Polska i Świat

Polska i Świat

Narodowcy w Sejmie

Narodowcy wchodzą na Wiejską pod szyldem Kukiz'15. Pierwsze posiedzenie parlamentu 10 listopada, a dzień później - marsz niepodległości. Pytanie, czy narodowcy jak zwykle zorganizują własny? I z czym pomaszerują na sejmową mównicę? Materiał z magazynu "Polska i Świat".

Schetyna wraca do gry

Schetyna kontra Kopacz. W Platformie walka o przywództwo. Przegrane wybory uruchomiły emocje i ambicje. Premier Ewa Kopacz zapowiada, że poddawać sie nie zamierza i zgłasza swoją kandydaturę w wewnętrznych wyborach partyjnych. Dziś wiadomo, że kandydatów już jest dwoje. Grzegorz Schetyna znów wraca do gry. Materiał z magazynu "Polska i Świat".

Woli iść do nieba niż do szpitala

Ma dość leczenia - chce iść do nieba. Historia małej, nieuleczalnie chorej Amerykanki, która sama zdecydowała, że więcej do szpitala nie wróci. Zmęczona kuracją, która i tak nie daje nadziei na wyzdrowienie, zostaje w domu. Co oznacza wyrok. I rodzinny dramat. Materiał z magazynu "Polska i Świat".

Giełda nazwisk, kto w nowym rządzie

W oficjalnym stanowisku władz PiS potwierdzono, że premierem ma być Beata Szydło. Przez moment pojawiły się wątpliwości, kiedy do gry wkroczyło nazwisko profesora Glińskiego. Pytań o to "kto, za kogo", jest jednak znacznie więcej, bo do obsadzenia jest cały rząd. Fala spekulacji ruszyła, a razem z nią giełda nazwisk.

Duże zmiany w polskich służbach?

Nie cichną spekulacje kto w nowym rządzie obejmie kontrolę nad służbami. Podobno szykują się tutaj spore zmiany personalne. Wśród zmian, przywrócone ma być też stanowisko ministra koordynatora służb specjalnych.

Koniec przywództwa Millera w SLD

Mówił, że prawdziwy mężczyzna nigdy nie kończy. Ale po kolejnej wyborczej porażce Leszek Miller jednak skończy z przywództwem w SLD. Spełni tym samym złożoną wcześniej obietnicę. Żalu po jego decyzji nie będzie, bo młodzi partyjni koledzy już głośna mówią, że czas Leszka Millera minął. Mówią to jednak do kamer, a nie wprost do szefa.

Obietnice PiS - frankowicze czekają, banki się boją

Nowego rządu jeszcze nie ma, ale gdy powstanie, szybko musi zabrać się do pracy, bo do spełnienia wiele wyborczych obietnic. Frankowicze liczą na pomoc, a bankowcy boja się podatku bankowego. Kto i ile może na tym zyskać, a kto stracić, i czy to obietnica do spełnienia?

Czy bać się czerwonego mięsa?

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega - czerwone i przetworzone mięso może powodować raka. Lista obaw jest znacznie dłuższa, ale żeby nie wpadać od razu w panikę, lekarze i dietetycy uspokajają. I odsyłają do dobrze zbilansowanej diety.

Polscy ochroniarze w Izraelu

Polska firma ochroniarska chce wysłać do Izraela stu swoich ludzi. Mają pilnować porządku na ulicach Jerozolimy i chronić Żydów atakowanych nożami. Koszt operacji spory, ale suma nie ma znaczenia, bo - jak mówi szef firmy - liczy się cel.

Pendolino, samolotem, autem. Jak do PKW docierały protokoły

Kto wszedł do Sejmu + już wiadomo. Ale na informację trzeba było długo czekać. PKW stopniowała napięcie, a partie musiały mieć stalowe nerwy. Wczoraj podano, które partie przekroczyły próg wyborczy, a dopiero dziś podział mandatów. Dlaczego w dobie cyfryzacji podanie oficjalnych wyników tak długo trwa?

Których ludowców nie zobaczymy na Wiejskiej?

Te osoby były do tej pory twarzami Polskiego Stronnictwa Ludowego. Były, bo już są poza Wiejską. Nazwisk sporo, na czele z Januszem Piechocińskim. Kto zatem został i co zamierzają ci, którzy musieli odejść?

Najciekawsze pojedynki wyborcze

Wybory były starciem nie tylko pomiędzy partiami, ale także pomiędzy ich największymi osobowościami. Ewa Kopacz zmierzyła się z Jarosławem Kaczyńskim w Warszawie, Grzegorz Schetyna rzucił w Kielcach wyzwanie Zbigniewowi Ziobrze. Jak sobie poradzili?

Wyborcze obietnice w starciu z rzeczywistością

Po wyborach ważne jest nie tylko to, kto jaką tekę dostanie, ale czy PiS spełni wyborcze obietnice. Na liście jest 500 złotych na dziecko, choć nie dla każdego i pod czujnym okiem państwa. Jakie jeszcze obietnice złożyło PiS, kiedy trafią one do Sejmu i czy państwo na to stać?

Plany i rozliczenia

PiS myśli co dalej, a PO rozlicza wyborczą porażkę. Na posiedzeniu zarządu partii przyjęto kalendarz wyborów wewnętrznych, ale już teraz głośno pojawiają się pytania o przyszłość Ewy Kopacz. Premier nie pozostawia złudzeń, z przywództwa rezygnować nie zamierza, choć walka może być zacięta, bo przeciwników ma sporo.

Kto stracił na wyborach?

Jedni są już pewni, że i tym razem znaleźli miejsce w parlamencie, inni wiedzą już, że są poza Wiejską. W Sejmie może zabraknąć posłów, którzy zasiadali w nim od lat. Kto stracił na tych wyborach, a kto nie? Jak wiele jest zaskoczeń?

Jak widzą nas nasi sąsiedzi?

Sondażowe wyniki nie napawają naszych sąsiadów optymizmem. Piszą o trzęsieniu i o powrocie do władzy narodowych - konserwatystów Jarosława Kaczyńskiego. Pytań jest wiele, co z UE, co z uchodźcami i dlaczego PO nie zdołała wygrać, skoro polska gospodarka się rozwija

PSL bez powodów do dumy

PSL powodów do dumy nie ma. Polskie Stronnictwo Ludowe w napięciu oczekiwało na ostateczne wyniki. Choć jest nad wyborczym progiem, to nieznacznie, a to oznacza, ze łatwo z sejmu wypaść. Poza Wiejską jest już prawdopodobnie sam lider i obecny wicepremier Janusz Piechociński. Co z innymi?

Pytania o Platformę

Platforma powodów do świętowania nie ma. Już w partii pojawiają się pytania: co dalej i czy Ewa Kopacz utrzyma przywództwo, w co zdaje się wierzą nieliczni, bo coraz częściej padają słowa o tym, że powinna podać się do dymisji.

Trudne zadanie Zjednoczonej Lewicy

PO zbiera się po wyborczej porażce. Trudniejsze zadanie ma jednak przed sobą Zjednoczona Lewica. Po raz pierwszy w sejmie zabraknie lewicy. Co zawiodło, dlaczego Barbara Nowacka nie dała rady i ile głosów Partia Razem zabrała Zjednoczonej?

Żółta kartka od młodych

Zdecydowanie żółtą kartkę opatrzonym w sejmie partiom dali młodzi. Ci jasno pokazali, że mają dosyć rządów Platformy i zagłosowali na prawicę, tę bardziej skrajną. Dlaczego wybrali właśnie ją?