Nieruchomości

Nieruchomości

Program Mieszkanie plus nie ma szans na powodzenie, bo nie ma na niego pieniędzy - powiedział w TVN24 BiS prof. Marian Noga z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. Zdaniem Jacka Furgi, prezesa AMRON przy Związku Banków Polskich, Polacy wolą mieć mieszkania na własność, niż je wynajmować.

Tanie mieszkania pod wynajem, muszą być też tanie w budowie. Tak przynajmniej zakłada rząd, który chce, by w ramach programu Mieszkanie plus koszt budowy metra kwadratowego ma nie przekraczać 3 tys. zł. Zdaniem Jarosława Sadowskiego z Expandera to możliwe. - Głównym założeniem ma być darmowy grunt pod mieszkanie, który będzie przekazywany instytucjom budującym mieszkania. Bank Gospodarstwa Krajowego udzieli również taniego kredytu. Tutaj nie ma marży - zauważa gość programu "Otwarcie dnia". - W ten sposób cena może zostać obniżona - dodaje.

Po 500 plus, czas na Mieszkanie plus. Rząd Beaty Szydło po starcie swojej sztandarowej obietnicy, jeszcze w tym miesiącu ma zaprezentować kolejny program. Tym razem skierowany do tych, którzy myślą o własnym mieszkaniu. Poniżej przedstawiamy pięć rzeczy, które wiemy w tym momencie nt. programu Mieszkanie plus.

Senacka komisja ustawodawcza chce połączyć prace nad dwoma senackimi projektami nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, które dot. nabywania lokali zakładowych oraz członkostwa w spółdzielni. O tym czy jest to możliwe zdecyduje RCL - poinformował szef komisji Jan Libicki (PO).

Dla nieruchomości mieszkalnych nabytych w latach 2007-2008 i sprzedanych przed upływem pięciu lat była możliwość zwolnienia dochodu ze sprzedaży tej nieruchomości na zasadzie tzw. ulgi meldunkowej. Były jednak dwa warunki: zameldowanie w tej nieruchomości przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy oraz złożenie w urzędzie skarbowym oświadczenia o zamiarze skorzystania z ulgi i spełnieniu warunków ustawowych. - Niespełnienie tych warunków powoduje, że ciąży na nas obowiązek podatkowy obliczony od dochodu z tej transakcji, czyli od nadwyżki przychodu ze sprzedaży nieychomości nad kosztami uzyskania przychodu - tłumaczyła w programie "Biznes dla Ludzi" Małgorzata Sator z Urzędu Skarbowego Warszawa Wola. Sygnał w tej sprawie dostaliśmy na Kontakt 24.

Niemal o 10 proc. wzrosła w zeszłym roku liczba wydanych pozwoleń na wzniesienie domów jednorodzinnych - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Do inwestycji we własne cztery kąty zachęcały m.in. niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych.

Prawo głosu w sprawach spółdzielni - w myśl noweli ustawy, nad którą pracuje Senat - będą mieli tylko członkowie spółdzielni. Od decyzji odsunięci zostaną tzw. członkowie oczekujący. Senat przygotował projekt ustawy o zmianie ustawy o mieszkaniach spółdzielczych.

W Szwecji będzie obowiązywać nowe prawo, które ogranicza maksymalną długość zaciągania kredytu hipotecznego do… 105 lat. Wcześniej nie było żadnych regulacji tej kwestii. W efekcie wiele osób zaciągało pożyczki, których szanse spłacenia będą miały dopiero ich wnuki. Przeciwko nowemu prawu protestują szwedzkie banki.

W Polsce nie ma sensownej polityki mieszkaniowej, a aż pięć milionów osób mieszka w warunkach niespełniających podstawowych standardów - wynika raportu Fundacji Habitat for Humanity. O tym, jak poprawić tą sytuację, dyskutowali na antenie TVN24 BiS Barbara Audycka z Fundacji Habitat oraz architekt Michał Borowski.

Bank Gospodarstwa Krajowego przestał przyjmować wnioski na program "Mieszkanie dla Młodych" na 2016 rok, ponieważ wykorzystano już 90 proc. przeznaczonych na ten rok środków. W kwietniu rząd przedstawi jednak dwie inne propozycje wsparcia - są to: kasy oszczędnościowo-budowlane oraz budowa tanich mieszkań.

Średni, murowany dom na wsi, za mniej niż pół miliona, zbudowany na kredyt - to spełnienie marzeń przeciętnego Polaka - wynika z badania Oferteo.pl. Pokazuje ono, że większość trendów trzyma się mocno od lat, a nowinki są jeszcze mało popularne.

- Banki będą mogły uwzględniać środki z programu Rodzina 500 plus do liczenia zdolności kredytowej klientów - poinformował Andrzej Jakubiak, przewodniczący KNF. Dodał, że dotyczy to kredytów konsumenckich, a "teoretycznie" także hipotecznych, ale temat nie jest do końca przedyskutowany.

Należy stworzyć takie warunki wynajmu mieszkań, w których czynsz byłby na poziomie gwarantującym dostępność finansową - powiedział we wtorek wiceminister w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Kazimierz Smoliński. Dodał, że oznacza to poważną reorientację kierunków polityki mieszkaniowej i przeznaczenia środków publicznych.

Rynek nieruchomości w Polsce cieszy się nieustającym zainteresowaniem inwestorów - wynika z corocznego raportu firmy doradczej EY. Przyciągają ich niskie koszty kredytów, atrakcyjne stopy kapitalizacji, dojrzały i bezpieczny rynek oraz rozwijająca się gospodarka. Ogromne znaczenie mają także: stały rozwój infrastruktury, wpływ nowych technologii i rozwój e-commerce oraz centrów usług dla biznesu. Wszystko to złożyło się na rekordową wartość transakcji w 2015 roku, która przekroczyła 4 mld euro, lokując po raz kolejny Polskę na pozycji lidera regionu Europy Środkowej.