TVN24 Biznes | Moto

Ponad 100 kilometrów najdłuższej autostrady do rozbudowy. Drogowcy pokazali oferty

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Rzecznik GDDKiA w Łodzi: nie brakowało osób, które gnały tu ponad 200 km/h (wideo ze stycznia 2021 roku)
Rzecznik GDDKiA w Łodzi: nie brakowało osób, które gnały tu ponad 200 km/h (wideo ze stycznia 2021 roku)TVN24 Łódź
wideo 2/7
TVN24 ŁódźRzecznik GDDKiA w Łodzi: nie brakowało osób, które gnały tu ponad 200 km/h

Pięć firm zgłosiło się do opracowania dokumentacji projektowej przebudowy dolnośląskiego odcinka autostrady A4 oraz budowy trasy S5 na odcinku Sobótka - Bolków. Kolejny etap to weryfikacja ofert - poinformowała w komunikacie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Dolnośląski oddział GDDKiA podał, że we wtorek otwarto oferty w przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej dla budowy/rozbudowy autostrady A4 od węzła Krzyżowa do węzła Legnica Południe. Wartość ofert waha się od ok. 10,8 mln zł do 14,8 mln zł. Kwota, jaką GDDKiA zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, wynosi ok. 12,4 mln zł.

"Otwarte dziś oferty dotyczą ok. 36 km autostrady A4, która zostanie rozbudowana w istniejącym śladzie do dwóch jezdni wyposażonych w trzy pasy ruchu oraz pas awaryjny. Miejscami będzie to budowa nowej jezdni autostrady równolegle do jezdni istniejącej, a miejscami rozbudowa jezdni istniejącej" - napisano w komunikacie.

Najdroższy projekt przedstawiło Konsorcjum Trakt Sp.z o.o. za 14,8 mln zł. Kolejne oferty złożyły: Mosty Katowice sp. z o.o. - 13,6 mln zł, Ivia S.A. - 12,2 mln zł, Biuro Projektowo-Badawcze Dróg i Mostów Transprojekt - Warszawa sp. z o.o. - 11,7 mln zł, Mosty Gdańsk sp. z o.o. - 10,8 mln zł.

Odcinek A4 Krzyżowa - Legnica Południegddkia.gov.pl

Oferty na rozbudowę A4 i budowę S5

Jak podano, 26 lutego 2021 r. otwarto też oferty na opracowanie dokumentacji dla budowy/rozbudowy A4 dla odcinka Legnica Południe - Wrocław Wschód/Stary Śleszów i budowy drogi ekspresowej S5 Sobótka-Bolków. Te oferty dotyczą ok. 80 km A4 i ok. 50 km S5. Wartość ofert waha się od ok. 28 mln zł do prawie 76 mln zł. Kwota, jaką GDDKiA zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, wynosi ok. 50 mln zł.

Najwyższą przedstawiła firma Mosty Katowice - 75,9 mln zł, a pozostałe: Biuro Projektowo-Badawcze Dróg i Mostów Transprojekt-Warszawa - 49,1 mln zł, Trakt Sp.z o.o. - 36,1 mln zł, Konsorcjum Multiconsult Polska i Ivia S.A. - 28,7 mln zł.

Układ komunikacyjny Dolnego Śląska

Autostrada A4, droga ekspresowa S5 wraz z budowaną obecnie S3 i projektowaną S8 stworzą spójny układ komunikacyjny dróg szybkiego ruchu na Dolnym Śląsku. Realizacja tego przedsięwzięcia jest planowana w systemie Projektuj i buduj w latach 2026-2029/30.

Autostrada A4 na terenie Polski ma ok. 666 km długości, tym samym jest najdłuższą autostradą w naszym kraju. Dolnośląski odcinek A4 od Wrocławia do Krzyżowej o długości ok. 105 km został wybudowany w latach 30. XX wieku, co sprawia, że jest najstarszym odcinkiem autostradowym w naszym kraju. Na niektórych fragmentach trasa nie spełnia wymogów autostrady z powodu braku pasa awaryjnego.

Odcinki A4 i S5 - mapagddkia.gov.pl

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: gddkia.gov.pl

Pozostałe wiadomości