TVN24 Biznes | Nieruchomości

Kwartał pod znakiem boomu. Zaskakujący wpływ pandemii na kredyty mieszkaniowe

TVN24 Biznes | Nieruchomości

Autor:
kris
Źródło:
TVN24 Biznes
Trudniej o kredyt mieszkaniowy
Trudniej o kredyt mieszkaniowyTVN24
wideo 2/4
TVN24Trudniej o kredyt mieszkaniowy

Koniec pierwszego kwartału pozytywnie zaskoczył branżę nieruchomości, choć przecież w marcu na wielu polach zaczęliśmy mocno odczuwać skutki epidemii. W kwietniu sytuacja się zmieniła i koronawirus w końcu zaczął też silnie wpływać na kredyty mieszkaniowe.

Jak czytamy w najnowszym raporcie AMRON-SAFRiN, od stycznia do marca tego roku banki w Polsce zawarły 56 453 nowe umowy kredytowe z przeznaczeniem na cele mieszkaniowe. To o 1,82 proc. (o 1008 kredytów) więcej niż w czwartym kwartale 2019 roku.

Liczba nowych kredytów mieszkaniowychzbp.pl

"Łączna wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych wyniosła 16,623 mld zł, co oznacza wzrost o 5,78 proc. (nominalnie o 908 mln zł)" - napisano.

Wartość nowych kredytów mieszkaniowychzbp.pl

W porównaniu do pierwszego kwartału 2019 roku zarejestrowano o 5853 kredyty więcej (11,57 proc.), a ich łączna wartości była wyższa o 3,027 mld zł (22,26 proc.).

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Niespodziewany efekt

Eksperci spodziewali się, że skutki pandemii branża nieruchomości odczuje już w marcu. "Rzeczywistość okazała się jednak inna. Mimo wprowadzenia w połowie marca zakazu przemieszczania się, tylko w tym miesiącu banki udzieliły 19 816 kredytów na kwotę 5,969 mld zł, czyli więcej o 6,71 proc. w ujęciu ilościowym oraz o 9,32 proc. w ujęciu wartościowym w odniesieniu do lutego, a w porównaniu do wyników ubiegłorocznych było to odpowiednio 4,86 proc. i 16,09 proc." - podkreślono.

Liczba czynnych umów o kredyt mieszkaniowyzbp.pl
Całkowity stan zadłużenia z tytułu kredytów mieszkaniowychzbp.pl

W raporcie zwrócono uwagę, że efekt epidemii widoczny był dopiero w kwietniu i skutkował spadkiem zarówno liczby, jak i wartości udzielonych kredytów o jedną piątą w relacji do marca.

"Jedną z przyczyn obniżenia akcji kredytowej mogło być wprowadzone przez wszystkie banki restrykcyjne wymaganie 20 proc. minimalnego wkładu własnego, a w niektórych bankach ten wymóg sięga nawet 40 proc. Obniżenie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej część banków wykorzystała do podwyższenia marży kredytowej" - wyjaśniono.

"Już w marcu (…) widać było pierwsze zmiany w zachowaniu zarówno kupujących, jak i sprzedających. Ruch na portalach sprzedażowych był zdecydowanie mniejszy, ceny ofertowe nie rosły tak szybko jak dotychczas, a liczba zawieranych transakcji spadła" - napisano w raporcie.

Kredyty mieszkaniowe w liczbachzbp.pl

Autor:kris

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości