Nieruchomości

Nieruchomości

Mieszkanie Plus może przewrócić rynek nieruchomości do góry nogami. Już teraz widać pierwsze zmiany

Sprzedaż firm budujących mieszkania w Polsce nadal rośnie, ale po trzech latach dobrej passy ten wzrost wyraźnie stracił dynamikę - zauważają analitycy Lion's Banku. Na pogarszające się wyniki sprzedażowe deweloperów wpływ ma wiele czynników - m.in. wyczerpujące się dopłaty do kredytów, trudniejszy dostęp do kredytów mieszkaniowych oraz nowy program rządowy, który zakłada dostarczanie przez państwo mieszkań za „pół darmo”.

Czas na mieszkanie plus. Szydło zapowiada nowy priorytet rządu

Mieszkanie plus to projekt, na który będę w tej chwili kładła największy nacisk; do końca roku chcemy przyjąć projekt ustawy, tak żeby od 2017 r. Mieszkanie plus się zaczęło, żeby ludzie mogli się zapisywać w kolejce na swoje mieszkania - deklaruje premier Beata Szydło.

Kredyt na mieszkanie coraz droższy. Banki niechętnie pożyczają

Coraz wyższe wymagania odnośnie wkładu własnego, trudniejszy dostęp do kredytów hipotecznych i znikające w oczach dopłaty do kredytów to tylko część raf, które wyrosły w ostatnim czasie na drodze do zakupu własnego „M”. Choć rekordowo niskie stopy procentowe wciąż pozwalają się tanio zadłużać, to już od 15 miesięcy rośnie koszt zakupu mieszkania na kredyt.

Mieszkania dla Młodych rozchwytywane. Pula na przyszły rok już się kończy

Zanim ruszy program Mieszkanie plus znacznie szybciej skończą się pieniądze z programu Mieszkanie dla Młodych. "Jeśli tempo składania wniosków utrzyma się na dotychczasowym poziomie, wstrzymamy przyjmowanie wniosków na 2017 r. najprawdopodobniej w lipcu/sierpniu" - poinformował tvn24bis.pl Bank Gospodarstwa Krajowego.

Pierwsze klucze w programie Mieszkanie plus. Znamy termin

Około połowy 2019 roku pierwsi uczestnicy programu Mieszkanie plus otrzymają klucze od mieszkań - poinformował w programie "Jeden na jeden" w TVN24 minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Liczy, że to pomoże młodemu pokoleniu w zakładaniu rodzin w Polsce.

Mieszkanie plus: pierwsze szczegóły dla oszczędzających

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa kalkuluje, jakie premie powinny być wypłacane dla osób oszczędzających na mieszkanie. Osiem tysięcy złotych rocznie będzie progiem, do którego państwo będzie dopłacało premię - powiedział Kazimierz Smoliński, wiceminister resortu.

Koniec z użytkowaniem wieczystym? "Samorządy tak łatwo gruntów nie oddadzą"

Samorządy tak łatwo nie oddadzą gruntów na własność i nie pozwolą, żeby ta ustawa weszła w życie - powiedział Paweł Blajer w programie "Biznes dla Ludzi". Skomentował w ten sposób projekt nowelizacji ustawy o użytkowaniu wieczystym, która ma trafić do konsultacji w drugiej połowie bieżącego roku. Dzięki niemu właściciele mieszkań, którzy do tej pory byli jedynie współużytkownikami gruntów wieczystych, zyskają prawo współwłasności gruntu.

Tanie mieszkanie dla Polaków. Wiemy, kiedy rząd pokaże projekt

Premier Beata Szydło oraz minister infrastruktury i budownictwa w piątek zaprezentują program Mieszkanie Plus - poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek. Celem tego programu jest umożliwienie dostępu do rynku mieszkaniowego szerszej grupie Polaków - powiedział.

Rząd obniży ceny mieszkań? Są zastrzeżenia

Miesięczny czynsz za najem ma wynieść średnio 20 złotych za metr kwadratowy. To prawdopodobnie główny punkt programu Mieszkanie plus, który ma zostać zaprezentowany w tym tygodniu. Jak jednak zaznacza Michał Krajowski z Domu Kredytowego Notus, wspomiany koszt w większych miastach będzie wyższy. - Powinno być zróżnicowanie cen preferencyjnego najmu, żeby nie było dużych rozbieżności - dodaje.

Mieszkanie plus już wkrótce. Wolność hipoteczna zatriumfuje nad własnością?

Lada chwila, na przełomie maja i czerwca poznać mamy szczegóły programu "Mieszkanie plus", który zastąpi Mieszkanie dla Młodych. Według obietnic rządu, ma on zrewolucjonizować polski rynek mieszkaniowy i sprawić, że ci, którzy nie mają swojego lokum, a mają rodziny, otrzymają wsparcie państwa. Samorządy i administracja centralna ma powierzyć swoje grunty pod budowę mieszkań, które będzie można tanio wynająć. Celem programu jest odchodzenie od własności i kupowania mieszkania na kredyt. - Jest to odejście od wsparcia własności, bo przede wszystkim państwo przez poprzednie lata pchało ludzi w kredyt na 30 lat. Bierzcie sobie na szyję ten kredyt, zwiążcie się z tym miejscem, w którym jesteście, żebyście się czasem nie ruszyli gdzieś tam, gdzie jest być może lepsza praca dla was - ironizował Robert Stanilewicz, który w tej polityce upatruje także przyczyny plagi kredytów we frankach. Paweł Blajer zwraca uwagę, że po wielu latach życia w czasach gospodarki centralnie planowanej, ludzie chcą mieć mieszkanie na własność.

Bankowa oferta dla frankowiczów. "Klienci zyskają spokój"

- To oferta dla rodzin najsłabszych ekonomiczne, które mają problem ze spłatą kredytu - mówił w TVN24 BiS Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich o nowej propozycji ws. przewalutowania kredytów we franku szwajcarskim. - Klienci zyskają spokój, bo ich nieruchomości nie będą ulegały wahaniom kursu - dodał.

Od dziś nie pracujesz już na kredyt. Widać też efekt 500 plus

Aby zarobić na obsługę kredytu mieszkaniowego przez rok, statystyczny obywatel musiał pracować 145 dni. To o ponad tydzień krócej niż w 2015 roku, a także najkrócej od 8 lat. Dodatkowo, świadczenia z programu Rodzina 500 plus skróciłyby oczekiwanie na wolność hipoteczną przynajmniej o kolejne dwa tygodnie.

A może dom w sąsiedztwie Apple i Facebooka? Tanieją nieruchomości w Dolinie Krzemowej

Ponad 2,5 mln dolarów, tyle według portalu Zillow wynosi mediana cen domów w prestiżowym Palo Alto. To tam swoje siedziby mają największe potęgi technologiczne Apple, Cisco, eBay, Facebook, Google, HP, Intel czy Yahoo! Nieruchomości należą do najdroższych w całych Stanach Zjednoczonych, jednak w ostatnim czasie wzrosty wyhamowały. To może być dobry moment na inwestycję.