Egzamin ósmoklasisty jest pierwszym obowiązkowym sprawdzianem w polskim systemie edukacji. Przystąpienie do niego jest konieczne, aby ukończyć szkołę podstawową. Jak wygląda ten egzamin i kiedy jest przeprowadzany? Czy można go nie zdać? Kiedy pojawią się dodatkowe przedmioty?
● Egzamin ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. ● Egzamin ósmoklasisty pisany jest z trzech przedmiotów: polskiego, matematyki oraz języka obcego. ● Egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać. Jego wyniki mają jednak znaczenie podczas rekrutacji do szkół średnich. ● W 2022 roku egzamin ósmoklasisty odbędzie się w dniach 24-26 maja.
Egzamin ósmoklasisty 2022
Egzamin ósmoklasisty po raz pierwszy przeprowadzony został w roku szkolnym 2018/2019. Jest on obowiązkowy dla wszystkich uczniów klas VIII szkoły podstawowej – przystąpienie do niego jest warunkiem uzyskania świadectwa ukończenia szkoły.
Celem egzaminu jest sprawdzenie poziomu wiedzy uczniów z zakresu podstawy programowej kształcenia ogólnego z wszystkich lat edukacji w szkole podstawowej. Wyniki podawane są w formie procentowej określającej, ile punktów na maksimum możliwych do zdobycia zdobył dany uczeń.
Egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać – nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń musi uzyskać. Wyniki te są jednak brane pod uwagę przy rekrutacji do szkół średnich. Jeżeli liczba kandydatów do danej szkoły będzie większa niż liczba miejsc, wybrani zostaną ci, którzy mieli lepsze wyniki egzaminu. W ten sposób egzamin ósmoklasisty może zadecydować o tym, do której szkoły średniej trafi uczeń.
Egzamin ósmoklasisty - przedmioty
Egzamin ósmoklasisty ma formę pisemną i zawiera zarówno pytania otwarte, jak i zamknięte. Pisany jest z trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki i języka obcego.
Jako nowożytny język obcy, uczeń może wybrać tylko taki, którego uczył się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych. Do wyboru ma: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, ukraiński oraz włoski.
Od 2024 roku egzamin ósmoklasisty zostanie rozszerzony o jeszcze jeden dodatkowy przedmiot obowiązkowy wybrany przez ucznia. Do wyboru będzie:
– biologia, – chemia, – fizyka, – geografia, – historia.
Centralna Komisja Egzaminacyjna a czas trwania egzaminu
Egzamin ósmoklasisty trwa trzy dni, a o jego harmonogramie decyduje Centralna Komisja Egzaminacyjna. Egzamin jest organizowany następująco:
● dzień pierwszy – egzamin z języka polskiego, 120 minut, ● dzień drugi – egzamin z matematyki, 100 minut, ● dzień trzeci – egzamin z języka obcego nowożytnego, 90 minut.
W 2021 roku do egzaminu ósmoklasisty przystąpiło ponad 360 tys. uczniów z prawie 12,7 tys. szkół. Zdecydowana większość, bo 96,66 proc. ósmoklasistów, jako język obcy wybrała angielski. Drugim najczęściej wybieranym językiem był niemiecki, do egzaminu z którego przystąpiło 2,92 proc. uczniów.
Kiedy egzamin ósmoklasisty 2022?
Dokładne daty egzaminów ósmoklasisty co roku podawane są przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. W 2022 roku egzamin ósmoklasisty odbędzie się w dniach 24-26 maja (wtorek-czwartek). Każdego dnia egzamin rozpoczynać się będzie o godzinie 9 rano.
Wyniki egzaminów w 2022 roku zostaną ogłoszone 1 lipca. Tydzień później, czyli 8 lipca, zdającym wydane zostaną zaświadczenia o uzyskanych wynikach.
Próbny egzamin ósmoklasisty
Próbne egzaminy ósmoklasisty w przeszłości przeprowadzała Centralna Komisja Egzaminacyjna. W związku z epidemią COVID-19 terminy tych egzaminów w roku szkolnym 2021/2022 nie zostały jednak ogłoszone.
O organizacji próbnych egzaminów ósmoklasisty mogą jednak nadal decydować poszczególne szkoły podstawowe. Wówczas korzystają one z gotowych arkuszy jednego z dwóch oferujących je wydawnictw. Informacji na ten temat należy szukać w szkole, do której zapisane jest dziecko.
Akty prawne: Ustawa z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposób przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej
Źródło: cke.gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock