Nieruchomości

Nieruchomości

W Polsce nie ma sensownej polityki mieszkaniowej, a aż pięć milionów osób mieszka w warunkach niespełniających podstawowych standardów - wynika raportu Fundacji Habitat for Humanity. O tym, jak poprawić tą sytuację, dyskutowali na antenie TVN24 BiS Barbara Audycka z Fundacji Habitat oraz architekt Michał Borowski.

Bank Gospodarstwa Krajowego przestał przyjmować wnioski na program "Mieszkanie dla Młodych" na 2016 rok, ponieważ wykorzystano już 90 proc. przeznaczonych na ten rok środków. W kwietniu rząd przedstawi jednak dwie inne propozycje wsparcia - są to: kasy oszczędnościowo-budowlane oraz budowa tanich mieszkań.

Średni, murowany dom na wsi, za mniej niż pół miliona, zbudowany na kredyt - to spełnienie marzeń przeciętnego Polaka - wynika z badania Oferteo.pl. Pokazuje ono, że większość trendów trzyma się mocno od lat, a nowinki są jeszcze mało popularne.

- Banki będą mogły uwzględniać środki z programu Rodzina 500 plus do liczenia zdolności kredytowej klientów - poinformował Andrzej Jakubiak, przewodniczący KNF. Dodał, że dotyczy to kredytów konsumenckich, a "teoretycznie" także hipotecznych, ale temat nie jest do końca przedyskutowany.

Należy stworzyć takie warunki wynajmu mieszkań, w których czynsz byłby na poziomie gwarantującym dostępność finansową - powiedział we wtorek wiceminister w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Kazimierz Smoliński. Dodał, że oznacza to poważną reorientację kierunków polityki mieszkaniowej i przeznaczenia środków publicznych.

Rynek nieruchomości w Polsce cieszy się nieustającym zainteresowaniem inwestorów - wynika z corocznego raportu firmy doradczej EY. Przyciągają ich niskie koszty kredytów, atrakcyjne stopy kapitalizacji, dojrzały i bezpieczny rynek oraz rozwijająca się gospodarka. Ogromne znaczenie mają także: stały rozwój infrastruktury, wpływ nowych technologii i rozwój e-commerce oraz centrów usług dla biznesu. Wszystko to złożyło się na rekordową wartość transakcji w 2015 roku, która przekroczyła 4 mld euro, lokując po raz kolejny Polskę na pozycji lidera regionu Europy Środkowej.

Ponad 900 metrów kw., 17 pokoi i 8 łazienek - taki apartament może kupić każdy, kto ma na koncie 85 mln dolarów. To cena mieszkania na 45. piętrze budynku na nowojorskim Manhattanie. Do apartamentu sprzedawca dorzuca kilka prezentów, m.in. jacht i dwie limuzyny Rolls-Royce Phantom. Szczęśliwy nabywca będzie miał też zapewnione kolacje dwa razy w tygodniu przez rok w restauracji, która może poszczycić się dwiema gwiazdkami Michelina. Przez rok będzie mógł też korzystać z szofera i pomocy domowej. W budynku znajduje się basen, sauna, boisko do koszykówki i pole golfowe.

W wyniku Brexitu wartość przeciętnego domu na Wyspach spadnie o 11 tys. funtów (5 proc.) - szacuje portal eMoov. Jednak wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej najmocniej może odczuć rynek nieruchomości luksusowych.

Dotąd ok. 2 tys. osób złożyło wniosek o wynajem mieszkań w ramach Funduszu Mieszkań na Wynajem - poinformował PAP prezes zarządu BGK Nieruchomości Ryszard Słowiński. Fundusz Mieszkań na Wynajem zamknął 2015 r. liczbą 2,4 tys. zakontraktowanych lokali.

10 euro miesięcznie - za tyle można było wynająć mieszkanie w atrakcyjnej lokalizacji Rzymu, w pobliżu Watykanu. Audyt przeprowadzany przez miejski ratusza wykazał, że czynsze w setkach nieruchomości na terenie Wiecznego Miasta znajdowały się znacznie poniżej ich minimalnych cen rynkowych.