11 czerwca rada Krakowa ma przegłosować uchwałę o rezygnacji ze starań igrzyska. - Decyzja zakończy starania Polski i Słowacji o przeprowadzenie imprezy - ogłosił prezydent Majchrowski. Ale Zakopane wciąż nie rezygnuje.
Podczas piątkowego spotkania przedstawicieli komitetów olimpijskich Polski i Słowacji, prezydent Majchrowski poinformował, że skieruje pod obrady rady miasta projekt uchwały o rezygnacji Krakowa z procesu ubiegania się o igrzyska.
W oficjalnym oświadczeniu opublikowanym po spotkaniu na stronie urzędu miasta dano też wyraz rozczarowaniu: "Uczestnicy spotkania, szanując decyzję krakowian wyrażają żal z powodu przerwania starań o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku".
Projekt uchwały będzie rozpatrywany 11 czerwca. Prezydent poinformował, że jako pierwszy o treści komunikatu został powiadomiony prezes Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach.
Igrzyska w Zakopanem?
W czwartek w radiu TOK FM Majchrowski stwierdził też, że o igrzyska nadal starać się może Zakopane. - Rozmawiałem z burmistrzem Januszem Majchrem. Zaproponował, żeby to właśnie Zakopane było gospodarzem imprezy - mówił Majchrowski.
Janusz Majcher, burmistrz Zakopanego opublikował w piątek własne oświadczenie, w którym rzeczywiście nie wyklucza przejęcia roli głównego organizatora.
"W odpowiedzi na doniesienia medialne, dotyczące przejęcia przez Zakopane wiodącej roli w sprawie organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Polsce w 2022 roku, informuję, iż wyraziłem swoje zainteresowanie pomysłem ewentualnego przejęcia przez Zakopane statusu miasta zgłaszającego się do zorganizowania ZIO w 2022 r."
- To absurd. Jestem zaskoczony, że ta dyskusja się jeszcze w ogóle toczy - mówił jeszcze w czwartek Tomasz Leśniak z inicjatywy Kraków Przeciw Igrzyskom.
Podobnego zdania jest prezes Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusz Tajner: - Ze względu na wymogi formalne, szanse Zakopanego są nikłe, a nawet żadne - ocenił.
W niedzielnym referendum mieszkańcy stolicy Małopolski opowiedzieli się przeciwko organizacji pod Wawelem w 2022 roku zimowych igrzysk i paraolimpiady. Negatywną opinię wyraziło 69,72 proc. głosujących. Referendum jest ważne i wiążące dla władz miasta, gdyż frekwencja wyniosła ponad 30 proc.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: koko,ps/r / Źródło: TVN24 Kraków,PAP, krakow.pl, zakopane.eu