TVN24 Biznes | Pieniądze

Ważna informacja dla kredytobiorców. Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Adam Glapiński o stopach procentowych i inflacji
Adam Glapiński o stopach procentowych i inflacjiNBP
wideo 2/5
NBPAdam Glapiński o stopach procentowych i inflacji

Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie – poinformowano w środowym komunikacie.

Decyzje RPP mają wpływ na portfele Polaków. Kredytobiorcy w przypadku obniżenia poziomu stóp procentowych mogą spodziewać się niższych rat spłacanych kredytów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Stopy procentowe w Polsce

Środowa decyzja RPP oznacza, że stopy procentowe w Polsce wynoszą:

- stopa referencyjna 0,10 procent w skali rocznej,

- stopa lombardowa 0,50 procent w skali rocznej,

- stopa depozytowa 0,00 procent w skali rocznej,

- stopa redyskonta weksli 0,11 procent w skali rocznej,

- stopa dyskontowa weksli 0,12 procent w skali rocznej.

Rada Polityki Pieniężnej w ubiegłym roku trzykrotnie obniżała stopy procentowe: 17 marca, 8 kwietnia i 28 maja.

Podczas wystąpienia na początku lutego br. prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński, który jest jednocześnie przewodniczącym RPP, mówił, że "najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest całkowity brak zmian stóp procentowych w kolejnych miesiącach i kwartałach". - Ale jednocześnie nie wykluczamy dalszych obniżek stóp – zastrzegał Glapiński. Jak wyjaśniał, "wszystko zależy od napływających informacji, głównie zewnętrznych".

PAP/Maciej Zieliński

Na piątek, 5 marca na godz. 14.00 zaplanowano konferencję prezesa Glapińskiego w formie transmisji internetowej.

Kolejne jednodniowe posiedzenie Rady zaplanowano na 7 kwietnia.

Komunikat

Rada Polityki Pieniężnej oczekuje, że w tym roku nastąpi wzrost aktywności gospodarczej, ale jego skala obarczona jest niepewnością związaną głównie z dalszym przebiegiem pandemii - wynika z komunikatu po środowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.

"Po spadku PKB w 2020 r., w bieżącym roku oczekiwany jest wzrost aktywności gospodarczej, choć skala i tempo ożywienia obarczone są niepewnością. Głównym źródłem niepewności pozostaje dalszy przebieg pandemii i jej wpływ na koniunkturę w kraju i za granicą" - napisano w komunikacie.

Dodano, że pozytywnie na krajową koniunkturę wpływać będą działania ze strony polityki gospodarczej, w tym poluzowanie polityki pieniężnej NBP dokonane w ubiegłym roku, a także przewidywane ożywienie w gospodarce światowej.

"Tempo ożywienia gospodarczego w kraju może być ograniczane przez brak wyraźnego i trwalszego dostosowania kursu złotego do globalnego wstrząsu wywołanego pandemią oraz poluzowania polityki pieniężnej NBP" - wskazano.

W komunikacie poinformowano, że Rada Polityki Pieniężnej zapoznała się z wynikami marcowej projekcji inflacji i PKB. Zgodnie z projekcją – przygotowaną przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP oraz uwzględniającą dane dostępne do 16 lutego 2021 r. – roczna dynamika cen znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 2,7–3,6 proc. w 2021 r. (wobec 1,8–3,2 proc. w projekcji z listopada 2020 r.), 2,0–3,6 proc. w 2022 r. (wobec 1,6–3,6 proc.) oraz 2,2–4,2 proc. w 2023 r.

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości