Nieruchomości

Nieruchomości

1,6 mln złotych - tyle zapłacono za jednopokojowe mieszkanie o powierzchni 38 m2 w Rezydencji Foksal w Warszawie. Oznacza to, że cena za m2 wyniosła 42 tys. zł. Była to rekordowa transakcja na polskim rynku nieruchomości w 2015 r. - wynika z danych Cenatorium.

W listopadzie do BGK wpłynęło 5,524 wniosków o dofinansowanie w programie MdM na kwotę 143,12 mln zł - podał w piątkowym komunikacie BGK. Wbrew rozpowszechnianym przez analityków rynku opiniom Bank ocenia, że w przyszłym roku środków wystarczy dla wszystkich.

Bardziej elastyczne podejście, mniej skomplikowana procedura, możliwość obniżenia kosztów - to ułatwienia w programie budowy domów energooszczędnych realizowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W listopadzie br. złożono wnioski na dopłaty z programu "Mieszkanie dla młodych" na rok przyszły w rekordowej kwocie 75 mln zł – wynika z danych BGK. Zakładając, że popyt na dopłaty w 2016 roku byłby tak duży jak ten przez ostatnie trzy miesiące, to pieniędzy zabraknie już w kwietniu 2016 roku. Ponad 100 osób mogło stracić w zeszłym roku dopłaty przez przedłużające się procedury kredytowe. Aby uniknąć problemów, lepiej wnioskować o wypłatę dofinansowania w roku 2016.

W Polsce najdroższe nieruchomości wyceniane są na około 20 mln złotych. Tymczasem na Zachodzie najwyższa półka cenowa jest przynajmniej kilkadziesiąt razy wyżej - wynika z danych zebranych przez Lion’s Bank. Poniżej przedstawiamy 5 najdroższych ofert sprzedaży nieruchomości, jakie można obecnie znaleźć w takich krajach jak USA, Wielka Brytania, czy Monako.

- Warszawa i Sopot, to miasta, w których mamy najwyższe ceny mieszkań. Znacznie odbiega od tego Łódź - wyjaśniał w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat Jarosław Sadowski z firmy Expander. Jak tłumaczył, "cena jest w dużej mierze powiązana z wynagrodzeniami oraz demografią". Za metr kwadratowy mieszkania na rynku wtórnym w Łodzi należy zapłacić 3750 zł, w Katowicach 3800 zł. Dla porównania w Warszawie jest to 7540 zł, zaś w Sopocie aż 8800 zł. Jarosław Sadowski przyjrzał się także ofertom kredytowym.

W okresie dziesięciu miesięcy 2015 roku oddano do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem - poinformował w czwartek GUS. Wzrosła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, a także liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - dodaje urząd.

W Mediolanie stoją puste 393 mieszkania komunalne, których nie można nikomu przyznać dlatego, że są za małe. Mają powierzchnię mniejszą niż 28,8 metra kwadratowego, a zgodnie z obowiązującymi w Lombardii przepisami takie lokale nie nadają się do zamieszkania.

Na koniec grudnia 2014 r. w Polsce było 14 mln mieszkań. Średnia wielkość mieszkania wynosiła 73,4 m kw. Zdecydowana większość - 99,1 proc. z nich miało łazienkę - wynika z danych opublikowanych przez GUS.