Polska i Świat

Polska i Świat

Dynastia Kennedych ma się dobrze. Na salony wkracza właśnie córka słynnego JFK - Caroline Kennedy. Została ambasadorką Stanów Zjednoczonych w Japonii. To jej debiut, bo wcześniej nie zajmowała się ani polityką ani dyplomacją. Odmieniło jej się parę lat temu, gdy poparła Baracka Obamę. A że nosi nazwisko magnetyczne i w amerykańskiej polityce magiczne, posypały się poważne oferty.

Z dala od Warszawy, bo w Krakowie dzień niepodległości świętował PiS. Teoretycznie więc ma czyste konto. Ale gdyby posłuchać komentarzy polityków nie tylko z PO, po wczorajszych zamieszkach w Warszawie partia Jarosława Kaczyńskiego powinna mieć kaca. Wspierała wcześniej narodowców, podzielała ich postulaty, potrafiła też ramię w ramię z nimi maszerować.

Był sobie marsz, a teraz są kłopoty. Najpoważniejsze z Rosją, która mówi o ataku na jej ambasadę w Warszawie. Spłonęła budka strażnicza przy placówce, na jej teren poleciały też race, butelki i kamienie. Krzywda nikomu się nie stała, ale stosunki polsko-rosyjskie znowu bardziej napięte. Rosja chce oficjalnych przeprosin, nasz ambasador w Moskwie był na dywaniku w rosyjskim MSZ.

Wzruszające spotkanie tych, którzy stracili syna z tym, którego ten syn uratował. Rodzice Mika Ollisa poznali i serdecznie przytulili porucznika Karola Cierpicę. W czasie sierpniowego ataku talibów na bazę Ghazni. Mike zasłonił ciałem Polaka. Sam zginął.

Filipińczycy potrzebują teraz wszystkiego, a najbardziej - co być może państwa zdziwi - słodkich batoników i ciasteczek. To wysokoenergetyczna, czyli w tamtych warunkach wartościowa dieta. Dobrze o tym wiedzą organizacje pomocowe, dlatego niemal w każdym transporcie oprócz wody czy koców są słodkości.

Kto za to wszystko zapłaci? O pieniądzach za chwilę, najpierw odpowiedzialność polityczna. Opozycja chce głowy ministra spraw wewnętrznych. Za to, że policja skutecznie nie powstrzymała chuliganów przed wyżywaniem się na ludziach, drzewach czy budynkach. Minister z zarzutami się nie zgadza, ale przygotowuje specjalny raport. Tłumaczy się także miasto. Za to, że kolejny raz pozwoliło maszerować ludziom, którym akurat na maszerowaniu zależy chyba najmniej.

Koszmar na Filipinach trwa. Do wysp zbliża się kolejna burza tropikalna, która być może nie zwiększy strat, ale na pewno utrudni niesienie pomocy. A czeka na nią 7 milionów ludzi - tyle według wstępnych szacunków ucierpiało przez tajfun Haiyan. Oficjalnie potwierdzono śmierć ponad tysiąca siedmiuset osób. Nieoficjalnie mówi się o 10 tysiącach zabitych.

Warszawa oszacowała swoje straty na 120 tysięcy złotych. Zamierza twardo, nawet w sądzie dochodzić tych pieniędzy od organizatorów marszu. Ci niczego płacić nie chcą. W jeszcze gorszej sytuacji są zwykli warszawiacy, którzy po przejściu narodowców stracili szyby w domach albo samochodach. Pół biedy, jeśli byli ubezpieczeni. Gdzie i jak dochodzić swego?

Łódzka kuria zawiesza dwóch księży i powołuje specjalną komisję, by zbadać sprawę. Pierwszy z nich - ks. Ireneusz Bochyński zostaje odwołany z funkcji rektora i odsunięty od nauczania religii po tym, jak w wywiadach opowiadał o dzieciach samych wchodzących do łóżek dorosłych. Drugi - to proboszcz parafii w Klukach pod Bełchatowem. Biskup zawiesił go, jak podaje komunikat kurii, zgodnie z wytycznymi dochodzenia kanonicznego "w przypadku oskarżeń duchownych o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z osobą niepełnoletnią poniżej 18 roku życia".

Jazda na rowerze po alkoholu nie będzie już przestępstwem, tylko wykroczeniem i za taki czyn nie będzie już groziło więzienie. Wyjątkowo dużo pijanych rowerzystów trafiało za kratki. Wyjątkowo dużo też jest ich na polskich drogach. Kary można łagodzić lub zaostrzać, ale co zrobić, by pijanych na dwóch kółkach było mniej?

W głosowaniu nad wnioskiem o referendum w sprawie obowiązku szkolnego dla sześciolatków po stronie rządu - czyli przeciwko referendum - było 232 posłów, czyli akurat tylu, ilu gwarantuje dalsze bezpieczne rządzenie. Dwóch posłów PSL zagłosowało wbrew rządowi i klubowej dyscyplinie. Koalicyjna większość, choć formalnie wisi na włosku, to potrafi w czasie kryzysu pozyskiwać wsparcie z zewnątrz.

Ameryka wypowiada wojnę tłustemu jedzeniu. Federalna Agencja Żywności i Leków, bardzo wpływowa służba administracyjna, zapowiedziała stopniowe wycofywanie tak zwanych tłuszczów trans z produktów spożywczych na amerykańskim rynku. To rewolucyjna zmiana, bo nawet Europa nie zdecydowała się dotąd na zakaz substancji, które przez część lekarzy nazywane są wprost zabójczymi.

Wyglądał przerażająco, ale na szczęście był od dawna widoczny na zdjęciach satelitarnych i na jego nadejście można się było przygotować. Najsilniejszy w tym roku tajfun uderzył nad ranem w archipelag Filipin. Prędkość wiatru przekraczała chwilami 300 kilometrów na godzinę, a fale miały wysokość 6 metrów. Wstrzymano transport, zamknięto urzędy, szkoły, sklepy. Życie na Filipinach zamarło.

Włoska wyspa Lampedusa to cel podróży nielegalnych imigrantów z Afryki, a także symbol tragedii i ocalenia. Ci, którym udało się tam dotrzeć, muszą koczować w urągających ludzkiej godności warunkach, ale i tak są wdzięczni losowi, że nie utonęli.

Święta idą. To nic, że na pierwszą gwiazdkę trzeba poczekać ponad półtora miesiąca. Świąteczne zakupy można zrobić już teraz. Jeśli ktoś ma prezentowe wątpliwości i potrzebuje podpowiedzi, znajdzie je w Londynie. Zanim więc list do Mikołaja - lista gwiazdkowych hitów.

Jaser Arafat - otruty. Tuż po śmierci przywódcy Palestyńczyków spekulowano o tym. Teraz mówi się już o dowodach. Naukowcy pracujący na zlecenie wdowy po Arafacie mówią, że te dowody są wiarygodne. Dziewięć lat po śmierci Arafata i rok po ekshumacji jego ciała badania miały dowieść, że został otruty radioaktywnym polonem.

Wymówek wiele - efekt jeden. Prawo i Sprawiedliwość rocznicę odzyskania niepodległości 11 listopada obchodzić będzie 10-tego. Najpierw w Warszawie - potem w Krakowie. I to tam będzie marsz i wystąpienie prezesa - dzień wcześniej niż uroczystości państwowe w stolicy. Pytanie zatem jest jedno - dlaczego ta niezgodność czasu i miejsca.

Mówił, że zna przypadki, gdy dzieci same wchodziły do łóżek dorosłych szukając zaspokojenia. Czy to samo powie w prokuraturze? Ksiądz doktor Ireneusz Bochyński z Piotrkowa Trybunalskiego będzie musiał spotkać się ze śledczymi. Ale czy będzie mógł zasłonić się tajemnicą spowiedzi? W udzielaniu wywiadów - tajemnica mu nie przeszkadzała. Teraz w pisemnym oświadczeniu - przeprasza.

Stary jak nowy. Jeszcze rok termu jechał na lawecie. W tegorocznej defiladzie 11 listopada pojedzie już o własnych siłach. Tak zaprezentuje się czołg Renault FT-17. Pochodzi z czasów I wojny światowej, został odnaleziony w Afganistanie. Znaleziskiem zajęli się muzealnicy i na nowo ożywili.

PSL z dyscypliną klubową. Poseł Eugeniusz Kłopotek z mocnym postanowieniem, że partyjnie nie da się złamać. Jutrzejsze głosowanie w Sejmie ma być próbą koalicyjnej mocy. Może być też początkiem końca kariery w partii tych ludowców, którzy koalicji nie będą wspierać. Listę kandydatów otwiera tu właśnie Eugeniusz Kłopotek. Poseł niezależny nie od dziś.