostać się na studia, bo te miały być przepustką do lepszego życia. Niestety, wielu z nich przekonuje się, że trudno myśleć o świetlanej przyszłości, jeśli teraźniejszość jest nieznośna, a gwarancja kariery zmienia się w rozpaczliwą nadzieję, że znajdą jakąkolwiek pracę.

Szybciej otrzymasz pomoc, jeśli sam wcześniej ją zadeklarujesz. Walia zmienia przepisy dotyczące transplantacji. Według przegłosowanej ustawy, podpisanie zgody na pobranie narządów po śmierci zapewni miejsce na priorytetowej liście, jeśli to podpisujący będzie potrzebował przeszczepu. Czy to skuteczny sposób na zwiększenie liczby dawców?

W Irlandii uchwalono kontrowersyjną ustawę zezwalającą na aborcję w przypadku zagrożenia życia kobiety, także wtedy jeśli przyszła matka grozi popełnieniem samobójstwa. Przeciwnicy przekonują, że zapis ten stanie się furtką do aborcji na życzenie.

Połowa śmiertelnych ofiar wypadków drogowych mogłaby żyć, gdyby w chwili zderzenia miały zapięte pasy. I o ile coraz częściej pamiętamy o tym obowiązku w naszych samochodach, to wsiadając do autokarów pasy bezpieczeństwa wydają nam się niepotrzebne.

Niełatwo umyć włosy, wyczyścić zęby i obciąć paznokcie. Codzienne, prozaiczne czynności wymagają prawdziwej ekwilibrystyki. Wiemy, jak kosmonauci radzą sobie w kuchni, ale tylko nieliczni mają odwagę aby zapytać, jak w przestrzeni kosmicznej wygląda codzienna toaleta.

Walczyli z dzieckiem, teraz to samo dziecko udowadnia, że Talibów można pokonać. Szesnastoletnia Pakistanka w ubiegłym roku została ciężko postrzelona w drodze ze szkoły. Naraziła się radykałom pisaniem bloga, w którym walczyła o prawo do nauki. Cudem przeżyła. I triumfuje, bo ci, którzy chcieli na zawsze zamknąć jej usta sprawili, że Malali słuchał dziś cały świat.

Najpierw ktoś trafił trzynastolatka, potem ranny został dorosły mężczyzna. W Głogowie ktoś dla zabawy strzela z wiatrówki do przechodniów. Zabawa mogła skończyć się tragicznie. Mieszkańcy mówią, że strzałów było więcej.

Zdaniem kurii arcybiskup Hoser dba o dialog z Żydami, a zarzut dotyczący pytania o obrzezanie jest bezsensowny. Tymczasem ks. Lemański prosi hierarchę o zmianę decyzji o odwołaniu go z funkcji proboszcza i przeprasza za sprowokowanie domysłów. Ale nie znaczy to, że ustaje w walce, bo zapowiada również odwołanie do Watykanu.

Nie było dyscypliny, nie będzie zabijania bez ogłuszania. Premier przegrał polityczny bój w sprawie uboju rytualnego, choć nie wydawał się tym specjalnie zmartwiony. Nie będzie również wyciągał konsekwencji wobec tych posłów Platformy, którzy do kosza wrzucili ustawę swojego rządu.