Mieszkańcy Kielc będą w wyborach samorządowych wybierać spośród siedmiorga kandydatów na prezydenta tego miasta. Pewne jest to, że nie zostanie nim urzędujący włodarz Bogdan Wenta, który nie walczy o reelekcję. O prezydenturę starają się politycy największych partii i ruchy miejskie.
W kwietniowych wyborach samorządowych kielczanie wybiorą nowego prezydenta miasta. O reelekcję nie będzie się ubiegać Bogdan Wenta. W czwartek (14 marca) minął termin zgłaszania kandydatów na prezydentów, burmistrzów i wójtów - w Kielcach, stolicy województwa świętokrzyskiego, w szranki stanie siedmioro polityków.
Kandydaci na prezydenta Kielc
Walkę o prezydenturę w Kielcach zapowiedziały największe ugrupowania polityczne: KO, Nowa Lewica, PiS i Trzecia Droga. Swoich kandydatów wystawią również organizacje i ruchy miejskie.
W gminnej komisji wyborczej zarejestrowano siedmioro kandydatów, to: radny Maciej Bursztein (KWW Maciej Bursztein Przyjazne Kielce), wiceprezydent Kielc Marcin Chłodnicki (KWW Lewica), były poseł KO Adam Cyrański (KKW Trzecia Droga PSL-Polska 2050 Szymona Hołowni), działaczka społeczna Agata Marjańska (KWW Razem dla Kielc), radny Marcin Stępniewski (KW Prawo i Sprawiedliwość), radny Kamil Suchański (KWW Suchański Bezpartyjni Koalicja dla Kielc), doradczyni wojewody świętokrzyskiego Agata Wojda (KKW Koalicja Obywatelska).
Głównym tematem kampanii w Kielcach jest rozwój gospodarczy miasta, w tym przede wszystkim tworzenie nowych terenów inwestycyjnych. Pozyskanie inwestorów – zdaniem kandydatów - ma rozwiązać główne problemy Kielc, czyli brak dobrej jakości miejsc pracy, depopulację i problemy finansowe. Kandydaci zapowiadają także programy remontu dróg, rewitalizację centrum i osiedli. Sporną kwestią jest wspieranie finansowe sportu zawodowego - działalności Korony Kielce, która jest klubem miejskim, oraz dotowanej przez samorząd Industrii Kielce.
W wyborach do Rady Miasta Kielce zarejestrowano 245 kandydatów w 5 okręgach. Do obsadzenia jest 25 miejsc.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Bogdan Wenta