Polska i Świat

Polska i Świat

Z niezwykłymi przeciwnościami musieli się zmierzyć pasażerowie, którzy zamiast w amerykańskim Branson wylądowali na w położonym 11 kilometrów dalej lotnisku. Różnica to znaczna, bo piloci posadzili maszynę na pasie o połowę mniejszym od wskazanego. Sprawdzamy, czy o taką pomyłkę trudno.

Klient kontra bank, czyli pierwszy w Polsce proces o kredyt we frankach. Pozywający chce unieważnić kredyt na mieszkanie, który zaciągnął w szwajcarskiej walucie i oskarża bank o zachęcanie go do wzięcia takiej pożyczki. Kto wygra, kto straci, czy będą kolejne podobne pozwy i jak ta sprawa wpłynie na los tysięcy posiadaczy obciążonych we frankach hipotek?

W tle 22. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy często ze strony prawicy słychać było zarzuty o niegospodarność Jurka Owsiaka. Niektórzy w hasłach idą dalej i wzywają do tego by nie wspierać tej organizacji. Po fali krytyki Owsiakowi puszczają nerwy. Dlaczego WOŚP wzbudza takie emocje?

Po tragedii która wydarzyła się w Suwałkach, do Miejskiego Centrum Interwencji Kryzysowej ruszyli wysłannik Ministerstwa Sprawiedliwości i Rzecznik Praw Dziecka. Mają odpowiedzieć na pytanie, dlaczego 16-letni Sebastian odebrał sobie życie. On wraz z rodzeństwem decyzją sądu miał być zabrany od nieradzącej sobie z ich wychowaniem matki. Tyle, że chłopak był bardzo z nią związany i prawdopodobnie nie poradził sobie z informacją o rozłące. Czy takiej sytuacji można było zapobiec?

Papież Franciszek rozpoczął nowy rok od kolejnego przełomowego symbolu. W Niedzielę Chrztu Pańskiego ochrzcił w Kaplicy Sykstyńskiej 32 dzieci, wśród nich córkę pary, która nie ma ślubu kościelnego. Do tej pory to właśnie ślub kościelny rodziców był wymogiem, by dziecko było ochrzczone przez papieża podczas takiej ceremonii. Franciszek tę zasadę złamał, bo nie chce dla nikogo zamykać drzwi Kościoła.

Legendarny bramkarz Jan Tomaszewski został zaproszony do wylosowania grup eliminacyjnych EURO 2016. Jeden z najbardziej zajadłych krytyków naszej kadry od razu zmienił zdanie o polskiej piłce.

Polityczne spotkania w sądzie, których już niebawem może być wiele między dawnymi kolegami. Chodzi o spór Ziobry z Hofmanem o chodzenie po agencjach towarzyskich. Rzecznik PiS zamierza wytoczyć proces byłemu ministrowie sprawiedliwości, bo sąd - jak mówi - to najlepsza odpowiedzią na insynuacje, że korzystał on z domu schadzek. Tłem tego sporu są kłopoty innego polityka Piotra Szeligi, który miał zgłosić policji sprawę rzekomego szantażowania przez prostytutkę. O pośle Szelidze dziś już jednak nikt nie mówi. Emocje polityków pochłonęła walka Hofmana z Ziobrą i pogrzebała szanse na polityczne porozumienie PiS z Solidarną Polską.

Jeden i darmowy - taki ma być według premiera podręcznik dla pierwszoklasistów już od września. Tyle że pierwszo-, drugo- i trzecioklasiści nie używają jednego podręcznika, a całego zestawu książeczek i zeszytów ćwiczeń, które tworzą pakiet edukacji wczesnoszkolnej. Dochodzą do tego jeszcze osobne podręczniki do języków obcych, informatyki czy religii. Na szczegółowe pytania, co ma więc zawierać ujednolicony i darmowy podręcznik od państwa na razie nie ma odpowiedzi. Nauczyciele i wydawcy już mówią, że takie podręcznik będzie niezwykle trudno stworzyć.

Gdyby wynik wczorajszej gali uznać za zwiastun tej największej, rozdania Oscarów, to bukmacherzy dobrze obstawiają. Oscara za najlepszy film może zdobyć ten, który zgarnął Złotego Globa, czyli "Zniewolony" w reżyserii Steve'a McQueena.

Wiadomo dokładnie kiedy - a nawet o której godzinie - wyjdzie z więzienia Mariusz Trynkiewicz. Jest cień szansy, że wielokrotny zabójca przed końcem kary trafi na obserwację psychiatryczną, a potem do zamkniętego zakładu. Jeżeli władze więzienia, sąd i biegli zadziałają błyskawicznie. Jeśli nie - to jak mówi nam były generał policji - jego obserwacja będzie i pracochłonna i kosztowna, a przede wszystkim problematyczna prawnie.

Miała być zdecydowana walka z występkami na tle rasistowskim, a jest kolejne bulwersujące orzeczenie prokuratury w sprawie rasistowskich haseł wykrzykiwanych na stadionie. Według śledczych okrzyki "Jazda z Żydami", "Do gazu" i inne podobne wcale nie są przejawem antysemityzmu, a jedynie wrogości wobec kibiców przeciwnej drużyny. Poznańscy kibole Lecha znani są z przekraczania granic, a decyzję w ich sprawie podjęli prokuratorzy specjalnie wyznaczeni do walki z rasizmem.

Nawet co piąty uczeń polskiej podstawówki ma poważne problemy ze słuchem - tak alarmują lekarze na podstawie badań przeprowadzonych na rekordowo dużej próbie dzieci. Część z nich ma tak poważne uszkodzenie słuchu, że muszą odczytywać słowa nauczycieli z ruchu warg. Głównym źródłem niedosłuchu mają być przebyte, a nieodpowiednio leczone infekcje. No i hałas, również i ten w szkole.

Świat stawia na mocne kampanie społeczne i coraz częściej - w drastyczny sposób - pokazuje jak nie należy zachować się za kółkiem. Wstrząsające zdjęcia mają odwieść kierowców od wsiadania do auta po kieliszku. Wyraźny przekaz budzi jednak wątpliwości ekspertów - czy takie filmy tylko uświadamiają nam pewne zachowania czy doprowadzają do ich zmiany.

Można się ubrać od stóp do głów, przejechać niebanalnym wozem, przelecieć samolotem, czyli rozerwać się w praktycznie dowolny sposób. Można się też najeść w dobrym towarzystwie, a w jeszcze lepszym mieć posprzątaną kuchnię. Wszystko to dzięki aukcjom gwiazd, polityków i pasjonatów w niedzielnym, 22. finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Zupełnie bez rozgłosu weszła w życie kluczowa, dla chętnych na zakup używanego samochodu, zmiana. Od 1 stycznia diagności na stacjach kontroli pojazdów, przy corocznym przeglądzie technicznym auta, mają obowiązek spisywać stan licznika pojazdu. Wynik trafiać ma do centralnej bazy, w której będzie można porównać przebieg deklarowany przez sprzedającego z tym zapisanym w czasie przeglądu. Ma to ukrócić powszechną praktykę cofania liczników sprzedawanych aut. Jest jednak pewien problem, tłumaczący być może brak rozgłosu. Przepisów o dostępie do danych o przebiegu jak na razie nie ma.

To co dzieje się ze słoniami w Afryce ekolodzy nazywają wprost hekatombą. Co roku kilka tysięcy tych największych lądowych ssaków pada ofiarą kłusowników. Już nie tylko strzelają do słoni, ale trują całe stada wrzucając chemikalia do wodopojów. Ich celem jest oczywiście kość słoniowa, która cieszy się rosnącym zainteresowaniem na Dalekim Wschodzie. Ponieważ Chiny bogacą się coraz bardziej, to popyt jest z roku na rok większy. W efekcie słonie zagrożone są wyginięciem nawet już za 20 lat.

Kombatanci kontra klub ze striptizem. Erotyczny lokal otwarto na warszawskim Krakowskim Przedmieściu. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że klub czynny jest w miejscu, które do tej pory związane było z historią Powstania Warszawskiego. Kombatanci się burzą, a duchowni modlą i zapowiadają post w proteście przeciwko go-go. Urzędnicy rozkładają ręce, bo lokal znajduje się w prywatnej kamienicy, a biznes jest legalny.

Policja dostała już instrukcje. Najsłynniejszy polski skazany, Mariusz Trynkiewicz, ma być pilnowany od momentu opuszczenia zakładu karnego 11 lutego, o ile wcześniej nie zdąży być objęty specjalną procedurą zamkniętego leczenia zwyrodniałych przestępców. Pilnowany przed swoimi skłonnościami i tymi, którzy chcieliby wziąć sprawy w swoje ręce. Czy oznacza to de facto policyjną ochronę dla zbrodniarza? Policjanci mówią, że może być z tym problem.

Przez zegarki pomorska PO zostaje bez szefa, a Sławomir Nowak bez partii. Prokuratura nie daje wiary zapewnieniom byłego ministra transportu o jego uczciwości i stawia mu zarzuty składania niezgodnych z prawdą oświadczeń majątkowych. Sławomir Nowak prosi natomiast o zawieszenie w prawach członka partii na trzy miesiące. Zarząd wniosek przyjmuje. Czym jeszcze może przypłacić Sławomir Nowak swoją miłość do luksusu?

Przykład motorniczego z Łodzi nie odstrasza kolejnych kierowców, by po wypiciu alkoholu nie wsiadać za kółko. Pomóc ma im monitoring samego siebie, czyli alkomaty w każdym samochodzie, które proponuje rząd. W magazynie "Polska i Świat" pytamy, czy takie urządzenia rozwiążą problem. Co jeśli zafałszują wynik? A może po prostu wystarczy prosta zasada i zdrowy rozsądek - piłeś nie jedź?