Nieruchomości

Nieruchomości

MdM do poprawki? Są miasta, gdzie nie kupisz mieszkań z dopłatą

W 5 miastach wojewódzkich trudno jest znaleźć mieszkanie używane, które można kupić w ramach programu „Mieszkania dla młodych”. Mniej niż 10 proc. oferty kwalifikuje się do dopłat m.in. w Krakowie, Lublinie, Warszawie i Wrocławiu. Jednak to w Rzeszowie sytuacja jest najgorsza – na dopłaty łapie się tylko kilkadziesiąt mieszkań z tego miasta.

Budowa domu krok po kroku. Sprawdź, ile to kosztuje

Budowa własnego domu to zawsze poważna inwestycja: trzeba się do niej odpowiednio przygotować - organizacyjnie i finansowo. W "Biznesie dla Ludzi", wyjaśniamy od czego należy zacząć i z jakimi kosztami musisz się liczyć.

Deweloperzy zalewają rynek mieszkaniami

Firmy budujące osiedla pobiły rekord: o ponad 20 proc. kwartalnie wzrosła liczba mieszkań, jakie wprowadziły do oferty - informuje "Rzeczpospolita". Są duże szanse, że bieżący rok zakończą oddaniem rekordowej liczby lokali.

Bardziej opłaca się kupić mieszkanie niż wynajmować

- Mamy do czynienia z niewielkim wzrostem: w ostatnim roku ceny nieruchomości podskoczyły o 1 proc. - mówi Bartosz Turek z Lion's Banku. Obecnie za m2 mieszkania w Warszawie należy zapłacić ok. 7000-7500 zł. Jego zdaniem, "taniej raczej nie będzie". - Deweloperzy budują i sprzedają najwięcej w historii, kredyt jest rekordowo tani. Najem jest ok. 30-40 proc. droższy niż zakup, to znaczy, że bardziej opłaca się kupić mieszkanie na kredyt, bo czynsz powinien pokryć koszty kredytu z nawiązką - tłumaczy Turek. Ale trzeba pamiętać, że stopy procentowe wzrosną, a wraz z nimi raty kredytu.

Myślisz o zakupie własnego "M"? Pięć finansowych pułapek, których możesz uniknąć

Nie 10, ale nawet 20 proc. ceny mieszkania trzeba mieć w gotówce, aby kupić nieruchomość na kredyt. Pieniądze będą nam potrzebne na pokrycie dodatkowych, ale ważnych kosztów - zarówno tych powiązanych z transakcją, jak i tych, które pojawią się gdy będziemy już właścicielem wymarzonego mieszkania. Oto pięć kosztownych pułapek, których możemy uniknąć.

Nowe limity w MDM. "Nawet 100 tys. złotych dopłaty"

- Dziś rodziny z trójką bądź większą liczbą dzieci mogą dostać w programie „Mieszkanie dla Młodych” nawet około 100 tys. złotych dopłaty. Jednak na np. na rynku wtórnym w Warszawie trudno znaleźć mieszkanie, którego cena mieściłaby się w programie. Na dodaniu rynku pierwotnego do puli mieszkań z dopłatą skorzysta więcej osób z mniejszych miast - powiedział Michał Krajkowski, ekspert Domu Kredytowego Notus.

Nowe przepisy ws. budowy dużych supermarketów

Supermarkety o powierzchni ponad 2000 m kw. będą budowane wyłącznie na podstawie planów zagospodarowania przestrzennego - zakłada nowela o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Senat nie zaproponował do niej w czwartek żadnych poprawek, więc trafi teraz do prezydenta.

Zmiany w prawie mieszkaniowym. Lokatorzy pod większą ochroną

Zwiększenie ochrony lokatorów zmuszanych do opuszczania mieszkań i nękanych przez właścicieli kamienic to główny celem nowelizacji przepisów karnych podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Ustawa ma wejść w życie po trzech miesiącach od jej ogłoszenia.

Mieszkanie na Wynajem także w Krakowie. Start w 2016 roku

Kraków dołączył do grona miast, w których powstają mieszkania w ramach Funduszu Mieszkań na Wynajem BGK. Bank zapowiada, że pod koniec pierwszego kwartału 2016 r. pierwsi najemcy będą mogli zamieszkać w budynku przy ulicy Polonijnej.

Szukasz mieszkania? Sprawdź, jak nie dać się oszukać

Sierpień i wrzesień to tradycyjnie najgorętszy okres na rynku wynajmu mieszkań. Dotyczy to przede wszystkim studentów szukających lokali przed zbliżającym się rokiem akademickim. Korzystają z tego oszuści i naciągacze, którzy zbierają w tym okresie swoje największe żniwo. Podpowiadamy, jak ich rozpoznać i jak nie dać nabić się w butelkę.

Studenci wracają do gry, rynek mieszkań ożywa. Ceny pójdą w górę?

Zaczyna się sezon żniw dla wynajmujących mieszkania. - To jest ten czas, kiedy studenci po lipcu, w którym wypoczywali zaczynają rozglądać się za mieszkaniami - przyznał Marcin Krasoń, analityk Home Brokers. Jak zauważył Sławomir Muturi, właściciel firmy wynajmującej mieszkania "Mzuri", wśród studentów widoczny jest "duży napływ cudzoziemców, którzy zaczynają studiować w Polsce". Jego zdaniem, to rekompensuje niż demograficzny.

Wynajmujesz mieszkanie studentom? Siedem rzeczy, o których warto pamiętać

Koniec wakacji to czas kiedy wielu studentów rozgląda się za mieszkaniami do wynajęcia. Popyt sprawia, że dla wynajmujących jest to doskonały czas, a ich oferty cieszą się sporym zainteresowaniem. W programie "Biznes dla Ludzi" Paweł Blajer przypomniał, o najważniejszych rzeczach, o których warto pamiętać, by wynajem nie stał się naszym problemem.

Łatwiej o kredyt na mieszkanie. NBP: banki złagodziły kryteria

W drugim kwartale tego roku banki złagodziły kryteria przyznawania kredytów mieszkaniowych - wynika z najnowszego raportu Narodowego Banku Polskiego. Oznacza to, że o kredyt na własne "M" powinno być łatwiej. NBP podaje jednak, że pomimo łagodniejszej polityki banków liczba chętnych na kredyt mieszkaniowy "istotnie się zmniejszyła".

"Czynszówki" wracają do łask. Sprawdź, ile zapłacisz za wynajem

W ciągu 10 lat rząd chce wybudować 30 tys. mieszkań o umiarkowanych czynszach, tzw. czynszówek. Projekty mają być realizowane w ramach lokalnej polityki mieszkaniowej, a formy wsparcia mają trafiać do inwestorów działających w oparciu o umowy zawierane z gminami. Chodzi o towarzystwa budownictwa społecznego (TBS), spółki gminne (większość TBS w Polsce należy do gmin), a także spółdzielnie mieszkaniowe. Kto i za ile może wynająć takie mieszkanie - opowiadał o tym w "Otwarciu Dnia" Bartosz Turek analityk rynku nieruchomości Lion's Bank.

Rząd planuje budowę 30 tys. "czynszówek". Sejm przyjął ustawę

Uruchomienie państwowego programu budownictwa czynszowego - zakłada znowelizowana w czwartek przez Sejm ustawa o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. W ciągu 10 lat rząd chce wybudować w jego ramach 30 tys. mieszkań o umiarkowanych czynszach.

Polacy pożyczają na zakup mieszkania mniej i rzadziej. Najczęściej w Warszawie

- Kredyty finansujące mieszkania w sześciu największych miastach w Polsce stanowiły 21,4 proc. sprzedaży kredytów hipotecznych w 2014 roku - wynika z raportu przygotowanego przez RynekPierwotny.pl. Najbardziej popularne w minionym roku okazały się być kredyty od 100 do 200 tys. zł - 38,2 proc. udziału w rynku. Ponadto, w ubiegłym roku mieliśmy do czynienia z dwoma ważnymi wydarzeniami na rynku nieruchomości - wprowadzeniem Rekomendacji S IV oraz zmiany w programie "Mieszkanie dla Młodych".