mLegitymacja to wirtualny dokument, który każdy uczeń może mieć w swoim telefonie. Coraz więcej szkół decyduje się na jego wprowadzenie. Czym jest mLegitymacja, jak ją dostać, jak jej używać i w jaki sposób weryfikowana jest jej ważność?
Kolejne szkoły decydują się na dołączenie do programu mLegitymacja. Pozwala on uczniom na wyświetlanie swojego dokumentu na ekranach telefonów i tym samym zwalnia ich z konieczności posiadania przy sobie jego standardowej wersji.
Posiadacze mLegitymacji są traktowani tak jak osoby, które legitymują się klasycznym dokumentem. Elektroniczna mLegitymacja może być okazywana podczas podróżowania, zakupu ulgowych biletów w kasie kinowej albo teatralnej czy też podczas potwierdzania przez ucznia, do której szkoły uczęszcza. Wirtualna mLegitymacja jest całkowicie darmowa, a zainstalować mogą ją zarówno użytkownicy systemu Android jak i iOS.
mLegitymacja – kto może używać?
Prawo do korzystania z mLegitymacji mają osoby, które są słuchaczami szkoły podstawowej, szkoły policealnej lub szkoły dla dorosłych, którym mLegitymacja została wydana przez dyrektora placówki. Aby skorzystać z programu mLegitymacja, uczeń musi posiadać również numer PESEL. Użytkownicy aplikacji są zobowiązani do aktualizowania oprogramowania aplikacji oraz zabezpieczenia jej hasłem.
Trzeba jednak pamiętać, że prawo do używania mLegitymacji uczeń utrzymuje jedynie pod warunkiem, że wcześniej została wydana mu legitymacja tradycyjna. W przypadku utraty papierowej bądź plastikowej wersji dokumentu mLegitymacja zostanie unieważniona. Należy pamiętać, że e-dokument przypisywany jest do konkretnego telefonu. W przypadku gdy przestanie on działać lub zostanie przez nas utracony, należy o tym fakcie poinformować osoby, które są odpowiedzialne za wydawanie mLegitymacji..
mLegitymacja – o czym informuje?
W mLegitymacji można potwierdzić dane jej posiadacza: imię, nazwisko i wiek, adres szkoły, do której okazująca ją osoba uczęszcza, oraz datę ważności samego dokumentu. Znajdują się w niej również informacje o ulgach, jakie legitymującej się osobie przysługują.
mLegitymacja – lista szkół
Na stronie ose.gov.pl/lista-szkol można szybko i łatwo sprawdzić, czy placówka, która nas interesuje, dołączyła do programu mLegitymacji. Jeżeli nie ma jej jednak w programie, to procedura dołączenia do niego jest również prosta. W pierwszej kolejności dyrektor szkoły – lub wyznaczona przez niego osoba – musi wypełnić na stronie ose.gov.pl/lista-szkol. Zgłoszenia do programu są przyjmowane przez siedem dni 24 godziny na dobę. Kolejnym krokiem będzie przekazanie przez szkołę odpowiednich danych. To umożliwi dostęp do portalu, który pozwoli na zarządzanie mLegitymacjami.
mLegitymacja – jak używać?
Aby uczeń mógł używać mLegitymacji, konieczna jest jej wcześniejsza aktywacja, do której przeprowadzenia niezbędne jest posiadanie aktywnego połączenia z Internetem. Na samym początku jednak rodzic lub opiekun musi wystąpić do dyrektora szkoły o wydanie mLegitymacji. Następnie pobiera dedykowaną mLegitymacji aplikację mObywatel i potwierdza, że akceptuje jej regulamin.
W kolejnym kroku szkoła nadaje uczniowi odpowiednie uprawnienia, wgrywa do systemu jego zdjęcie oraz generuje kod QR i jednorazowy kod aktywujący mLegitymację. Po akceptacji regulaminu należy zeskanować dedykowany kod QR oraz wpisać nadany kod aktywacyjny. Pozwoli to na samym końcu na pobranie z systemu danych ucznia.
Należy pamiętać, że kod QR oraz kod aktywacyjny są ważne tylko przez 30 dni, a raz aktywowana aplikacja zostaje automatycznie przypisana do konkretnego urządzenia.
mLegitymacja – jak weryfikowana jest jej ważność?
Weryfikowanie mLegitymacji może nastąpić na trzy sposoby. Najbardziej podstawowym jest weryfikacja wizualna. Podczas jej przeprowadzania osoba potwierdzająca dane musi zwrócić uwagę na:
– hologram, którego kolor zmienia się przy poruszaniu telefonem – falującą flagę na ekranie (element dynamiczny) – datę wydania legitymacji – termin ważności legitymacji – czas jej okazania w formacie DD-MM-RRRR oraz czas podany co do sekundy – powtarzający się wzór tła
Kolejnym sposobem na potwierdzenie danych mLegitymacji jest weryfikacja funkcjonalna. Polega ona na wykonaniu w aplikacji mObywatel lub na okazywanym dokumencie dowolnej akcji, czyli:
1) wejściu w funkcję "przekaż" w dolnym menu aplikacji, która przekieruje nas ekranu z kodem QR oraz graficznymi elementami do weryfikacji: hologramu i pulsującej flagi, 2) rozwinięciu pola "Nazwa i adres szkoły" na ekranie głównym mLegitymacji. 3) wejściu w opcję "więcej", która znajduje się na dolnej belce menu.
Trzecim sposobem na potwierdzenie danych jest weryfikacja kryptograficzna. W jej przypadku osoba kontrolująca dokument sprawdza go za pomocą aplikacji mWeryfikator. Aby przekazać odpowiednie dane osobie weryfikującej, użytkownik aplikacji musi:
1) wybrać funkcję "przekaż" na dolnej belce menu, 2) okazać do zeskanowania kod QR 3) zaakceptować zakres przekazywanych danych użytkownikowi mWeryfikatora.
mLegitymacja – czego nie wolno robić?
Użytkownik mLegitymacji zobowiązany jest do zaakceptowania związanego z nią regulaminu. Można w nim przeczytać, że korzystającym z aplikacji zabrania się:
– udostępniać ją w celu posłużenia się osobom trzecim – udostępniać osobom trzecim otrzymany kod QR i kod aktywacyjny – podejmować próby i dokonywać modyfikacji aplikacji oraz wygenerowanych certyfikatów – tworzyć zrzutów ekranu w aplikacji – nakładać na część wizualną mLegitymacji dodatkowych znaków graficznych w postaci zdjęć, znaczników ważności mLegitymacji i tym podobnych
mLegitymacja – jak unieważnić?
Unieważnienie mLegitymacji następuje w kilku przypadkach:
– w chwili przejścia ucznia do innej szkoły – w chwili utraty ważności klasycznej wersji szkolnej legitymacji – w chwili utraty mLegitymacji, na skutek nieprawidłowego używania – w chwili zgubienia urządzenia, na którym mLegitymacja była przechowywana – na wniosek pełnoletniego ucznia lub rodziców bądź opiekunów niepełnoletniego
Zapraszamy do zakładki #bezprzerwy w portalu tvn24.pl, gdzie przyglądamy się nowym pomysłom Ministerstwa Edukacji i Nauki, pytamy ekspertów o opinie, sprawdzamy, z jakimi problemami mierzą się uczniowie i nauczyciele po powrocie do stacjonarnej nauki oraz jakie sukcesy odnoszą.
Źródło: TVN24.pl, gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: gov.pl