Gigant "wpadł w pułapkę". "Wina Muska"

Źródło:
CNN
Cła Donalda Trumpa. Elon Musk kontra Peter Navarro
Cła Donalda Trumpa. Elon Musk kontra Peter Navarro
wideo 2/8
Cła Donalda Trumpa. Elon Musk kontra Peter Navarro

Cła, kontrowersje wokół DOGE i straty wizerunkowe to koszmar dla Tesli i jej inwestorów - wskazują analitycy. Złe wyniki mogą dodatkowo pogrążyć spadające w ostatnim czasie akcje firmy Elona Muska - podał portal stacji CNN.

W analizie Chrisa Isidore'a z CNN pod tytułem "Tesla wpadła w pułapkę wojny handlowej. Wina Muska" wskazano, że "tak jak wielu amerykańskich producentów Tesla znalazła się w trudnej sytuacji z powodu wojny handlowej prowadzonej przez prezydenta Donalda Trumpa".

Tesla w pułapce przez Elona Muska

"W odróżnieniu od innych firm, Tesla ma jednak dodatkowy problem - jej dyrektor generalny Elon Musk jest nazywany 'pierwszym kumplem' Trumpa ze względu na bliskie relacje, jakie zbudował z prezydentem" - zauważyła stacja CNN.

We wtorek Tesla poda wyniki finansowe, a po południu Musk będzie odpowiadał na pytania inwestorów.

Według amerykańskiego portalu, "sytuacja jest patowa", bo "jeśli Musk utrzyma bliskie więzi z Trumpem, firma może zrazić potencjalnych klientów - zarówno w USA, jak i za granicą - którzy nie popierają polityki Trumpa", a jeśli miliarder "zdystansuje się od prezydenta, to narazi się na gniew Białego Domu". Zatem "jest to sytuacja bez wyjścia, którą Musk sam na siebie sprowadził".

Inwestorzy Tesli zdezorientowani

Pierwszy kwartał bieżącego roku przyniósł największy spadek sprzedaży Tesli po okresie niemal nieprzerwanego dwucyfrowego wzrostu. Wyniki finansowe to jednak tylko część tego, co interesuje inwestorów.

Jak podkreśliła CNN, inwestorzy chcą wiedzieć, ile kosztują Teslę nowe cła, kiedy Musk wycofa się z DOGE oraz liczą na postępy w dziedzinie autonomicznych samochodów, robotaksówek i tańszego modelu Tesli, co wcześniej zapowiadał najbogatszy człowiek świata.

Uspokajające odpowiedzi na te tematy mogłyby odwrócić trend spadkowy, który od połowy grudnia zmniejszył wartość akcji Tesli o połowę, i może przywróci to zaufanie do firmy.

Tesla zmaga się obecnie z rosnącą konkurencją ze strony innych producentów samochodów elektrycznych, szczególnie w Chinach, a Musk spotyka się z krytyką za swoje prominentne zaangażowanie w administrację Trumpa. Złe wieści w którejkolwiek z tych kwestii mogą wywołać nowy spadek wartości akcji.

- To koszmar dla Tesli i jej inwestorów - stwierdziłł Dan Ives, analityk Wedbush Securities, który optymistycznie oceniał Teslę, ale niedawno obniżył swoją prognozę dotyczącą akcji firmy. - Cła, kontrowersje wokół DOGE, szkody dla marki to prawdziwa burza z piorunami - dodał.

Czytaj też: Tąpnięcie w sprzedaży Tesli >>>

"Tesla nie pozostaje bez szwanku"

Pod pewnymi względami Tesla jest mniej narażona na cła na samochody wprowadzone przez Trumpa niż inni producenci. Firma nie importuje aut z dwóch zagranicznych fabryk, a w pojazdach produkowanych w USA używa mniej zagranicznych części niż konkurencja. Inni duzi producenci mają w swoich amerykańskich salonach przynajmniej część importowanych pojazdów.

"Tesla wstrzymała przyjmowanie nowych zamówień w Chinach na droższe modele S i X, które są produkowane w Kalifornii, z powodu odwetowych chińskich ceł w wysokości 125 proc., ale te modele stanowią tylko niewielką część jej sprzedaży" - zauważyła CNN.

Musk przyznał jednak, że koszty ceł dla Tesli są "niebagatelne". "Ważne, by zauważyć, że Tesla nie pozostaje tu bez szwanku. Wpływ ceł na Teslę jest nadal znaczący" - napisał w mediach społecznościowych po ogłoszeniu planów taryfowych Trumpa.

Zbyt ostra krytyka ceł podczas wtorkowej rozmowy z inwestorami mogłaby zaszkodzić jego zażyłej relacji z Trumpem. Musk był w zeszłym roku największym darczyńcą Trumpa i od czasu inauguracji pozostaje jednym z jego najbliższych doradców.

Po wyborach wartość akcji Tesli niemal podwoiła się w ciągu dwóch miesięcy, ponieważ niektórzy inwestorzy i analitycy liczyli, że Musk wpłynie na Trumpa, by ten wprowadził korzystne dla Tesli regulacje, zwłaszcza w kwestii pojazdów autonomicznych.

Samochody elektryczne w Chinach

Wyraźne poparcie dla polityki taryfowej Trumpa może rozwścieczyć chińskie władze i tamtejszych nabywców samochodów elektrycznych. Chiny to największy rynek motoryzacyjny i rynek pojazdów elektrycznych na świecie, ale chińscy konsumenci coraz częściej wybierają lokalnych producentów, takich jak BYD.

W 2024 roku Tesla zanotowała w Chinach sprzedaż na poziomie 20,9 miliarda dolarów, co stanowiło około 21 proc. jej przychodów i czyniło Chiny drugim co do wielkości rynkiem firmy po USA.

Ives nazwał Chiny "kluczowym elementem przyszłego sukcesu Tesli". Ostrzegł, że "skutki polityki taryfowej Trumpa w Chinach i powiązania Muska z Trumpem, będą trudne do przecenienia".

Czy Musk opuści DOGE?

Musk stoi na czele Departamentu Wydajności Państwa (DOGE). W związku z działaniami w tej organizacji w USA miały miejsce protesty przed salonami Tesli i wandalizm w jej obiektach. To podkreśla sprzeciw, z jakim spotyka się firma i jej dyrektor generalny.

2 kwietnia Tesla odnotowała największy w historii spadek sprzedaży kwartalnej w ujęciu rok do roku, a akcje gwałtownie spadły. Tego dnia jednak Politico opublikowało artykuł, że Musk wkrótce zrezygnuje z roli w DOGE, a akcje firmy wystrzeliły. Jednak Musk i inni członkowie administracji wskazali, że doniesienia te nie były dokładne - opisała stacja CNN.

Czytaj też: Doniesienia o odejściu Muska. Głos z Białego Domu >>>

- Raport Tesli dotyczący sprzedaży i produkcji w pierwszym kwartale każe nam sądzić, że mogliśmy nie docenić stopnia reakcji konsumentów - wskazał analityk JPMorgan Chase Ryan Brinkman.

CNN podała, że Tesla nie odpowiedziała na prośbę o komentarz na temat sprzedaży lub wpływu roli Muska w administracji na sprzedaż.

Autorka/Autor:BC/kris

Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/Samuel Corum/ POOL

Pozostałe wiadomości

- Chiny muszą się zmienić. Ten kraj to wie. Każdy wie, że (ten kraj) musi się zmienić, a my chcemy mu w tym pomóc, ponieważ my również potrzebujemy przywrócenia równowagi - powiedział w środę sekretarz skarbu USA Scott Bessent, dodając, że istnieje szansa na zawarcie "wielkiego układu" z Pekinem.

"Szansa na wielki układ" USA z Chinami

"Szansa na wielki układ" USA z Chinami

Źródło:
PAP

Operatorzy platform, za pośrednictwem których dokonywane są transakcje w internecie, przekazali Ministerstwu Finansów dane ponad 177 tysięcy osób fizycznych i 115 tysięcy podmiotów – poinformowała rzeczniczka szefa Krajowej Administracji Skarbowej Justyna Pasieczyńska. Dane te są teraz analizowane.

Blisko 300 tysięcy osób i podmiotów pod lupą fiskusa

Blisko 300 tysięcy osób i podmiotów pod lupą fiskusa

Źródło:
PAP

Rosja i Chiny stworzyły system rozliczeń bankowych "China Track", umożliwiający omijanie zachodniego systemu finansowego oraz nadzoru międzynarodowego - donosi agencja Reuters. Został on stworzony przez największe banki objęte zachodnimi sankcjami i uznawany jest za przełomowe narzędzie w rozwijaniu nowej architektury finansowej.

Przełomowe narzędzie. Korzystają Rosja i Chiny

Przełomowe narzędzie. Korzystają Rosja i Chiny

Źródło:
PAP

Senat opowiedział się w środę za obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców od 2026 roku. Zmiana wiąże się z mniejszymi wpływami do Narodowego Funduszu Zdrowia w kwocie około 4,6 miliarda złotych. Według zapewnień Ministerstwa Finansów luka zostanie pokryta z budżetu państwa.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja Senatu

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

- Polska jest najbardziej atakowanym państwem w Unii Europejskiej - powiedział w środę w rozmowie z TVN24 BiS podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Jednocześnie, jak przekazał, "Polska wydaje najwięcej na cyberbezpieczeństwo w swojej historii".

Wydatki "największe w historii". "To są olbrzymie kwoty"

Wydatki "największe w historii". "To są olbrzymie kwoty"

Źródło:
tvn24.pl

Biały Dom rozważa znaczne obniżenie ceł na import chińskich towarów w celu deeskalacji sporu handlowego z Chinami - podał w środę "Wall Street Journal". Według źródeł dziennika cła mogą spaść ze 145 procent do 50-65 procent.

Nowy pomysł Białego Domu w sprawie ceł

Nowy pomysł Białego Domu w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Wicekanclerz Niemiec Robert Habeck wyraził obawy przed potencjalnymi negocjacjami między Rosją a USA w sprawie gazociągów Nord Stream. - Co zrobią Europejczycy, jeśli zostaniemy postawieni przed faktami dokonanymi? - pytał, podkreślając konieczność utrzymania kontroli nad infrastrukturą.

"Wydaje się, że jest to palące pytanie". Wicekanclerz Niemiec ostrzega

"Wydaje się, że jest to palące pytanie". Wicekanclerz Niemiec ostrzega

Źródło:
PAP

500 milionów i 200 milionów euro to wysokość kar nałożonych odpowiednio na Apple i Metę przez Komisję Europejską. Według Brukseli firmy te złamały Akt o rynkach cyfrowych (DMA). To pierwsza kara nałożona na spółki technologiczne za naruszenie tych zasad.

Kary dla gigantów technologicznych

Kary dla gigantów technologicznych

Źródło:
PAP

Rozwój sztucznej inteligencji to kluczowy element narodowej strategii rozwoju polskiej gospodarki - powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Polski, podczas wystąpienia na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Podkreślił również konieczność przeprowadzenia transformacji energetycznej oraz deregulacji.

Trzaskowski: to kluczowy element rozwoju i bezpieczeństwa państwa

Trzaskowski: to kluczowy element rozwoju i bezpieczeństwa państwa

Źródło:
PAP

Szef Open AI Sam Altman wskazał, że zwracanie się do ChatGPT za pomocą słów "proszę" i "dziękuję" kosztowało firmę sporo pieniędzy. Kwota ta ma iść w dziesiątki milionów dolarów.

Ile kosztują "proszę" i "dziękuję"? Zaskakująca odpowiedź Sama Altmana

Ile kosztują "proszę" i "dziękuję"? Zaskakująca odpowiedź Sama Altmana

Źródło:
USA Today

Intel zamierza ujawnić w tym tygodniu plany zwolnienia 20 procent pracowników - donosi Bloomberg, powołując się na osobę znającą sprawę. Oznacza to, że pracę straci około 21 tysięcy osób. Krok ten ma usprawnić operacje i zmniejszyć nieefektywność biurokratyczną.

Gigant chce zwolnić 20 procent pracowników

Gigant chce zwolnić 20 procent pracowników

Źródło:
Reuters

Donald Trump przekazał, że nie ma zamiaru zwalniać prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, choć zażądał od niego obniżenia stóp procentowych. Wcześniej prezydent USA nazwał szefa Fed "wielkim frajerem".

Donald Trump zmienia zdanie w sprawie "wielkiego frajera"

Donald Trump zmienia zdanie w sprawie "wielkiego frajera"

Źródło:
PAP

Rezerwa Federalna to jedna z najważniejszych finansowych instytucji świata. Gdyby straciła wiarygodność, to straciłaby zdolność wpływania na rynki. Bank centralny USA jest pod presją Donalda Trumpa i Fed grozi zależność od władzy wykonawczej - ostrzegają ekonomiści.

Noblista o Trumpie: nie chcemy, by ktoś szalony nam dyktował

Noblista o Trumpie: nie chcemy, by ktoś szalony nam dyktował

Źródło:
PAP

Elon Musk zapowiedział, że od maja planuje poświęcać znacznie mniej czasu na kierowanie DOGE (Departamentem Wydajności Państwa) i skoncentruje się na przewodzeniu Tesli.

Elon Musk zapowiada ważne zmiany od maja

Elon Musk zapowiada ważne zmiany od maja

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w marcu 2025 roku była niższa niż przed rokiem o 0,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Z kolei w cenach bieżących sprzedaż w ubiegłym miesiącu wzrosła o 0,6 procent rok do roku.

"Konsument wrócił do gry". Nowe dane ze sklepów

"Konsument wrócił do gry". Nowe dane ze sklepów

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Lotto padła główna wygrana. Zwycięzca wygrał niemal 12 milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 22 kwietnia 2025 roku.

Kumulacja w Lotto rozbita

Kumulacja w Lotto rozbita

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Donald Trump odpowiada za nowy trend - "Sell America" (sprzedawać Amerykę). Cła i wojna handlowa, chaotyczne decyzje czy próby zwolnienia szefa Fed sprawiły, że inwestorzy pozbywają się amerykańskich obligacji, akcji i uciekają od dolara - wskazują media z USA, Francji czy Wielkiej Brytanii.

Donald Trump zaczął nowy trend

Donald Trump zaczął nowy trend

Źródło:
PAP

Rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt przekazała, że USA otrzymały do tej pory 18 pisemnych propozycji porozumień handlowych, a Stany prowadzą obecnie rozmowy z 34 krajami. Trwają też prace nad umową z Chinami, ale minister finansów Scott Bessent miał określić te rozmowy jako "mordęgę".

"Mordęga". Amerykanie o negocjacjach

"Mordęga". Amerykanie o negocjacjach

Źródło:
PAP

Z 3,5 do 3,2 procent - tak prognozę dla polskiej gospodarki obniżył Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Analitycy Credit Agricole oraz ING Bank Śląski zwrócili uwagę na potencjalny wpływ ceł Donalda Trumpa na PKB Polski.

Coraz gorsze prognozy. "Istnieje wysokie ryzyko"

Coraz gorsze prognozy. "Istnieje wysokie ryzyko"

Źródło:
PAP

Rosja obniżyła prognozę dotyczącą przychodów z eksportu ropy naftowej i gazu na lata 2025–2027 - podał Reuters, powołując się na dokument rosyjskiego ministerstwa gospodarki.

Tym Rosja napędza wojnę. Spodziewa się mniejszych wpływów

Tym Rosja napędza wojnę. Spodziewa się mniejszych wpływów

Źródło:
Reuters

Pokój na Ukrainie jest niezbędny dla globalnej stabilności, a także globalnej gospodarki - stwierdził minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że "popieramy każde rozmowy pokojowe", "ale w Polsce nie ufamy Putinowi".

Domański o Ukrainie i Putinie. "To jest jasne"

Domański o Ukrainie i Putinie. "To jest jasne"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zareagowała na doniesienia, że administracja Donalda Trumpa w ramach negocjowania ceł z innymi krajami żąda ograniczenia współpracy gospodarczej z Chinami. Bruksela wskazała, że relacje z USA i z Chinami - to dwie odrębne sprawy.

Bruksela apeluje: nie spekulujmy

Bruksela apeluje: nie spekulujmy

Źródło:
PAP

Departament Handlu USA poinformował o planach nałożenia ceł na import paneli słonecznych i sprzętu fotowoltaicznego z krajów Azji Południowo-Wschodniej. W jednym przypadku taryfa może sięgać nawet 3521 procent.

3521 procent. Zaskakujący plan USA

3521 procent. Zaskakujący plan USA

Źródło:
BBC

Banki będą musiały sprawdzić, czy właściciel rachunku żyje w przypadku braku aktywności przez pięć lat - wynika z założeń projektu opublikowanych w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.

Sprawdzą, czy żyjesz. Nowe plany rządu

Sprawdzą, czy żyjesz. Nowe plany rządu

Źródło:
PAP

Właściciele sklepów internetowych, przewoźnicy, banki czy operatorzy systemów płatności będą musieli zapewnić od połowy tego roku dostęp do swoich usług bądź produktów osobom z niepełnosprawnością. - Wysokość grzywny (za brak dostosowania - red.) może wynosić do dziesięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - wyjaśnia mecenas Magdalena Szczepanek  z kancelarii prawnej Causa Finita Szczepanek i Wspólnicy Sp.K.

Nowy obowiązek dla tysięcy firm. "Największe emocje budzą kary finansowe"

Nowy obowiązek dla tysięcy firm. "Największe emocje budzą kary finansowe"

Źródło:
tvn24.pl

Obniżki stóp procentowych w maju i czerwcu są już przesądzone – napisali ekonomiści Banku Pekao w komentarzu do danych GUS. Ich zdaniem, marcowy spadek dynamiki płac stanowi jeden z argumentów za obniżkami stóp NBP.

"Obniżki stóp są już przesądzone". Padł termin

"Obniżki stóp są już przesądzone". Padł termin

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Roche zamierza zainwestować 50 miliardów dolarów w pięć lat w USA. Powstać ma 12 tysięcy nowych miejsc pracy - podał Reuters. Zdaniem agencji to kolejny przykład firmy farmaceutycznej reagującej na politykę celną prezydenta Donalda Trumpa.

Widmo ceł Trumpa. Zapowiadają ogromną inwestycję w USA

Widmo ceł Trumpa. Zapowiadają ogromną inwestycję w USA

Źródło:
Reuters

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2025 roku wyniosło 9055,92 złotego, co oznacza wzrost 7,7 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze w ujęciu rocznym spadło o 0,9 procent.

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Źródło:
PAP