Influencer, projektantka klocków i kierowca rajdowy. Młodzi opowiadają nam o pracy marzeń

Źródło:
TVN24 Biznes
Ekspertka o sytuacji na rynku pracy
Ekspertka o sytuacji na rynku pracyTVN24
wideo 2/4
Ekspertka o sytuacji na rynku pracyTVN24

Nie do końca chciałem iść do zwykłej pracy i zaprzepaścić szansę na spełnienie marzenia - mówi w rozmowie z TVN24 Biznes Bartosz Ostałowski, kierowca rajdowy, który pobił rekord Guinnessa w najszybszym drifcie w samochodzie prowadzonym bez użycia rąk. Za to Ola Mirecka w liście motywacyjnym napisała, że budowanie z klocków Lego to jej ulubiona zabawa z dzieciństwa i dlatego aplikowała po studiach na stanowisko projektanta zestawów. Czasem pasja przekłada się na pracę marzeń. Oto takie historie.

O rynku pracy dla młodych ludzi mówi się różnie się: że pracują za grosze, że zaczynają od najniższych stanowisk, że trudno jest im od razu zdobyć pracę swoich marzeń. Jednak naszą rozmowę Wojciech Przybylski, specjalista do spraw influencer marketingu, twórca internetowy, zaczyna od tego, że w Polsce influencerzy, którzy najczęściej są pasjonatami jakiejś dziedziny, są w stanie zarabiać duże pieniądze na kontraktach reklamowych. - Dziesiątki milionów złotych idą na współpracę z influencerami. Powstają nowe zawody wokół influencer marketingu - wyjaśnia.

Z wielu rankingów związanych z rynkiem pracy wynika, że młodzież za najbardziej atrakcyjne zawody uznaje: youtuberów, instagramerów i tiktokerów. Młodzi marzą o karierze influencera, czyli o tym, aby prowadzić swoje profile w mediach społecznościowych i mieć wpływ na swoich obserwujących.

Szkolny przedmiot: jak zostać vlogerem

Wojciech Przybylski mówi, że influencerzy i marki nie chwalą się publicznie wysokościami kontraktów i nie ma w tej branży stałej kwoty wynikającej na przykład z ilości obserwatorów profilu. Jak zbudowany jest więc ten biznes? - Za twórcami internetowymi stoją rodzice, ktoś bliski jest menedżerem, operatorem, montażystą i to jest praca na pełen etat. Dba się o podpisywanie umów z markami, moderowanie odpowiedzi w kanałach społecznościowych, pomaga się kręcić materiały wideo, robi się za kierowcę - wymienia Wojciech Przybylski - A wtedy często dochody pozwalają zapewnić całej rodzinie pełne utrzymanie, bez innych źródeł dochodu z klasycznej pracy na etat - wyjaśnia.

Zwraca uwagę, że jest to już bardzo duży rynek pracy, bo firmy zaczęły dywersyfikować swoje budżety reklamowe i przechodzą z mediów tradycyjnych do internetu. - Jeden post Cristiano Ronaldo w mediach społecznościowych wyceniany jest na 1,7 miliona funtów brytyjskich, czyli w przeliczeniu 9 milionów złotych - podaje przykład.

W związku z popularnością zawodu influencera, w szkołach średnich prowadzone są zajęcia, podczas których uczniom pomaga się nim zostać. Nie oznacza to, że droga do sukcesu jest łatwa. - Na każde założone kilkaset kont, których celem jest zrobienie kariery influencera, na koniec zostaje co najwyżej jeden twórca, któremu udaje się przebić i podjąć współpracę z markami lub monetyzować odsłony swojej twórczości - przestrzega Przybylski.

Shutterstock

W jego ocenie to bardzo ciężka praca, w której sukces nie przychodzi od razu. Tłumaczy, że jest to proces wieloletni, a twórca internetowy zawsze jest w pracy. - Nawet na pozornym wyjeździe wakacyjnym tworzy kontent, bo algorytmy serwisów społecznościowych nie lubią przerw w publikacji i obniżają zasięgi. Jak ktoś ma 15 czy 16 lat, to często udaje mu się przebić i być dostrzeżonym dopiero w wieku 18-20 lat, cały czas regularnie publikując materiały - zaznacza.

Według niego influencer to zawód, w którym trzeba zachować bardzo dużą dyscyplinę w zarządzaniu swoim czasem, ale i środkami finansowymi. Ważna też jest odporność psychiczna, bo twórcy internetowi spotykają się bardzo często z hejtem, który zdaniem Przybylskiego, wynika przede wszystkim z niezrozumienia ich pracy, a często z zawiści i zazdrości. - Jeśli widzimy film, który trwa piętnaście sekund czy zdjęcie w mediach społecznościowych, to zakładamy, że przygotowanie materiału trwało też kilka sekund - opowiada.

Tymczasem za całym procesem stoi często praca kilkuosobowego zespołu, która korzysta z profesjonalnego sprzętu, dodatkowego oświetlenia, studia czy pomieszczeń do nagrań, co gwarantuje wysoką jakość materiału. Przybylski wylicza, że koszty wynoszą od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

- Najczęściej influencer jest pasjonatem, ale są też takie osoby, które postanawiają śledzić trendy i próbują wejść w rynek z tym, co aktualnie wydaje się być modne uważając, że to chwyci. Nierzadko te próby są nieudane, bo brakuje naturalności, szczerości, spontaniczności. Dla szerokiego odbiorcy są po prostu niewiarygodni i widać w nich ukierunkowanie na szybki zysk. W sieci są tysiące kont, w różnych serwisach społecznościowych, ale ci którym udaje się zdobyć szczyt influencerskiej piramidy, to jednostki, które zbudowały prawdziwą i oddaną społeczność - podsumowuje.

Czytaj też: O czym marzą polskie nastolatki? Ich życiowe plany rozmijają się z ambicjami rodziców

Poziom adrenaliny drastycznie się podnosi

Bartosz Ostałowski, driftingowy wicemistrz Polski w klasie PRO2, rekordzista Guinnessa w najszybszym drifcie w samochodzie prowadzonym stopą (Ostałowski w wieku 20 lat stracił obie ręce), mówi w rozmowie z TVN24 Biznes, że mógłby pracować jako inżynier, ale "nie do końca chciał iść do zwykłej pracy i zaprzepaścić szansę na spełnienie marzenia".

- Magicznym momentem była dla mnie próba ustanowienia Rekordu Guinnessa. Na kilometrowej prostej startowej rozpędziłem samochód do 277 km/h, by ułamek sekundy później zaciągnąć hamulec ręczny, zainicjować poślizg i przez strefę pomiarową przemknąć ze średnią prędkością 231,66 km/h. W takiej sytuacji poziom adrenaliny drastycznie się podnosi - wspomina.

Na pytanie, z czym wiąże się zawód sportowca, odpowiada, że najczęściej widzimy sportowców na podium, kiedy wygrali, ale warto też pomyśleć o tym, co jest niewidoczne na pierwszy rzut oka, czyli m.in. planowanie, determinacja, treningi, rehabilitacja czy praca z zespołem, bo dużą uwagę trzeba przyłożyć do planowania scenariusza i kalendarza na cały rok. - Wszystko kręci się wokół kalendarza startów. W naszym przypadku są to Driftingowe Mistrzostwa Polski. Ważne są też imprezy towarzyszące, jak targi motoryzacyjne czy imprezy sponsorskie. Stałym elementem naszej pracy jest także poszukiwanie sponsorów - zdradza.

- Gdy zaczynałem przygodę z motorsportem, miałem 25 lat. Samodzielnie budowałem relacje z partnerami biznesowymi, założyłem działalność gospodarczą, prowadziłem księgowość, zajmowałem się też swoimi kanałami w mediach społecznościowych. Wszystko robiłem sam, a do tego trenowałem - podkreśla, dodając, że zawodnicy mają bardzo dużo wydatków, treningi są kosztowne i budżet determinuje to, ile mogą przeznaczyć na nie czasu. - Najlepiej, aby można było wsiąść do samochodu raz na tydzień, ale były takie lata, gdzie nawet raz w miesiącu nie byłem w stanie trenować - wspomina.

Ile ten sport kosztuje? Ostałowski wylicza, że od 300 tysięcy do 5 milionów złotych na sezon w przypadku startów profesjonalnych, w wyścigach GT3. - Rozstrzał jest bardzo duży, wszystko zależy od tego jak bardzo nasz samochód jest zaawansowany i jakiej rangi imprezy chcemy odwiedzać - wyjaśnia.

Bartosz Ostałowski zapewnia, że "pasja, która łączy się z pracą, sprawia, że jesteśmy szczęśliwi i czasami nie czujemy, że pracujemy, łatwiej nam znieść niedogodności". - Chętnie rozwijamy to, co kochamy - mówi.

- Niejednokrotnie pracowałem po czternaście godzin dziennie, szedłem spać, bo już naprawdę trzeba było odpocząć, a i tak chciałem zrobić coś jeszcze. Zależało mi na tym, aby moje działania nabrały jakiejś skali - zaznacza, dodając, że marzył o tym, aby jak najczęściej stawać na najwyższym stopniu podium.

- Miałem zdecydowanie trudniej, bo rywalizowałem na równych zasadach ze sprawnymi sportowcami. Nie ma w motorsporcie czegoś takiego jak na przykład parazawody. Mimo to chciałem robić coś na przekór, iść pod prąd. Sukcesy, które pojawiały się na mojej drodze dodawały mi skrzydeł. Znajdowałem nowe sposoby, jak zmodyfikować samochód, aby był bardziej dopasowany do moich potrzeb. Z czasem zatrudniłem pierwszych mechaników, zespół i to mnie napędzało pozytywnie - opisuje.  

Zdradza jednak, że był moment, kiedy chciał się poddać. - Myślałem, że tego nie udźwignę, że ten sport się za szybko rozwija i coraz więcej wymagań przede mną stawia, a ja nie nadążałem za zmianami i trudniej było mi zmniejszyć dystans do pełnosprawnych kierowców - opowiada.

- Sporą zmianę dało to, że po latach dużych własnych inwestycji w ten sport, zacząłem podchodzić do niego już nie tylko jak do pasji, ale też biznesowo. Nie da się funkcjonować na podstawie samej pasji, bo trzeba opłacić rachunki, a ludziom wypłacić pensje za ich pracę - podkreśla.

Bywają tacy, którzy całe życie spędzili, bawiąc się klockami

W liście motywacyjnym do najpopularniejszego producenta klocków Ola Mirecka napisała, że Lego to jej ulubiona zabawa z dzieciństwa i że wszystkie rzeczy, które projektuje, zawierają w sobie jakiś pierwiastek zabawy oraz próbę widzenia świata ciągle od nowa.

- W projektowaniu zestawów klocków ważne jest, abyśmy wchodzili w mentalność dziecka, w tryb zabawy. Ważna jest też wyobraźnia, umiejętność obserwowania zjawisk z dnia codziennego, bo dzieci wykorzystują je w zabawie i w ten sposób uczą się świata - wyjaśnia w rozmowie z TVN24 Biznes Ola Mirecka, pracująca w Danii projektantka zestawów klocków Lego. Z firmą związała się od razu po studiach w 2014 roku. 

Shutterstock

Zwraca uwagę dorosłych na to, że czasami marzenie o projektowaniu pojawia się u dzieci w wieku pięciu lat i warto za tym podążać. - Potem podczas dalszej edukacji w szkole pomocne byłoby zainteresowanie rysowaniem, konstruowaniem, geometrią. Istotne jest rozwijanie swoich kreatywnych umiejętności, zainteresowanie nowymi technologiami, no i nadal zabawa klockami - rekomenduje polecając też edukację na studiach takich jak wzornictwo przemysłowe na Akademii Sztuk Pięknych czy projektowanie produktu lub architekturę. 

- Nie wszyscy projektanci zestawów klocków są wykwalifikowanymi projektantami. Bywają tacy, którzy po prostu całe życie spędzili bawiąc się klockami. I ten miks projektantów jest bardzo wartościowy. Oni wnoszą ugruntowaną wiedzę na temat klocków i pasję, która jest kluczowa w naszej pracy - zaznacza.

Ola Mirecka uważa, że misją projektanta jest tak zainspirować odbiorców, żeby nie tylko odtworzyli zestaw z instrukcji, ale żeby można było odegrać w nim różne historie i ostatecznie przebudować go na swój sposób. - Dobrze pokazywać, że elementy są wielofunkcyjne np. okrągły klocek raz może być użyty do zbudowania barierki, a innym razem jest puszką z napojem, a croissant może stać się częścią dekoracji architektonicznej na fasadzie budynku.

- Z jednej strony to jest solidna wiedza o konstrukcjach i wyobraźnia przestrzenna, zmysł estetyczny i artystyczny, umiejętność dobierania kolorów, rozwiązywanie problemów projektowych, a z drugiej niczym nieograniczona fantazja i determinacja w poszukiwaniu tematów tak, żeby za każdym razem zabawa klockami mogła wyglądać inaczej - mówi.

"Ludzie zmieniają zawody kilkukrotnie"

Dr Tomasz Gajderowicz z Uniwersytetu Warszawskiego i z Fundacji Naukowej Evidence Institute w rozmowie z TVN24 Biznes komentuje dzisiejszy rynek pracy. - Kiedyś, jak rozpoczynało się ścieżkę kariery, to ona była na całe życie. W tej chwili to się kompletnie zmieniło. Ludzie zmieniają zawody kilkukrotnie - zauważa.

Wskazuje, że pojawiają się też nowe zawody, do którego nie ma na rynku adekwatnego wykształcenia. - Jeśli chcemy być gotowi na wyzwania rynku pracy powinniśmy zatem nabywać umiejętności uczenia się, przekwalifikowania i zdobywania nowej wiedzy. Musimy przygotować młodzież do tego, aby potrafiła się elastycznie dopasować do zmieniającego się rynku pracy - stwierdza.

- Wbrew różnym trendom, dalej podstawą nowoczesnych zawodów w zielonej czy technologicznej gospodarce są podstawowe umiejętności: świetne umiejętności analityczne, czytanie ze zrozumieniem i wiedza o świecie. Dopiero one pozwalają nam myśleć krytycznie, rozwijać i elastycznie dopasowywać się do rynku pracy - wyjaśnia.

W jego ocenie wspieranie w zainteresowaniach jest jedną z lepszych rzeczy jakie rodzic może zrobić, ale ważne jednak, żeby zatroszczył się o rozwój kognitywny dziecka w zakresie twardych umiejętności i wiedzy. - Nie chodzi o wychowanie osoby, która może i jest w stanie robić świetnie, śmieszne filmiki na TikToku, ale właściwie ma tak nikłą wiedzę o otaczającym świecie i umiejętności kognitywne, że w pewnym momencie dojdzie do ściany rozwoju - podkreśla.

- Venus i Serena Williams od samego początku osiągnęły sukces sportowy i to na historycznym poziomie. Nigdy jednak nie zaniedbały edukacji i zawsze podkreślały, że rozwój wielostronny jest wartością w ich życiu. Dojrzałość i wiedzę łatwo usłyszeć w ich wypowiedziach - stwierdza.

Czytaj też: Ile naprawdę zarabiają programiści? "Zaczynałam od trzech tysięcy brutto na umowie o dzieło"

Autorka/Autor:Joanna Rubin

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Sutipond Somnam/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Rosja dąży do tego, by Stany Zjednoczone otworzyły swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich linii lotniczych, lecz Unia Europejska nie jest temu przychylna, a bez współpracy z Europą rosyjskim przewoźnikom trudno będzie wznowić loty do Ameryki - ocenił serwis Politico.

Nie zgadzają się na rosyjskich przewoźników. "Poważne kwestie bezpieczeństwa"

Nie zgadzają się na rosyjskich przewoźników. "Poważne kwestie bezpieczeństwa"

Źródło:
PAP

Sprawa dotycząca możliwego zwolnienia szefa Rezerwy Federalnej (Fed) Jerome'a Powella będzie nadal analizowana przez Donalda Trumpa i jego zespół - powiedział w piątek Kevin Hassett, doradca prezydenta USA do spraw gospodarczych. Eksperci zwracają uwagę, że Trump nie jest upoważniony do zwolnienia prezesa amerykańskiego banku centralnego, jednak wyraźnie dał do zrozumienia, że może chcieć zerwać z dotychczasowymi zasadami.

Trump będzie "analizował tę sprawę"

Trump będzie "analizował tę sprawę"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wielki Piątek nie powinien być kolejnym dniem wolnym od pracy - stwierdziła szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Ministra wyraziła również sceptycyzm wobec postulatu czterodniowego tygodnia pracy. - Czy ktoś to w ogóle gospodarczo skalkulował? - zapytała.

Wielki Piątek wolny od pracy? Ministra komentuje

Wielki Piątek wolny od pracy? Ministra komentuje

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w środę ostrzeżenie w sprawie określonych partii bezglutenowych batonów proteinowych. Stwierdzono w nich obecność glutenu. Kwestionowane produkty są wycofywane ze sklepów.

Batony wycofane ze sklepów. Ostrzeżenie

Batony wycofane ze sklepów. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Zgodnie z nowym rozporządzeniem, przygotowanym przez resort infrastruktury, maszyniści prowadzący pociągi nie będą musieli podawać sygnałów dźwiękowych przed częścią przejazdów kolejowych.

Zmiany na przejazdach kolejowych. Efekt skarg

Zmiany na przejazdach kolejowych. Efekt skarg

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 320 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygrane piątego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 kwietnia 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Ceny paliw na stacjach spadły względem zeszłego tygodnia i obecnie są o około 10 procent niższe niż przed rokiem - poinformowali analitycy z e-petrol.pl. Dodali, że w następnych dniach kierunek zmian na rynku detalicznym powinien się utrzymać. "Jeśli chodzi o tankowanie przed świętami, to będzie ono najtańsze od pandemii koronawirusa" - zwracają z kolei uwagę analitycy Reflex.

"Najtaniej od pandemii". Dobre wieści dla kierowców

"Najtaniej od pandemii". Dobre wieści dla kierowców

Źródło:
PAP

Ceny mieszkań w pierwszym kwartale 2025 roku spadły w porównaniu z czwartym kwartałem roku ubiegłego - wynika z raportu Barometr Metrohouse i Credipass. Mimo zainteresowania wielu potencjalnych nabywców nie odnotowano wyraźnych wzrostów sprzedaży, ponieważ rynek czeka na spadek stóp procentowych.

Chcą kupić mieszkanie, ale czekają na jedną decyzję

Chcą kupić mieszkanie, ale czekają na jedną decyzję

Źródło:
PAP

W rozliczeniu PIT za 2024 rok można uwzględnić ulgę z tytułu darowizny - przypomina Ministerstwo Finansów. Resort wyjaśnia, że odliczenie dotyczy między innymi darowizn na cele pożytku publicznego, krwiodawstwa, kultu religijnego, kształcenia zawodowego czy odbudowy niektórych zabytków.

Tak można zmniejszyć podatek. Resort wyjaśnia

Tak można zmniejszyć podatek. Resort wyjaśnia

Źródło:
PAP

Wojna handlowa dotarła do sektora energetycznego - wskazuje "Financial Times" informując, że od ponad dwóch miesięcy Chiny nie importują gazu skroplonego (LNG) z USA.

Napięcie na linii USA-Chiny. Cios w kolejną branżę

Napięcie na linii USA-Chiny. Cios w kolejną branżę

Źródło:
PAP

Donald Trump stwierdził w czwartek, że los Jerome'a Powella, prezesa Rezerwy Federalnej, jest w jego rękach. Prezydent USA powiedział, że szef amerykańskiego banku centralnego odejdzie "bardzo szybko" ze stanowiska, jeśli tylko on sobie tego zażyczy. Trump po raz kolejny stwierdził, że Powell jest "winny Amerykanom obniżenie stóp procentowych".

Trump zabiera głos. "Jeśli będę chciał, odejdzie bardzo szybko"

Trump zabiera głos. "Jeśli będę chciał, odejdzie bardzo szybko"

Źródło:
PAP

W okresie Świąt Wielkanocnych banki, podobnie jak większość instytucji, pracują w niestandardowych godzinach. W dni ustawowo wolne od pracy zmienia się również sposób funkcjonowania systemów rozliczeniowych Elixir i Euro Elixir. "Dlatego o terminowych płatnościach warto pomyśleć z odpowiednim wyprzedzeniem" - ostrzega Krajowa Izba Rozliczeniowa.

Przerwa w realizacji przelewów. Ważny komunikat

Przerwa w realizacji przelewów. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

Władze Czarnogóry podpisały ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi dwie umowy, które umożliwią prywatyzację i wydzierżawienie Wielkiej Plaży w Ulcinju. To jedna z najpiękniejszych plaż nad Adriatykiem i najdłuższych w całej Europie. Działania władz wywołały protesty w stolicy kraju.

Abu Zabi przejmuje jedną z najdłuższych plaż w Europie 

Abu Zabi przejmuje jedną z najdłuższych plaż w Europie 

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Produkująca słynne kawiarki włoska firma Bialetti trafi w ręce hongkońskiego inwestora - pisze Reuters. Spółka zostanie także wycofana z giełdy.

Słynna włoska marka zmienia właściciela

Słynna włoska marka zmienia właściciela

Źródło:
Reuters

W piątek 18 kwietnia w Wenecji ponownie zaczyna obowiązywać system rejestracji wizyt w mieście. Przez 54 wybrane dni, do końca lipca, od osób, które nie zatrzymają się w mieście na nocleg, władze będą pobierać opłatę za wjazd. Od 5 do 10 euro.

Opłata za wstęp do miasta. Kary mogą być duże

Opłata za wstęp do miasta. Kary mogą być duże

Źródło:
PAP

Władze Ghany, jednego z największych na świecie producentów złota, zakazały jego sprzedaży za granicę. Na mocy nowego prawa wszyscy producenci muszą całość wydobycia sprzedawać utworzonej przez rząd instytucji, która jako jedyna będzie miała prawo do handlu tym kruszcem. Zmiany te wchodzą w życie w czasie, gdy globalne ceny złota biją kolejne rekordy.

Złoto bije rekordy. Jeden z głównych producentów zakazuje sprzedaży go za granicę

Złoto bije rekordy. Jeden z głównych producentów zakazuje sprzedaży go za granicę

Źródło:
Africanews, BBC, Reuters, tvn24.pl

- Mamy niskie bezrobocie, mamy dobrze funkcjonujące firmy w Polsce - przekonywał w programie "Fakty po Faktach" poseł Maciej Konieczny z partii Razem, komentując kwestię obniżania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Zwolennikiem zmiany przepisów jest poseł Ryszard Petru (Polska 2050-Trzecia Droga).

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek weszła w życie ustawa, która zakazuje sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z charakterystycznym aromatem. Producenci i sprzedający mają dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowych przepisów.

Te produkty będą zakazane. Ustawa weszła w życie

Te produkty będą zakazane. Ustawa weszła w życie

Źródło:
PAP

Od czwartku obowiązuje rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej, wprowadzające zakaz fotografowania obiektów wojskowych i infrastruktury krytycznej bez zezwolenia. Nowe przepisy mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa i umożliwienie służbom interwencję oraz nakładanie kar za nielegalne fotografowanie tych miejsc.

Grzywna za robienie zdjęć. Zakaz wchodzi w życie

Grzywna za robienie zdjęć. Zakaz wchodzi w życie

Źródło:
PAP

Liczba samochodów elektrycznych (BEV) w pierwszym kwartale 2025 roku wzrosła o 22 procent w porównaniu do tego samego okresu w minionym roku - wynika z Licznika Elektromobilności uruchomionego przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) i Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności (PSNM). Eksperci zauważają, że brak dopłat do elektrycznych samochodów dostawczych znacznie zmniejsza potencjał zakupowy w Polsce.

Nowe dane o elektrykach w Polsce. "To bardzo kontrastuje"

Nowe dane o elektrykach w Polsce. "To bardzo kontrastuje"

Źródło:
PAP

Donald Trump skrytykował w serwisie Truth Social Jerome'a Powella, szefa Rezerwy Federalnej - amerykańskiego banku centralnego. "Zawsze się myli i zawsze się spóźnia" - napisał prezydent USA.

Trump: on powinien odejść jak najszybciej

Trump: on powinien odejść jak najszybciej

Źródło:
PAP, tvn24. pl

W Polsce droższe niż w Niemczech są między innymi wielkanocne słodycze, jaja i majonez. Tańsze są natomiast niektóre owoce i warzywa, cukier oraz sery - tak wynika z porównania cen w sklepach w Warszawie i Bonn, przeprowadzonego przez "Deutsche Welle".

Porównali ceny w Polsce i w Niemczech

Porównali ceny w Polsce i w Niemczech

Źródło:
PAP

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego obniżyła główne stopy procentowe o 25 punktów bazowych - podano w komunikacie po posiedzeniu. EBC nie użył już w swoim komunikacie określenia "restrykcyjne" w odniesieniu do stóp.

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Według raportu Intrum "European Payment Report 2025", co czwarta firma w Europie może zniknąć z rynku w ciągu dwóch lat. Szczególnie niepokojące są prognozy dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), gdzie aż 29 procent respondentów dostrzega ryzyko upadłości.

Mogą zniknąć z rynku w ciągu dwóch lat. Niepokojący raport

Mogą zniknąć z rynku w ciągu dwóch lat. Niepokojący raport

Źródło:
PAP

Wielkanoc coraz bliżej. Z powodu zbliżających się świąt w najbliższych dniach sklepy niektórych sieci będą otwarte dłużej. Z kolei w Wielką Sobotę sklepy będą otwarte krócej niż zazwyczaj. Poniżej przedstawiamy kalendarz handlowy na nadchodzące dni.

Zakupy przed świętami. Godziny otwarcia sklepów

Zakupy przed świętami. Godziny otwarcia sklepów

Źródło:
tvn24.pl

Po raz pierwszy w historii Czechy odbierają wyłącznie nierosyjską ropę - poinformował w czwartek premier tego kraju Petr Fiala. Zakończona została rozbudowa transalpejskiego rurociągu TAL i pierwsze dostawy nierosyjskiej ropy pochodzące ze zbiorników we włoskim Trieście dotarły do naszych południowych sąsiadów.

Zerwali z rosyjską ropą. Pierwszy taki dzień w historii

Zerwali z rosyjską ropą. Pierwszy taki dzień w historii

Źródło:
PAP

21 nowych propozycji deregulacji przedstawiła Inicjatywa SprawdzaMY. Zaproponowała między innymi wprowadzenie jednolitego wzoru umowy kredytu hipotecznego czy wideorozmów z dyspozytorem medycznym 999.

Nowe propozycje deregulacji. "Warunki kredytowe byłyby bardziej przejrzyste"

Nowe propozycje deregulacji. "Warunki kredytowe byłyby bardziej przejrzyste"

Źródło:
PAP

Zgodnie z danymi Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, za wielkanocny koszyk zapłacimy o ponad 7 procent więcej niż w ubiegłym roku, czyli 65 złotych. Największy wzrost cen odnotowano w przypadku czekolady, soli i masła, natomiast chleb pszenny i kiełbasa krakowska potaniały.

Koszyk wielkanocny. Te produkty podrożały najbardziej

Koszyk wielkanocny. Te produkty podrożały najbardziej

Źródło:
PAP

Organy likwidacyjne Krajowej Administracji Skarbowej uzyskały łącznie ponad sześć milionów złotych ze sprzedaży samochodów odebranych przez sądy pijanym kierowcom - przekazało redakcji biznesowej tvn24.pl Ministerstwo Finansów.

Miliony za skonfiskowane auta. Tyle pojazdów sprzedano

Miliony za skonfiskowane auta. Tyle pojazdów sprzedano

Źródło:
tvn24.pl

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego opublikowała listę nominowanych w jubileuszowej, 35. edycji konkursu "Teraz Polska". Wśród wyróżnionych znalazło się 57 firm i instytucji z całej Polski, których produkty, usługi i innowacje cechują się wysoką jakością, nowoczesnością oraz znacznym potencjałem rynkowym.

Znamy nominowanych w konkursie "Teraz Polska"

Znamy nominowanych w konkursie "Teraz Polska"

Źródło:
tvn24.pl