Jakie są prawa ucznia i co można zrobić, gdy są naruszane

Źródło:
men.gov.pl, Fundacja na Rzecz Praw Ucznia
Dariusz Martynowicz, nauczyciel języka polskiego Nauczycielem Roku 2021
Dariusz Martynowicz, nauczyciel języka polskiego Nauczycielem Roku 2021TVN24
wideo 2/4
Dariusz Martynowicz, nauczyciel języka polskiego Nauczycielem Roku 2021TVN24

Prawa ucznia to uprawnienia, z których mogą korzystać uczniowie w szkole. Dokładnie reguluje je statut danej placówki. Gdy są one naruszane, można powiadomić Rzecznika Praw Ucznia. W statucie szkoły znajduje się także katalog obowiązków, ale również nagród i kar, które mogą zostać zastosowane wobec ucznia.

Statut szkoły jest jawny. Zawiera prawa i obowiązki ucznia, opisuje też przypadki, kiedy może zostać on skreślony z listy uczniów.Przy pracy z uczniami nauczyciele muszą wziąć pod uwagę specyficzne trudności w uczeniu się, przykładowo dysleksję.Nauczyciel nie może krzyczeć na ucznia, nie może go obrażać ani przeszukiwać.Zadawanie prac domowych, a także przeprowadzanie w szkole sprawdzianów i kartkówek jest zgodne z prawem.

Prawa i obowiązki ucznia – regulacje

Już w Konstytucji RP z 1997 roku pojawia się sformułowanie: prawo do nauki. Mówi o nim art. 70, stanowiący m.in., że z prawa do nauki może korzystać każdy, a nauka do osiemnastego roku życia jest obowiązkowa. Szczegółowe prawa ucznia zawiera się w statutach (regulaminach) szkół. Opierają się na przepisach prawa międzynarodowego (Konwencja o prawach dziecka) czy polskiego (ustawy i rozporządzenia z zakresu prawa oświatowego). Statut szkoły musi być jawny.

Najważniejsze prawa ucznia

Ustawa Prawo oświatowe precyzuje, że to statut szkoły zawiera w szczególności prawa i obowiązki uczniów, określa też przypadki, w których uczeń może zostać skreślony z listy uczniów szkoły, a także tryb składania skarg w przypadku naruszenia praw ucznia. Najważniejsze prawa ucznia to prawo do:

– godności, prywatności i nienaruszalności nietykalności cielesnej, – zapoznania się z programami nauczania i wymaganiami, a także uzyskania sprawiedliwej oceny, – swobody w wyrażaniu myśli i przekonań oraz mówienia o swoich problemach – uczestnictwa w olimpiadach, konkursach czy wydarzeniach organizowanych na terenie szkoły, – wolnego czasu i rozwijania zainteresowań w ramach organizowanego życia szkolnego, – uzyskania pomocy materialnej, medycznej, psychologicznej, – angażowania się w życie szkolne poprzez uczestnictwo w samorządzie, redagowanie gazetek szkolnych czy organizowanie działalności kulturalnej oraz sportowej w porozumieniu z dyrektorem, – powiadamiania o terminie i zakresie pisemnych sprawdzianów.

Obowiązki ucznia

W statucie szkoły określa się także obowiązki ucznia. Jednak Prawo oświatowe precyzuje, że muszą one uwzględniać te w zakresie:

– właściwego zachowania podczas zajęć edukacyjnych, – usprawiedliwiania, w określonym terminie i formie, nieobecności na zajęciach edukacyjnych, w tym formy usprawiedliwiania nieobecności przez osoby pełnoletnie, – przestrzegania zasad ubierania się uczniów na terenie szkoły lub noszenia na terenie szkoły jednolitego stroju, – przestrzegania warunków wnoszenia i korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych na terenie szkoły, – właściwego zachowania wobec nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz pozostałych uczniów.

Prawa i obowiązki mogą być spisane w kodeksie ucznia. Takie pojęcie nie funkcjonuje w przepisach obecnego prawa oświatowego, ale może funkcjonować w ramach przepisów prawa wewnątrzszkolnego.

Prawa i obowiązki nauczycieli również są zawarte w statucie szkoły, a do ich opracowania służy Karta Nauczyciela.

Rzecznik Praw Ucznia

W razie naruszenia ich praw, uczniowie mogą zwracać się do Rzecznika Praw Ucznia. To osoba, która działa na terenie danej placówki (zwyczajowo nauczyciel, ale może to też być uczeń). Kompetencje i sposób powołania rzecznika powinny być opisane w statucie szkoły. Może on interweniować w przypadkach naruszenia prawa ucznia, edukować społeczność szkolną w kwestii tych praw czy pomagać w rozwiązywaniu konfliktów.

Naruszenie praw ucznia

A co zrobić, gdy nauczyciel na przykład obraża ucznia czy na niego krzyczy? To jest niedozwolone. Uczeń może zgłosić sprawę rodzicom, a ci mogą skierować skargę do dyrektora. Ma prawo też zgłosić się bezpośrednio do Rzecznika Praw Ucznia, pedagoga czy psychologa. Jeżeli to nie wystarczy, sprawa może być skierowana do kuratorium oświaty.

Niedozwolone jest także przeszukiwanie ucznia, na przykład jego plecaka. Jeżeli nauczyciel ma podejrzenie, że mogą się w nim znajdować chociażby narkotyki, powinien powiadomić odpowiednie służby. 

Nauczyciel nie może też zabrać uczniowi telefonu. Szkoła jest zobowiązana do zawarcia w statucie obowiązku w zakresie przestrzegania warunków wnoszenia i korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych na jej terenie. Nauczyciel może natomiast nakazać wyłączenie urządzenia lub umieszczenie go w widocznym miejscu.

Prawa ucznia – prace domowe, sprawdziany, kartkówki

To, jak wygląda praca uczniów i zasady oceniania w danej szkole, określa również jej statut. Legalne są prace domowe, sprawdziany, kartkówki czy karty pracy lub zeszyty ćwiczeń na lekcjach. Od szkoły zależy, ile będzie można przeprowadzić sprawdzianów, ale przyjmuje się, że nie powinno być ich więcej niż trzy tygodniowo i powinny być zapowiedziane. Z kolei kartkówka to sprawdzenie wiedzy najwyżej z trzech ostatnich lekcji – może być przeprowadzona bez zapowiedzi. Bez zapowiedzi nauczyciel może także wezwać ucznia do odpowiedzi ustnej.

System oceniania w szkole

Nie każdą ocenę można poprawić. Według prawa ocenianie wewnątrzszkolne obejmuje „ustalanie warunków i trybu otrzymania wyższych niż przewidywane rocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych oraz rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania”. Od szkoły zależy, czy będzie dopuszczone poprawianie ocen z samych kartkówek lub odpowiedzi ustnej.

Specyficzne trudności w uczeniu się

Przy ocenianiu uczniów i zapewnianiu im odpowiednich warunków do nauki brane są pod uwagę także specyficzne trudności w uczeniu się. W ustawie odnosi się to do uczniów, którzy mają trudności w przyswajaniu treści nauczania, wynikające ze specyfiki ich funkcjonowania – chodzi chociażby o dysleksję i dysgrafię. Są one potwierdzane za pomocą orzeczenia czy opinii z poradni psychologicznej. Nauczyciele po otrzymaniu takich dokumentów muszą przedstawić sposób pracy z uczniami o specyficznych trudnościach w uczeniu się, na przykład nie brać pod uwagę błędów ortograficznych czy wydłużyć im czas na napisanie sprawdzianów.

Prawa ucznia – praktyki szkolne

Uczniowie szkół mogą też korzystać z praktyk zawodowych, organizowanych w rzeczywistych warunkach pracy, przy zachowaniu zasad właściwych dla zakładów pracy. Takie praktyki mogą być realizowane w wymiarze nieprzekraczającym dziesięć godzin tygodniowo. W przypadku praktyk nie obowiązują urlopy.

Kary i nagrody

O możliwych nagrodach i karach dla uczniów mówi statut szkoły. Nagrody mają przede wszystkim charakter motywujący – to pochwały, dyplomy, nagrody rzeczowe, ale też stypendia naukowe.

Z kolei kary są przyznawane za złamanie regulaminu lub zachowania odbiegające od przyjętych norm społecznych. Nie mogą być cielesne czy naruszające godność ucznia. Dyrektor może zastosować ustne lub pisemne upomnienie, udzielić nagany lub przenieść ucznia do innej klasy.

Możliwe jest również zawieszenie w prawach ucznia. Na czym polega? Ponieważ w Polsce prawo do nauki ma każdy, a do osiemnastego roku życia nauka jest obowiązkowa, to taka kara nie może odbierać możliwości kształcenia. Uczeń może za to utracić czasowo przywileje, takie jak uczestnictwo w imprezach szkolnych lub reprezentowanie szkoły w zawodach. Od takiej decyzji przysługuje prawo odwołania u władz szkoły.

W ekstremalnych przypadkach może być zastosowana kara skreślenia z listy uczniów na podstawie uchwały rady pedagogicznej, po zasięgnięciu opinii samorządu uczniowskiego. Dzieje się to w trybie postępowania administracyjnego i przysługuje możliwość odwołania od tej decyzji. W przypadku ucznia objętego obowiązkiem szkolnym taka kara może oznaczać dla ucznia przeniesienie go przez kuratora oświaty do innej placówki.

Akty prawne: Konstytucja RP z 1997 roku, Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe, Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty

Autorka/Autor:red.

Źródło: men.gov.pl, Fundacja na Rzecz Praw Ucznia

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Kursy akcji producentów samochodów spadały we wtorek po zapowiedzi amerykańskiego prezydenta elekta Donalda Trumpa dotyczącej nałożenia 25-procentowych ceł na wszystkie towary z Kanady i Meksyku.

"Katastrofa dla sektora samochodowego". Kursy w dół po zapowiedzi Trumpa

"Katastrofa dla sektora samochodowego". Kursy w dół po zapowiedzi Trumpa

Źródło:
PAP

Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył, że popiera amerykańską propozycję zawieszenia broni w wojnie przeciwko Hezbollahowi w Libanie i zarekomenduje swojemu rządowi, by przyjął to porozumienie. Ta deklaracja spotkała się z głosami krytyki wśród innych izraelskich polityków, także w samej koalicji rządowej. Prezydent USA Joe Biden zapowiedział, że porozumienie ma wejść w życie o godzinie 4 rano w środę i ma na celu całkowite zakończenie konfliktu.

Netanjahu za zawieszeniem broni w Libanie. "Historyczny błąd" czy "zakończenie niszczycielskiego konfliktu"?

Netanjahu za zawieszeniem broni w Libanie. "Historyczny błąd" czy "zakończenie niszczycielskiego konfliktu"?

Źródło:
PAP

Wychowawca został zawieszony i usłyszał zarzuty znęcania się nad 13-letnim podopiecznym Okręgowego Ośrodka Wychowawczego w Jerzmanicach-Zdroju (Dolnośląskie). Sprawą zajęła się prokuratura - poinformowała wiceministra sprawiedliwości Maria Ejchart. Przekazała, że do ośrodka zostali skierowani psychologowie, którzy dbają o to, by dzieci czuły się bezpiecznie. 13-latek przebywa w szpitalu. - Jestem zszokowana naszymi ustaleniami - dodała Ejchart.

Nastolatek w szpitalu, wychowawca z zarzutami. Nadzór nad sprawą objęło ministerstwo

Nastolatek w szpitalu, wychowawca z zarzutami. Nadzór nad sprawą objęło ministerstwo

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ewa Galica z "Superwizjera" zdobyła nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego w kategorii wideo. Wyróżniona została za reportaż "Krąg Putina. Tajemnice rosyjskich majątków w Europie". Można go obejrzeć w TVN24 GO. Nagrody przyznano także w kategoriach audio, tekst i fotografia.

Dziennikarka "Superwizjera" z prestiżową nagrodą

Dziennikarka "Superwizjera" z prestiżową nagrodą

Źródło:
PAP, TVN24

Rada nadzorcza PLL LOT odwołała we wtorek prezesa zarządu Michała Fijoła. Odwołanie nastąpiło w związku z wynikami postępowań audytowych - podała spółka. 

Prezes PLL LOT odwołany

Prezes PLL LOT odwołany

Źródło:
PAP

- Jeśli nie stanie się nic niespodziewanego, to Zbigniew Ziobro w grudniu wróci do życia publicznego - przekazał w "Kropce nad i" w TVN24 Michał Wójcik, były wiceminister sprawiedliwości, pełniący obowiązki wiceprezes PiS. Jacek Karnowski z Koalicji Obywatelskiej ocenił, że Ziobro "nie ma odwagi" stanąć przed sejmową komisją śledczą do spraw Pegasusa.

Wójcik podał możliwy termin powrotu Ziobry do polityki. "Jeśli nie będzie niespodzianek"

Wójcik podał możliwy termin powrotu Ziobry do polityki. "Jeśli nie będzie niespodzianek"

Źródło:
TVN24

- Jest bardzo wielu wyborców i wyborczyń, którzy głosują na Prawo i Sprawiedliwość niezależnie od tego, kto będzie ich kandydatem - mówiła w "Faktach po Faktach" Dorota Łoboda (PO). Paweł Śliz (Polska 2050) stwierdził, że wystawienie prezesa IPN Karola Nawrockiego przez PiS i przekonywanie, że to kandydat "obywatelski" to "zaklinanie rzeczywistości".

"To ukrycie szyldu, bo wiedzą, że szyld PiS nie jest dobrą reklamą"

"To ukrycie szyldu, bo wiedzą, że szyld PiS nie jest dobrą reklamą"

Źródło:
TVN24

To nie będzie kampania na tematy światopoglądowe. Wyniki sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24 nie pozostawiają wątpliwości - dla wyborców najważniejsze dziś są bezpieczeństwo, ochrona zdrowia i gospodarka. Liberalizacja aborcji czy związki partnerskie schodzą w wyborach prezydenckich na dalszy plan.

Najważniejsze tematy kampanii prezydenckiej. Sondaż 

Najważniejsze tematy kampanii prezydenckiej. Sondaż 

Źródło:
Fakty TVN

Policja zatrzymała kierownika i pracowników hostelu Nana Backpackers w Laosie. To tam zatrzymali się turyści, którzy zmarli po tym, jak najprawdopodobniej zatruli się metanolem. Władze ostrzegają podróżujących do Laosu przed spożywaniem lokalnego alkoholu.

Sześcioro turystów nie żyje. Policja zatrzymała pracowników hostelu

Sześcioro turystów nie żyje. Policja zatrzymała pracowników hostelu

Źródło:
BBC, TVN24

Grupa Carrefour oświadczyła, że ubolewa nad tym, iż jej komunikat, że we francuskich sklepach nie będzie mięsa z państw należących do bloku gospodarczego Mercosour, odebrany został jako "kwestionowanie partnerstwa z rolnictwem brazylijskim, a także jego krytyka".

Burza po słowach prezesa Carrefoura

Burza po słowach prezesa Carrefoura

Źródło:
PAP

Wigilia ma być wolna od pracy, ale dopiero w 2025 roku - tak wynika z poprawek zaakceptowanych we wtorek podczas wspólnego posiedzenia komisji gospodarki i rozwoju oraz polityki społecznej i rodziny. Większość posłów opowiedziała się też za dodaniem trzeciej niedzieli handlowej w grudniu.

Rewolucja w grudniowym handlu. Zielone światło od komisji

Rewolucja w grudniowym handlu. Zielone światło od komisji

Źródło:
PAP

Zmumifikowane ciało którego z przywódców spoczywa w mauzoleum na placu Tiananmen? Takie m.in. pytanie w programie "Milionerzy" TVN usłyszała pani Kinga Strzyż. Było warte 20 tysięcy złotych.

Czyje zmumifikowane ciało spoczywa na placu Tiananmen?

Czyje zmumifikowane ciało spoczywa na placu Tiananmen?

Źródło:
TVN

Ponad połowa ankietowanych Polaków (53 proc.) negatywnie ocenia prace podkomisji smoleńskiej, której szefem był poseł PiS Antoni Macierewicz. Tak wynika z najnowszego sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24. Jest też zawiadomienie do prokuratury dotyczące Antoniego Macierewicza w sprawie programu Karkonosze, czyli zakupu wspólnie z innymi państwami samolotu do tankowania w powietrzu. Macierewicz podjął jednoosobowo decyzję, by wycofać się z programu.

Jak Polacy oceniają podkomisję smoleńską Macierewicza? Sondaż 

Jak Polacy oceniają podkomisję smoleńską Macierewicza? Sondaż 

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jest projekt raportu końcowego komisji śledczej ds. afery wizowej i zapowiedź 11 zawiadomień do prokuratury. Dotyczą one między innymi Mateusza Morawieckiego, Zbigniewa Raua czy Mariusza Kamińskiego. Komisja swoje prace rozpoczęła w lutym. Zapytaliśmy Polaków, czy popierają działania rządzącej koalicji w sprawie rozliczania nieprawidłowości z czasów rządów PiS. 50 procent respondentów na to pytanie odpowiedziało twierdząco.

Rozliczanie nieprawidłowości z czasów PiS. Sondaż w sprawie działań rządzących

Rozliczanie nieprawidłowości z czasów PiS. Sondaż w sprawie działań rządzących

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Czterech obcokrajowców podawało się za mistrzów dekarskich. Wykonywali prace wycenione na kilkaset złotych, a po wszystkim żądali za usługę sum wielokrotnie wyższych. "Gang dekarzy" został zatrzymany przez policję. Wśród osób poszkodowanych jest znany dziennikarz Piotr Pytlakowski.

"Gang dekarzy". Żądali ogromnych kwot za proste prace, zastraszali. Wśród poszkodowanych znany dziennikarz

"Gang dekarzy". Żądali ogromnych kwot za proste prace, zastraszali. Wśród poszkodowanych znany dziennikarz

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl, "Polityka"

W miejscowości Błonie-Wieś pod Warszawą kierowca samochodu osobowego potrącił pieszą przechodzącą przez pasy. Kobieta została zabrana do szpitala. Kierowca jest poszukiwany przez policję.

22-latka potrącona na przejściu dla pieszych, kierowca uciekł

22-latka potrącona na przejściu dla pieszych, kierowca uciekł

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl
71. służba posterunkowego Bartosza Z. Pierwsza na Pradze

71. służba posterunkowego Bartosza Z. Pierwsza na Pradze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Wśród pasażerów statku, który zatonął w pobliżu miasta Marsa Alam w Egipcie, było dwoje pasażerów z polskim obywatelstwem, są uznani za zaginionych - przekazał rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Paweł Wroński. Gubernator prowincji Morza Czerwonego przekazał, że z łodzi wydobyto cztery ciała, a siedem osób nadal jest poszukiwanych - poinformował Reuters.

Zatonięcie statku w Egipcie. Uratowano kolejne osoby

Zatonięcie statku w Egipcie. Uratowano kolejne osoby

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, Reuters

Prawicowy, prorosyjski zwrot Rumunii oznaczałby duże kłopoty dla UE i NATO - napisał we wtorek portal Politico. W kraju odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Wygrał ją bezpartyjny, skrajnie prawicowy kandydat Calin Georgescu zwany "putinofilskim suwerenistą". Druga tura - 8 grudnia.

"W Brukseli słychać alarm". Wynik w Rumunii "prawdopodobnie produktem rosyjskich pieniędzy"

"W Brukseli słychać alarm". Wynik w Rumunii "prawdopodobnie produktem rosyjskich pieniędzy"

Źródło:
PAP, tvn24.pl, Politico

Szwecja domaga się, by chiński statek, który podejrzewany jest o udział w przerwaniu kabli na dnie Bałtyku, powrócił na szwedzkie wody terytorialne - przekazał premier Ulf Kristersson. Dodał, że jego rząd do tej pory nie otrzymał od strony chińskiej odpowiedzi na te wezwania. 

"Zdecydowane życzenie" Szwedów. Brak odpowiedzi z Chin 

"Zdecydowane życzenie" Szwedów. Brak odpowiedzi z Chin 

Źródło:
PAP

- Ukraina potwierdza, że nie ma żadnych przeszkód do prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na jej terytorium - przekazał szef MSZ Radosław Sikorski po spotkaniu ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Andrijem Sybihą. Podkreślił, że zostało to zawarte we wspólnie uzgodnionym oświadczeniu.

Szefowie polskiej i ukraińskiej dyplomacji o ekshumacjach. "Nie ma żadnych przeszkód"

Szefowie polskiej i ukraińskiej dyplomacji o ekshumacjach. "Nie ma żadnych przeszkód"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP, tvn24.pl

Politycy PiS zestawiają nagranie burzenia pomników radzieckich przez Karola Nawrockiego z "usuwaniem alei Lecha Kaczyńskiego" przez Rafała Trzaskowskiego. Internauci piszą o manipulacji, a my przypominamy, dlaczego zmiana nazw warszawskich ulic nie była decyzją prezydenta stolicy.

Rafał Trzaskowski "usunął Aleję Lecha Kaczyńskiego"? Przypominamy dlaczego

Rafał Trzaskowski "usunął Aleję Lecha Kaczyńskiego"? Przypominamy dlaczego

Źródło:
Konkret24

Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski przekazał, że będzie pełnił tę funkcję do 20 stycznia 2025 roku. Poinformował, że złożył list rezygnacyjny na ręce prezydenta Joe Bidena i podziękował mu za zaufanie, jakim go obdarzył. "Służba ambasadora była jednym z moich marzeń. Nigdy nie wyobrażałem sobie, że będę służył jako ambasador USA w Polsce. Przewyższa to wszystko, co mogłem sobie wyobrazić" - napisał.

Brzezinski podał datę zakończenia swojej misji

Brzezinski podał datę zakończenia swojej misji

Źródło:
tvn24.pl

Podczas badań w barokowym kościele w podwarszawskim Karczewie konserwatorzy natrafili na fragmenty malowideł ściennych z XVIII wieku.

Iluzjonistyczny ornament. Odkrycie w barokowym kościele

Iluzjonistyczny ornament. Odkrycie w barokowym kościele

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, zatem do wygrania nadal jest 520 milionów złotych. W Polsce padły trzy wygrane czwartego stopnia w wysokości ponad 317 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 26 listopada 2024 roku.

Ogromna kumulacja w Eurojackpot

Ogromna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
Lotto.pl

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował we wtorek o wycofaniu z obrotu łyżki cedzakowej sprzedawanej w sieci sklepów TEDi. W trakcie kontroli stwierdzono, że produkt przy kontakcie z żywnością wydziela substancje stanowiące zagrożenie dla ludzkiego zdrowia.

Produkt usunięty ze wszystkich sklepów tej sieci. Ostrzeżenie

Produkt usunięty ze wszystkich sklepów tej sieci. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP, GIS

Linie lotnicze zarobiły w ostatnich pięciu latach miliardy dolarów na dodatkowych opłatach - pisze CNN. Przewoźnicy każą płacić dodatkowo za wybór miejsca lub przewóz bagażu. Jak wynika z raportu amerykańskiej podkomisji senackiej, niektóre linie lotnicze płaciły nawet pracownikom premie za identyfikowanie klientów próbujących uniknąć dodatkowych opłat.

Zarabiają miliardy na dodatkowych opłatach

Zarabiają miliardy na dodatkowych opłatach

Źródło:
CNN

Podjąłem decyzję o przekazaniu 3,5 miliarda złotych na rzecz CPK, w formie obligacji skarbowych. Dofinansują one spółkę - powiedział premier Donald Tusk przed posiedzeniem rządu. Pieniądze mają trafić między innymi na prace związane z projektowaniem terminala lotniska i dworca kolejowego.

"Podjąłem decyzję". Premier Tusk o CPK

"Podjąłem decyzję". Premier Tusk o CPK

Źródło:
tvn24.pl
Zupa z byle czego i pocerowane rajstopy. Tak się żyje w polskim Biedańsku

Zupa z byle czego i pocerowane rajstopy. Tak się żyje w polskim Biedańsku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Burze śnieżne przetoczyły się przez Turcję. W wyniku gwałtownego pogorszenia pogody zmarły dwie osoby, na śmierć zamarzło kilkaset owiec. Opady doprowadziły do paraliżu na drogach, wielu kierowców utknęło w zaspach i wymagało pomocy służb.

Uderzenie śnieżycy. Paraliż na drogach, zwierzęta zamarzły na śmierć

Uderzenie śnieżycy. Paraliż na drogach, zwierzęta zamarzły na śmierć

Źródło:
PAP, Duvar

Orki pojawiły się w wąskiej zatoce False Creek położonej w sercu Vancouver. Cztery osobniki zostały uchwycone na nagraniu z promu. Te morskie ssaki rzadko wpływają do tych wód.

Grupa orek pojawiła się w sercu Vancouver

Grupa orek pojawiła się w sercu Vancouver

Źródło:
Reuters

Kurierzy żartują, że ich rodziny zamawiają paczki, żeby się z nimi zobaczyć. Ostatnie tygodnie roku to najgorętszy czas w branży. Poczta Polska twierdzi, że w tym okresie dostarcza nawet 3,5 mln przesyłek dziennie. Tylko jedna firma. Sytuacja jest rozwojowa, bo z roku na rok Polacy kupują coraz więcej przez internet.

"Pożegnaj się z bliskimi, zobaczycie się po świętach"

"Pożegnaj się z bliskimi, zobaczycie się po świętach"

Źródło:
tvn24.pl

Trwa składanie wniosków o tak zwane wakacje od ZUS. Żeby skorzystać z ulgi jeszcze w tym roku, wniosek trzeba złożyć do końca listopada. Tymczasem pojawiły się wątpliwości, czy formularz może wypełnić i podpisać w imieniu swojego klienta biuro rachunkowe. Stanowisko w tej sprawie w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl zajął Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zamieszanie z wakacjami. Mamy stanowisko ZUS

Zamieszanie z wakacjami. Mamy stanowisko ZUS

Źródło:
tvn24.pl

Koalicja Obywatelska może liczyć na poparcie 35 procent badanych, a Prawo i Sprawiedliwość - 32 procent. Konfederacja, która uplasowała się na trzecim miejscu, uzyskała 13 procent głosów - wynika z sondażu pracowni Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24.

KO przed PiS, Konfederacja na podium. Najnowszy sondaż partyjny

KO przed PiS, Konfederacja na podium. Najnowszy sondaż partyjny

Źródło:
TVN24

Wielkimi krokami zbliżają się andrzejki, czyli wypadające pod koniec listopada święto znane z zabaw i wróżb. Jak wyglądały andrzejkowe wróżby w przeszłości, a jakie dziś cieszą się największą popularnością?

Kiedy są andrzejki? Najlepsze zabawy we wróżby dla dzieci i dorosłych

Kiedy są andrzejki? Najlepsze zabawy we wróżby dla dzieci i dorosłych

Źródło:
muzeumetnograficzne.rzeszow.pl, konojad.archpoznan.pl, tvn24.pl