Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie został nagrodzony w prestiżowym konkursie A' Design Awards 2013-14, w którym oceniane są najlepsze projekty architektoniczne oraz design z całego świata. Polski budynek za oryginalność i innowacyjność dostał platynę w jednej ze 105 kategorii - "A' Architecture, Building and Structure". Znalazł się wśród sześciu innych m.in. z Arabii Saudyjskiej, Hongkongu, Portugalii i Wielkiej Brytanii.
"To współczesny projekt, który rozumie relacje pomiędzy tradycyjnym i współczesnym językiem architektury. Ma indywidualną formę z nowoczesnym wyrazem, ale jednocześnie nie zasłania charakteru miejsca, w którym stanął. Łączy w sobie twórcze naśladownictwo natury i abstrakcji" - tak jury konkursu A' Design Awards 2013-14 uzasadniło przyznanie nagrody budynkowi z Krakowa.
Małopolski Ogród Sztuki znalazł się wśród siedmiu nagrodzonych platynową statuetką (są jeszcze złote, srebrne i brązowe) w kategorii "A' Architecture, Building and Structure".
Oryginalność i innowacyjność krakowskiego projektu spodobały się niemal tak samo, jak m.in. pawilon w Hongkongu zbudowany z 7,1 tys. plastikowych butelek po wodzie, pokrytych diodami LED, dom wpisany w okrąg w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej, czy szkoła wyglądająca jak amfiteatr w portugalskiej miejscowości Beja.
I teatr, i biblioteka
Co wyróżnia polski budynek? - Ogród to współczesny dom kultury, artystyczna przestrzeń gotowa do uprawiania wszelkich form sztuki - tłumaczy jego autor, Krzysztof Ingarden.
W budowli funkcjonują dwie instytucje: Teatr im. Juliusza Słowackiego oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna. Na powierzchni blisko 5 tys. metrów kwadratowych mieści się m.in. mediateka, sala konferencyjna, sala koncertowa, miejsce wystawowe oraz kawiarnia. Gromadzone są tam multimedialne zasoby książek oraz muzyki, a w wielofunkcyjnej sali widowiskowej na ok. 300 miejsc działa teatr oraz odbywają się m.in. spektakle, koncerty, wystawy, konferencje, aukcje sztuki, pokazy mody. Jest też sala kinowa, mieszcząca 98 widzów.
Najbardziej wyrazistym elementem głównej sali jest wielki świetlik, osłaniany i zasuwany automatycznie żaluzjami. Nad głowami, pod stalowym stropem inspirowanym starymi dźwigarami dawnej ujeżdżalni, przymocowane do punktowych wyciągarek wiszą nowoczesne urządzenia potrzebne do funkcjonowania sceny.
Dziura w dachu, by rósł klon
Czterokondygnacyjny budynek, który kosztował 47 mln złotych, nie bez powodu nazywa się Ogrodem. W środku jest dużo zieleni, w centralnej części znajduje się klon, który został z dwóch stron "otoczony" przez ściany budynku. Specjalnie zaprojektowany dach z otworem umożliwia drzewu dalszy wzrost.
Autorzy projektu, Krzysztof Ingarden z zespołem z krakowskiej pracowni Ingarden & Ewý Architects, uwzględnili położenie nowej bryły w historycznej części centrum Krakowa, przy ul. Rajskiej 12. Budynek powstał tuż obok starych kamienic, dlatego twórcy poprowadzili linię dachu tak, by odpowiadała przebiegowi dachów sąsiednich obiektów.
Co więcej, część kompleksu wpisana jest w starą halę ujeżdżalni koni z XIX w. By odsłonić zabytkową elewację hali architekci umieścili przeszkloną strefę, ściana została na nowo ułożona z ponadstuletnich, odczyszczonych cegieł.
Konkurencja to 12 tys. projektów
W konkursie A' Design Award 2013-14 nagradzane są najlepsze projekty architektoniczne oraz design m.in.: przedmiotów wyposażenia wnętrz, oświetlenia, zabawek, motoryzacji, elektroniki i mody. Ponad 12 tys. projektów zgłoszonych do konkursu oceniał 50-osobowy zespół światowej sławy projektantów, architektów, branżowych dziennikarzy i wykładowców - każdy z nich przyznawał punkty od 0 do 100. Wybrano laureatów w 105 kategoriach.
W lutym 2013 roku Małopolski Ogród Sztuki - jako najpiękniejszy budynek kulturalny roku - otrzymał nagrodę w konkursie organizowanym przez prestiżowy portal ArchDaily.
Laureaci A' Design Awards 2013-14 w kategorii "A' Architecture, Building and Structure":
Autor: am/kka/kwoj / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Ingarden & Ewý Architects