Rząd we wtorek zdecyduje o pomocy dla kredytobiorców. Na stole też dodatkowe pieniądze dla emerytów

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Rzecznik rządu Piotr Mueller o inflacji i pomocy dla kredytobiorców
Rzecznik rządu Piotr Mueller o inflacji i pomocy dla kredytobiorcówTVN24
wideo 2/7
TVN24Rzecznik rządu Piotr Mueller o inflacji i pomocy dla kredytobiorców

Rząd we wtorek ma się zająć projektem ustawy o pomocy kredytobiorcom. Propozycje przewidują wakacje kredytowe w 2022 i 2023 roku oraz wzrost środków w ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Ponadto rząd ma zdecydować o projekcie ustawy o tak zwanej czternastej emeryturze, która ma być wypłacona również w 2022 roku.

Wtorkowe posiedzenie Rady Ministrów ma się rozpocząć o godzinie 11. Jak czytamy w porządku obrad, rząd zajmie się projektem ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, którego konsultacje zakończyły się w piątek.

Pomoc dla kredytobiorców

Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie możliwości tzw. wakacji kredytowych w 2022 i 2023 roku. Kredytobiorca ma móc skorzystać z tego rozwiązania przez 2 miesiące w każdym z dwóch ostatnich kwartałów 2022 roku oraz przez 1 miesiąc w każdym kwartale 2023 roku.

Wakacje kredytowe oznaczają zawieszenie obowiązku dokonywania płatności, do których kredytobiorca zobowiązany jest na podstawie zawartej umowy o kredyt hipoteczny, niebędący kredytem walutowym. Co ważne, okres zawieszenia wykonywania umowy nie jest traktowany jako okres kredytowania, dlatego okres kredytowania oraz wszystkie terminy przewidziane w umowie kredytu, będą ulegały stosownemu przedłużeniu.

Na razie nie jest znany ostateczny kształt projektu ustawy po konsultacjach społecznych. Zgodnie z pierwotnym projektem - jak wyjaśniali autorzy projektu - w przypadku, w którym kredytobiorca posiada kilka kredytów hipotecznych z danym kredytodawcą, będzie mógł skorzystać z zawieszenia w stosunku do umowy wybranej przez siebie.

W ramach pomocy dla kredytobiorców przewiduje się możliwość szerszego skorzystania z rozwiązań Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, m.in. usprawnienia w przekazywaniu wniosków o wsparcie. Fundusz stworzono w 2016 roku (przepisy uchwalono w 2015), aby pomagać kredytobiorcom w trudnej sytuacji finansowej. W ramach FWK można liczyć na wsparcie w spłacie kredytu w wysokości nie większej niż 2 tys. zł miesięcznie przez 3 lata. Maksymalnie można otrzymać więc 72 tys. zł.

Zmiany mają także dotyczyć wyliczania składek, które są odprowadzane przez banki, na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. W efekcie Fundusz ma zostać zasilony dodatkowo kwotą 1,4 mld zł.

Zgodnie z zapowiedziami rządu, ma zostać również wprowadzony nowy wskaźnik oprocentowania kredytu w miejsce WIBOR-u. Jednocześnie w projekcie zawarto rozwiązanie na wypadek niemożności wyznaczenia zamiennika. Opcją rezerwową ma być stawka referencyjna POLONIA.

Czternasta emerytura

W porządku obrad widnieje również projekt ustawy o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Chodzi o tzw. czternaste emerytury.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiedziała we wtorek, że ustawa o czternastych emeryturach wejdzie w życie w sierpniu. - A więc od sierpnia ruszą pierwsze wypłaty. Seniorzy nie muszą składać żadnych wniosków, odpowiednie organy będą wypłacały to świadczenie w terminie wypłaty świadczenia emerytalno-rentowego - podkreśliła szefowa MRiPS.

Minister Maląg o czternastych emeryturach (wypowiedź z 17 maja 2022)
Minister Maląg o czternastych emeryturachTVN24

Zgodnie z założeniami projektu, świadczenie ma przysługiwać osobom, które nie miały zawieszonego prawa do świadczenia podstawowego na dzień 31 lipca 2022 roku oraz wysokość tego świadczenia nie przekracza kwoty 4188,44 zł.

Pełną kwotę odpowiadającą minimalnej emeryturze, czyli 1338,44 zł brutto, 1217,98 zł na rękę, mają otrzymywać osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Na przykład, jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, wówczas czternastka przysługuje w kwocie mniejszej o 100 zł.

Jak wynika założeń, jeżeli kwota kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego ustalonego w powyższy sposób będzie niższa niż 50 zł, świadczenie to nie będzie przyznawane, gdyż w projekcie ustawy znajdzie się zapis, by kwota kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego wynosiła co najmniej 50 zł.

MRiPS proponuje, by czternaste emerytury zostały "wypłacone z urzędu wraz ze świadczeniem w terminie wypłaty świadczeń przypadającym w sierpniu 2022 roku, z wyjątkiem przewidzianym do wypłaty we wrześniu i październiku 2022 roku".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Krystian Maj/KPRM

Pozostałe wiadomości