Najnowsze

Utrudniony wywóz zboża z Ukrainy. "Armia rosyjska kradnie teraz to ziarno i próbuje sprzedać gdzie indziej"

Najnowsze

Autor:
kris/ams
Źródło:
Reuters
Morawiecki: Polska została poproszona o pomoc w wywozie towarów, głównie zboża z Ukrainy
Morawiecki: Polska została poproszona o pomoc w wywozie towarów, głównie zboża z UkrainyTVN24
wideo 2/3
moraw 6 bis

Ukraina otworzyła dwie trasy przez Polskę i Rumunię, aby eksportować zboże i zapobiec światowemu kryzysowi żywnościowemu - stwierdził cytowany przez Reutersa ukraiński wiceminister spraw zagranicznych Dmytro Senik. Dodał jednak, że wąskie gardła spowolniły łańcuchy dostaw.

- Przede wszystkim wiadomo, że Ukraina ma globalny wkład w bezpieczeństwo żywnościowe i robimy wszystko, co w naszej mocy, aby te 22 miliony ton zboża, które są teraz zablokowane przez Rosję w ukraińskich portach morskich, dotarły do miejsc przeznaczenia. Istnieje kilka portów znajdujących się pod rosyjską okupacją. Armia rosyjska kradnie teraz to ziarno i próbuje sprzedać gdzie indziej - powiedział Senik.

Ukraińskie zboże

Wiceszef ukraińskiego MSZ przekazał, że globalne bezpieczeństwo żywnościowe jest zagrożone, ponieważ rosyjska inwazja na Ukrainę powstrzymała eksport zboża z Morza Czarnego do Kijowa, powodując powszechne niedobory i gwałtownie rosnące ceny.

Ukraina jest czwartym co do wielkości eksporterem zboża na świecie. Według ukraińskich danych na terytorium należącym do Ukrainy przechowywanych jest około 30 milionów ton zboża, które stara się eksportować drogami, rzekami i kolejami - podała Agencja Reutera.

Ukraina prowadziła rozmowy z państwami bałtyckimi w sprawie dodania trzeciego korytarza dla eksportu żywności - wyjaśnił cytowany przez Reutersa Senik. Nie podał szczegółów, ile zboża zostało już przetransportowanych lub zostanie przewiezionych tymi trasami.

- Te trasy nie są idealne, ponieważ tworzą pewne wąskie gardła, ale w międzyczasie robimy, co w naszej mocy, aby rozwijać te trasy - powiedział agencji przy okazji azjatyckiego szczytu bezpieczeństwa w Singapurze.

Moskwa, która nazywa inwazję na Ukrainę "specjalną operacją wojskową" i zaprzecza uderzaniu w cele cywilne i rolnicze, obwinia zachodnie sankcje na Rosję i miny morskie nałożone przez Ukrainę za spadek eksportu żywności i rosnące ceny na świecie. Rosja jest także znaczącym eksporterem zboża - podał Reuters.

Agencja dodała, że wojna w Ukrainie zdominowała przebieg spotkania w Singapurze - Shangri-La Dialogue. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemawiał w sobotę do delegatów za pośrednictwem łącza wideo, mówiąc m.in., że wsparcie ich narodów jest kluczowe nie tylko dla pokonania rosyjskiej inwazji, ale także dla zachowania porządku opartego na zasadach.

Czytaj więcej: Skradziono niemal pół miliona ton "krwawego ziarna". Rosjanie próbowali sprzedać ukraińskie zboże

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości