Polska i Świat

Polska i Świat

Starszy z braci ma 14 lat. Młodszy sześć. Mimo to nie potrafią chodzić i mówić. Mają wszy i choroby skóry. Dwaj bracia z Ukrainy całe życie spędzili w małym zapuszczonym pokoju, bo ich rodzice - choć to chyba złe słowo - nie wypuszczali ich na zewnątrz. Prokuratura we Lwowie prowadzi postępowanie w sprawie poważnego zaniedbania obowiązków rodzicielskich. A my pytamy gdzie przez tyle lat byli sąsiedzi, lekarze i opieka społeczna.

Pierwsza i symboliczna podróż Franciszka I. Papież przybył na włoską wyspę Lampedusę na Morzu Śródziemnym. Oddał tam hołd tysiącom imigrantów z Afryki, którzy utonęli w drodze do Włoch.

Izrael wyrasta na prawdziwa potęgę w produkcji i eksporcie dronów. To bezzałogowe samoloty wojskowe, które niepostrzeżenie szybują nad naszymi głowami. Tylko w ciągu ostatnich lat firmy z Izraela zarobiły na sprzedaży tych maszyn ponad cztery i pół miliarda dolarów. Zainteresowanie nadal rośnie.

Kanadyjska policja nadal nie może odnaleźć kilkudziesięciu osób, które uznawane są za zaginione po sobotniej katastrofie kolejowej i potężnym wybuchu cystern z ropą naftową w mieście Lac-Megantic. Ostatni bilans katastrofy to pięć osób zabitych i 40 zaginionych.

Został wysłany przez swojego przełożonego na emeryturę, bo mówił publicznie o grzechach Kościoła. Ksiądz Wojciech Lemański zapowiada, że odwoła się od decyzji biskupa Henryka Hosera.

Marcin Gortat kontra Wojsko Polskie. Do tej konfrontacji dojdzie na szczęście na boisku. Spotkanie Gortat Team z Wojskiem Polskim odbędzie się 19-stego lipca w gdańskiej Ergo Arenie. Dochód z meczu ma być przeznaczony dla dzieci poszkodowanych na misji żołnierzy.

Zgwałcona 11-to latka z Chile jest w ciąży, która zagraża jej życiu. Dziecka nie można jednak usunąć, bo w Santiago jest to zakazane. Przypadek 11-letniej Belem odnowił w Chile ostrą dyskusję na temat bezwzględnego zakazu aborcji.

Co najmniej 51 osób zginęło w strzelaninie przed koszarami Gwardii Republikańskiej w Kairze. W starciu pomiędzy wojskiem a zwolennikami obalonego prezydenta Mursiego tylko w egipskiej stolicy rannych zostało prawie pół tysiąca osób.

Wakacyjna podróż autobusem miejskim. Za oknem ponad 30 st. C. W środku około 40 st. C. Żar leje się z nieba, pot cieknie po plecach, a nalepka wyraźnie ostrzega: "Okien otwierać nie wolno", bo pojazd jest klimatyzowany. Teraz pytanie: Czy autobus, który ma zepsutą klimatyzację nadal zalicza się do pojazdów klimatyzowanych?

Już wiadomo, że samolot podchodził do lądowania za wolno, a pilot miał wylatane na tego typu maszynie tylko 40 godzin. Specjalna komisja bada przyczyny katastrofy Boeinga 777 który rozbił się w San Francisco. W katastrofie zginęły dwie osoby, a 180 zostało rannych.

Nawet jeśli urodzi się dziewczynka, nawet jeśli będzie mieć młodszego brata lub braci, to i tak to ona będzie następczynią tronu. Brytyjska monarchia idzie z duchem czasu i zmienia zasady sukcesji. Kate może więc śmiało urodzić córeczkę.

W małej ukraińskiej wsi znają się wszyscy, ale to nie powstrzymało trzech mężczyzn - w tym dwóch milicjantów - przed brutalnym gwałtem na sąsiadce. Kobieta przeżyła i wskazała palcem kto ją skrzywdził. Potrzeba było jednak pospolitego ruszenia wsi, by sprawcy trafili za kraty. Ukraińcy mają powoli dość nadużyć władzy, korupcji i milicji, która niewiele ma wspólnego ze stróżami prawa.

Bój o stolicę coraz ostrzejszy. Przeciwnicy Hanny Gronkiewicz-Waltz pod jej oknami zbierają podpisy pod wnioskiem o referendum nad jej odwołaniem. Ale też ci sami przeciwnicy skarżą się, że są podsłuchiwani. Przez kogo? Wiadomo, przez tych, z którymi walczą. A ci, którzy w miarę z boku na to wszystko patrzą mówią, że im bliżej referendum, tym więcej będzie takich rewelacji.

W tym szpitalu nie liczą się procedury, czy papierkowe formalności. Tam liczy się tylko czas, bo pacjent zwykle jest w bardzo ciężkim stanie. Polski szpital wojskowy w afgańskiej prowincji Ghazni działa nieco inaczej niż cywilne. Lekarze z rannymi żołnierzami obchodzą się może mniej delikatnie, za to jak najbardziej skutecznie. Nikogo nie dziwi bezpośredni masaż serca czy ekspresowe przetaczanie krwi. Przywracanie życia - to rutyna dla tych ludzi.

Mistrz ma ksywę Szczęki - pasuje idealnie. Szczęki potrafią bowiem w 10 minut pożreć 69 hot dogów. Jego kobieca odpowiedniczka - Czarna Wdowa - wypada przy nim blado, bo w tym samym czasie potrafi połknąć jedynie 37 bułek z parówką. Takie rzeczy oczywiście tylko w Ameryce. Zabawa jest ponoć świetna, techniki różne, apetyt - obowiązkowy. Za to po zawodach można nie jeść nawet dwa tygodnie.

W sprawie Madeleine McCann - małej dziewczynki, która zaginęła bez wieści w czasie rodzinnych wakacji w Portugalii, coś wreszcie drgnęło. Dziecko zaginęło sześć lat temu, jednak po dwóch latach intensywnego śledztwa specjalna grupa brytyjskich policjantów ma trop i aż 38 osób na oku. Być może dziewczynka padła ofiarą międzynarodowej szajki pedofilskiej.

Piłkarski sędzia podejrzany. Nie o korupcję, a o typowanie wyniku tenisowej gry Agnieszki Radwańskiej. Hubert Siejewicz był w punkcie bukmacherskim, co zarejestrowała kamera, a czego sędziemu robić nie wolno. Nie wiemy, czy wygrał jakieś pieniądze, nawet jeśli, to i tak więcej stracił, bo w PZPN jest już wniosek o natychmiastowe zerwanie z nim współpracy. Sędzia Siejewicz był jednym z 7 zawodowych arbitrów, sędziujących mecze ekstraklasy. Miał też uprawnienia sędziego międzynarodowego.

Musi mieć charyzmę, skoro zawsze - niezależnie gdzie się pojawia - przyciąga tłumy. Do Warszawy na Stadion Narodowy przyciągnie ponoć nawet 60 tysięcy ludzi, którzy wierzą, że ojciec John z Ugandy ma moc większą, niż inni. Uzdrawia, wygania złe duchy, nawraca, a przy tym robi niezłe show.

Wszystkie oczy patrzą na Elbląg, w czym pomagają polityczni liderzy. Są tam. Jarosław Kaczyński składa kwiaty przed pomnikiem Jana Pawła II, Donald Tusk spotyka się z mieszkańcami. Obaj starają się pomóc swoim kandydatom, którzy walczą o fotel prezydenta miasta. Rozstrzygająca dogrywka w niedzielę.