Polska i Świat

Polska i Świat

Spojrzenie na rosyjsko-ukraiński kryzys z Zachodu, to często spojrzenie znacznie odmienne od tego, co mówi się choćby w Polsce. Media i społeczeństwa zachodniej Europy owszem - o rosyjskiej agresji mówią - ale mniej i mniej stanowczo, czasem próbują ją wręcz usprawiedliwiać. O radykalnych krokach odwetowych mówić raczej nie chcą.

Raport jak z frontu - czyli ukraińska armia w okopach przy granicy z Rosją. Stanowiska bojowe zajmują tam czołgi i transportery opancerzone, a żołnierze montują działka w kluczowych punktach przy drogach, mostach i skrzyżowaniach. Wszystko to, by być gotowym na ewentualną rosyjską agresję.

Jak zmniejszyć uzależnienie od Rosji? Bruksela szuka rozwiązania problemu, premier Donald Tusk uspokaja i zapewnia, że Polska jest energetycznie bezpieczna, a za rok popłynie do nas gaz z Kataru. Na ile inwestycja jest gotowa i czy port w Świnoujściu będzie najważniejszym punktem na naszej gazowej mapie? Odpowiedzi szuka Paulina Chacińska.

Rodzice, drugi dzień w Sejmie, walczą o swoje niepełnosprawne dzieci i o siebie. Domagają się od rządu realizacji obietnic sprzed pięciu lat. Mają pretensje i żal, że państwo skazuje ich na wegetację i wyliczają, że na życie i opiekę nad dziećmi dostają 800 złotych. Jak opiekować się chorym dzieckiem za taką kwotę? Reportaż Anny Wilczyńskiej.

Szkolenia po seksistowskich życzeniach. Burmistrz Pyrzyc z okazji Dnia Kobiet wręczył swoim urzędniczkom kartkę, która wywołała skandal. Panie tupnęły nogą, a w urzędzie zorganizowano szkolenie z dobrych manier. Dobre i to. Łukasz Wieczorek.

Na morzu, lądzie i w powietrzu trwa eskalacja działań zbrojnych po zajęciu przez Rosjan i przyłączeniu Krymu. Ukraiński okręt "Hetman Zahajdaczny" na Morzu Czarnym przepędził cztery mniejsze jednostki rosyjskie, ale wieczorem po szturmie udało się Rosjanom przejąć korwetę "Tarnopol". Z kolei rosyjskie lotnictwo intensywnie ćwiczy u granic Ukrainy i krajów nadbałtyckich. W odpowiedzi na wysłanie do Polski i na Litwę amerykańskich myśliwców. Piotr Świerczek.

Australijczycy ogłosili sensację i od nocy siły morskie i lotnicze kilku krajów zmierzają na południe Oceanu Indyjskiego. Ponad 2 tys. kilometrów od wybrzeży Australii komercyjne satelity sfotografowały coś, co może być szczątkami zaginionego 12 dni temu malezyjskiego Boeinga. Dwa duże obiekty, jeden 24-, drugi 5-metrowy dryfują na powierzchni Oceanu, ale by potwierdzić ich pochodzenie, trzeba je z bliska obejrzeć, a najlepiej wyłowić. Michał Sznajder.

Polska polityka zaczyna żyć Europą, bo za nieco ponad dwa miesiące wybory do Parlamentu Europejskiego. Partie domykają i zatwierdzają listy kandydatów, a na nich zaskakujące postaci spoza polityki i zaskakujące przesunięcia na politycznej mapie. Najbliższy weekend będzie czasem oficjalnej prezentacji kandydatów największych partii.

Mimo wysokiej gorączki karetka dwukrotnie odmówiła przyjazdu do chorego dziecka, trzylatka nie została także przyjęta na oddział szpitalny. Dopiero po kolejnej wizycie u lekarza stwierdzono u mniej posocznicę, ale było już za późno. Dziecko zmarło. Sprawę bada prokuratora.

Przemówienie Władimira Putina transmitowane w ukraińskiej państwowej telewizji rozwścieczyło przedstawicieli nacjonalistycznej partii Swoboda. Nie kryjąc złości wtargnęli do siedziby telewizji i, oskarżając jej prezesa o złą linię programową stacji, najpierw go pobili, a potem zmusili do rezygnacji. Sprawą ma zająć się prokuratura, na której czele stoi przedstawiciel Swobody. Czy to polityczny wybryk czy metoda działania?

Kolejny dzień poszukiwań zaginionego malezyjskiego samolotu i kolejne informacje. Coraz więcej ustaleń wskazuje na to, że samolot skierował się na południe, na krańce Oceanu Indyjskiego. Tajlandia przyznaje, że na jej wojskowych radarach pojawił się samolot, który mógł być właśnie tym poszukiwanym. Jak długo potrwa weryfikacja tych informacji, kiedy dowiemy się gdzie jest maszyna? Odpowiedzi na te pytania szukają wszyscy, ale najbardziej rodziny zaginionych pasażerów.

Teraz o prokuratorskiej decyzji, która może szokować lub skłaniać pieszych do zadbania o to, by byli widoczni na drodze. Śledczy odmówili wszczęcia postępowania przeciwko kierowcy, który śmiertelnie potrącił starszą kobietę, mogąc być pod wpływem alkoholu. W uzasadnieniu napisali, że kobieta szła po niewłaściwej stronie drogi i a kierowca nie mógł jej zauważyć, bo ubrana była na ciemno.

Minął termin ukraińskiego ultimatum dla Rosji. Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow dał czas Rosjanom do godziny 20 w środę na uwolnienia ukraińskich żołnierzy uprowadzonych z bazy na Krymie. Warunki ultimatum nie zostały spełnione, do uwolnienia żołnierzy nie doszło. Po obu stronach ludzie z bronią i napięcie, które w każdej chwili może się wymknąć spod kontroli.

Spór o kobiecy głos, czyli kto zapowie stacje drugiej linii metra. Radni Warszawy na początku chcieli by czytała kobieta, teraz są jedna podzieleni. Debata nabiera i tempa i rumieńców, bo zaczynają się pojawiać już takie argumenty, jak parytety czy gender. Potrzebne jest zatem głosowanie - mieszkańców Warszawy.

CBA zakuwa w kajdanki niewinnych ludzi, a pijani politycy PIS bawią się w klubie Go- Go - tak wygląda pierwszy spot reklamowy kampanii Janusza Palikota do Parlamentu Europejskiego. Nie trudno się domyślić , że wzbudza on kontrowersje nie tylko u politycznych przeciwników, ale też w Ruchu Palikota, bo nie mówi o programie partii, a straszy PiS-em. Czy taką kampanią Palikot podbije Europę i zyska głosy?

Sankcje nakładane na Rosję są dla nas nie do przyjęcia i nie pozostaną bez odpowiedzi - tak mówi minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, ale europejscy politycy w tym również i Polscy chcą jeszcze ostrzejszych działań, bo twierdzą, że reakcja Unii jest zbyt miękka. Unijnych decyzji zdecydowanie broni premier Donald Tusk, który jednocześnie gani opozycje za zbyt mocne żądania i tym samym nawoływanie do wojny. Kto jakich argumentów używa?

W reakcji na przemówienie Putina głos zabiera Ameryka. Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych w Warszawie postępia działania Rosji i zapowiada zwiększenie izolacji politycznej i gospodarczej. Zapewnia też, że Polska i kraje nadbałtyckie mogą liczyć na większą niż do tej pory przyjaźń i wsparcie ze strony Stanów - głównie to militarne. Co to dokładnie oznacza?

Przemówienie które może być najbardziej znaczącym wyrazem rosyjskiej polityki na najbliższe lata. Władymir Putin przez godzinę, w największej komnacie kremlowskiego pałacu tłumaczy, że nie mógł zostawić mieszkańców Krymu w nieszczęściu, bo "byłaby to zwykła zdrada". Mówi też że nie chce odrywać kolejnych obszarów Ukrainy, ani mieć żołnierzy NATO za rogiem. Później podpisuje deklaracje o przyłączeniu Krymu do Federacji Rosyjskiej. Czy przemówienie Putina jest końcem konfliktu u naszych granic, czy początkiem większego?

Krymscy Tatarzy jako jedyni sprzeciwili się rosyjskim działaniom na Krymie. Nie tylko zbojkotowali głosowanie, ale wręcz uniemożliwili jego zorganizowanie na kontrolowanych przez siebie terenach. Wspierani politycznie przez Turcję zapowiadają też, że na włączenie Półwyspu Krymskiego do Rosji nie będą patrzeć bezczynnie.

Kolejny szokujący przypadek ze szpitala we Włocławku i wyjaśnienia, które nie dają ani satysfakcji, ani gwarancji bezpieczeństwa pacjentów. To ten sam szpital, w którym w styczniu zmarły przed porodem prawidłowo rozwijające się bliźniaki i ten sam, w którym zmarł dwulatek, bo nie wykryto u niego guza mózgu. Teraz na swoim koncie ma jeszcze dyżur pijanej położnej.