Senat przyjął ustawę w sprawie emerytur osób z rocznika 1953. Przepisy przewidują korzystne zmiany dla osób, które straciły na wprowadzeniu w 2013 roku nowych zasad obliczania świadczeń. Zmiany mają objąć 62,6 tysiąca emerytów.
Za głosowało 58 senatorów, przeciw 38, a jeden senator wstrzymał się od głosu. Teraz ustawa trafi do Kancelarii Prezydenta RP.
Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
W nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych obowiązującej od 1 stycznia 2013 roku zapisano, że wysokość emerytury przysługującej w związku z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego powinna być pomniejszana o wypłacone dotychczas tak zwane emerytury wcześniejsze. Zapis ten w odniesieniu do osób z rocznika 1953 zakwestionował w marcu ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny. Problem zaniżonych świadczeń dotyczy przede wszystkim kobiet.
Emerytury osób z rocznika 1953
Zgodnie z ustawą przyjętą przez Senat na ponowne przeliczenie emerytur mogą liczyć kobiety i mężczyźni urodzeni w 1953 roku, którzy pobierają lub pobierali wcześniejsze emerytury, otrzymali prawo do wcześniejszej emerytury przed 1 stycznia 2013 roku, kiedykolwiek wystąpili o emeryturę według nowych zasad, przyznawaną po ukończeniu ustawowego wieku emerytalnego oraz emerytura ta została ustalona z pomniejszeniem podstawy obliczenia o sumę kwot pobranych wcześniejszych emerytur.
Według danych Centrum Informacyjnego Rządu, takich osób jest 62,6 tysiąca. Szacunkowo otrzymają oni przeciętną miesięczną podwyżkę o 202 złote oraz wyrównanie, czyli różnicę między pobieraną dotychczas emeryturą a emeryturą, która powinna być wypłacana - średnio o 12 786 złotych.
Zmiany dotyczą też osób z rocznika 1953, które pobierają wcześniejsze emerytury według starych zasad obowiązujących przed 2013 rokiem i które do wyroku Trybunału Konstytucyjnego nie wystąpiły o emeryturą powszechną, a wystąpią o nią w lipcu 2020 roku. Takich osób jest 11,2 tysiąca. Szacunkowo otrzymają oni przeciętną miesięczną podwyżkę o 1487 złotych.
Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego
W 2013 roku zmieniono zasady obliczania wysokości świadczenia emerytalnego osobom pobierającym wcześniejszą emeryturę, wprowadzając mniej korzystne rozwiązanie. Chodzi o odliczenie od podstawy obliczenia emerytury powszechnej pobranych dotychczas kwot emerytur wcześniejszych. Roczniki, które do 2013 roku osiągnęły powszechny wiek emerytalny, skorzystały z możliwości obliczenia wysokości emerytury według dotychczasowych, korzystniejszych dla nich zasad. Takiej możliwości nie miały osoby z rocznika 1953.
W orzeczeniu z marca 2019 roku TK stwierdził, że zakwestionowany przepis nie budziłby wątpliwości, gdyby został ogłoszony, zanim osoby z rocznika 1953 podejmowały decyzję o przejściu na wcześniejszą emeryturę.
Źródło: PAP