Najnowsze

UE chce walczyć z praniem pieniędzy. Stworzy specjalny urząd

Najnowsze

Autor:
ams
Źródło:
PAP
Premier Morawiecki o Krajowym Planie Odbudowy
Premier Morawiecki o Krajowym Planie OdbudowyTVN24
wideo 2/5
TVN24Premier Morawiecki o Krajowym Planie Odbudowy

Aby zwiększyć skuteczność walki z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu, UE stworzy specjalny Urząd ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (AMLA). Państwa członkowskie uzgodniły swoje częściowe stanowisko w sprawie tego projektu. Nie ustalono jeszcze lokalizacji nowego urzędu.

Z uwagi na transgraniczny charakter tego typu przestępstw oczekuje się, że AMLA znacząco i skutecznie przyczyni się do przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Zadania Urzędu ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy

Do jego zadań należeć będzie m.in. pomoc w harmonizacji i koordynacji praktyk nadzorczych w sektorach finansowym i niefinansowym, bezpośredni nadzór nad transgranicznymi podmiotami finansowymi wysokiego ryzyka oraz koordynacja jednostek analityki finansowej.

W swoim stanowisku Rada rozszerza uprawnienia urzędu o bezpośredni nadzór nad określonymi instytucjami kredytowymi i finansowymi, w tym dostawcami usług w zakresie kryptoaktywów, jeśli zostaną one uznane za instytucje stwarzające ryzyko. Ponadto powierza urzędowi nadzór nad maksymalnie 40 grupami i podmiotami – przynajmniej podczas pierwszej procedury wyboru – oraz całkowity nadzór nad rynkiem wewnętrznym. Rozszerza się także uprawnienia Rady Generalnej, która zarządza urzędem.

Stanowisko Rady ma charakter częściowy, ponieważ nie uzgodniono jeszcze lokalizacji nowego urzędu.

Projekt stanowi część pakietu wniosków legislacyjnych, który ma wzmocnić unijne przepisy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu i który Komisja Europejska przedstawiła 20 lipca 2021 roku.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości