Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy o spółkach rynku wynajmu, czyli tzw. REIT. Ma on skierować gigantyczne oszczędności Polaków na inwestycje mieszkaniowe, bardziej opłacalne niż trzymanie pieniędzy na koncie w banku. Polacy mogliby nie płacić podatku od inwestycji kapitałowych. Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć.
"Projektowana ustawa ma na celu zwiększenie atrakcyjności podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej w sektorze rynku nieruchomości komercyjnych na wynajem oraz zwiększenie zaangażowania krajowego kapitału prywatnego na tym rynku" - pisze Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu.
1. Co to jest REIT?
Chodzi o spółki typu REIT, angl. Real Estate Investment Trust, zarabiające na nieruchomościach komercyjnych.
Celem REIT-ów jest kupno, sprzedaż i zarządzanie nieruchomościami. Ich właściciele czerpią dochody z wynajmu nieruchomości, a większość zysków przekazują akcjonariuszom w postaci dywidend.
Projekt Ministerstwa Finansów dotyczy podmiotów zajmujących się wynajmem nieruchomości lub ich części, zbywaniem nieruchomości lub zbywaniem udziałów w spółkach zależnych.
2. Jaki zysk?
Prezes BGK Nieruchomości Mirosław Barszcz powiedział, dzięki REIT-om "będzie można zaoferować wyższą stopę zwrotu niż obecnie w bankach".
Szczególne podatkowe korzyści dotyczą dochodów uzyskiwanych z wynajmu nieruchomości, osiąganych bezpośrednio przez spółki rynku wynajmu nieruchomości lub za pośrednictwem ich spółek zależnych.
Dochody z tego źródła – niepomniejszone jednak o odpisy amortyzacyjne dokonywane od wynajmowanych nieruchomości – podlegałyby opodatkowaniu stawką CIT w wysokości 8,5 proc. uzyskanych z tego źródła dochodów - wynika z dokumentu.
3. Inwestycje bez podatku
Jak czytamy w uzasadnieniu, projekt zawiera także atrakcyjne zasady opodatkowania dochodów osiąganych z inwestycji kapitałowych w spółki rynku wynajmu nieruchomości.
"W szczególności dochody uzyskane przez takich inwestorów z udziału w zyskach takiej spółki (dywidendy, zaliczki na dywidendę) podlegałyby zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym. Zwolnienie to dotyczyłoby zarówno podatników podatku CIT jak i podatku PIT" - głosi uzasadnienie.
4. Dla kogo?
- To pomoże inwestorom, przede wszystkim indywidualnym, na inwestowanie na rynku nieruchomości komercyjnych w biura, nieruchomości handlowe, magazyny, a także w niektórych przypadkach także w mieszkania na wynajem - stwierdził w kwietniu Grzegorz Mickiewicz, doradca premiera Mateusza Morawieckiego.
Mickiewicz mówił, że Polacy będą mogli zainwestować na przykład w mieszkanie dla Ukraińców i Białorusinów.
- Jest ich w Polsce 1,3-1,4 mln, muszą oni gdzieś mieszkać. To okazja, aby Polacy mogli na tym zarabiać - przekonywał.
Dodał, że REIT-y mają wzmocnić także krajowy rynek nieruchomości komercyjnych, w którym "jest marginalne zaangażowanie inwestorów krajowych. Ponad 90 proc. inwestorów pochodzi z zagranicy".
5. Od kiedy?
Pierwszy projekt ustawy o spółkach rynku wynajmu nieruchomości został zaprezentowany w październiku 2016 roku. Obecnie jest on już po uzgodnieniach. Zgodnie założeniami ma wejść w życie 1 stycznia 2018.
Autor: KN/ms / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS