Do startu misji załogowej Demo-2 pozostało kilka godzin. Do tego lotu dwaj astronauci i cała NASA przygotowywali się od lat. Największą niewiadomą wciąż pozostaje pogoda, która mogłaby uniemożliwić historyczny start. Według najnowszych informacji prawdopodobieństwo wystąpienia warunków atmosferycznych umożliwiających lot jest szacowane na 50 procent.
Szanse na korzystną pogodę wynoszą obecnie 50 procent - w środę po południu polskiego czasu NASA. Kierownicy misji Demo-2 będą monitorować warunki pogodowe w ponad 50 miejscach wzdłuż toru lotu, który prowadzi na północny wschód od Centrum Kosmicznego im. Johna Kennedy’ego wzdłuż wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych i Kanady. Następnie korytarz rozciąga się przez północny Ocean Atlantycki w kierunku Irlandii.
"Prawdopodobieństwo pogorszenia pogody jest obliczane dla każdej lokalizacji z uwzględnieniem warunków granicznych dla wiatru, fal, błyskawic i opadów" - napisali pracownicy NASA w dokumencie dotyczącym kryteriów pogodowych dla misji.
NASA i SpaceX na bieżąco monitorują prędkość i wysokość fal na oceanie, ponieważ gdyby doszło do przerwania misji skutkującego ewakuacją załogi podczas lotu, warunki muszą pozwalać na podjęcie załogi z wody.
Jakie warunki pogodowe uniemożliwią start rakiety Falcon 9?
W niedzielę i poniedziałek przez Florydę przechodziła burza tropikalna. W Miami spadło prawie 120 litów deszczu na metr kwadratowy. Spowodowało to podtopienia nisko położonych terenów. W poniedziałek na Przylądku Canaveral, skąd będzie startować rakieta, spadło prawie 50 l/mkw. Synoptycy prognozowali, że do środy burza przesunie się w kierunku Karoliny Północnej i Południowej. Cyrkulacja w niżu, czyli w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, może przyciągnąć wilgoć z powrotem nad Florydę, co może przynieść burze i opady deszczu w pobliże Centrum Kosmicznego im. Johna Kennedy’ego.
Jakie warunki mogą uniemożliwić start?
- jeśli wiatr na platformie startowej na wysokości około 50 metrów będzie wiał z prędkością 48 kilometrów na godzinę
- Jeśli wystąpi uskok wiatru (ang. wind shaer), czyli zmiana prędkości wiatru na odcinku poziomym lub pionowym; ma to istotne znaczenie podczas startu i lądowania samolotu przez wpływ na sterowanie; był przyczyną szeregu katastrof lotniczych
- rakieta Falcon 9 nie wystartuje przez 30 minut, jeśli w promieniu 18,5 kilometra zaobserwuje się błyskawice
- rakieta Falcon 9 nie wystartuje, jeśli w promieniu 18,5 kilometra wystąpi burza z piorunami i pojawi się kowadło chmurowe, które zwiastuje grad, ulewne deszcze, porywisty wiatr i tornada
- rakieta Falcon 9 nie wystartuje, jeśli w promieniu pięciu kilometrów wystąpi tornado
- jeśli warstwa chmur będzie grubsza niż 1,4 kilometra
- rakieta nie wystartuje, jeśli warunki pogodowe mogłyby naruszyć kapsułę Dragon
Zapasowe daty startu
Jeśli pogoda pokrzyżuje plany startu, zapasowymi datami są sobota 30 maja (godzina 15.22, czyli 21.22 czasu polskiego) oraz niedziela 31 maja (godz. 15, czyli 21 czasu polskiego).
Źródło: spaceflightnow.com, www.washingtonpost.com
Źródło zdjęcia głównego: NASA, Johnson Space Center