Sensacja w Jarocinie, rządząca ekipa odsunięta od władzy. "Babę zesłał Bóg"

Źródło:
tvn24.pl
Jarocin. Urszula Wyremblewska-Korzyniewska nową burmistrz
Jarocin. Urszula Wyremblewska-Korzyniewska nową burmistrzFacebook/ Urszula Wyremblewska-Korzyniewska
wideo 2/5
Jarocin. Urszula Wyremblewska-Korzyniewska nową burmistrzFacebook/ Urszula Wyremblewska-Korzyniewska

Zastępca rządzącego blisko dwie dekady burmistrza Adama Pawlickiego przegrał w drugiej turze z kandydatką dotychczasowej opozycji. Władzę w Jarocinie (woj. wielkopolskie) przejmuje Urszula Wyremblewska-Korzyniewska. W drugiej turze uzyskała 55,51 proc. poparcia.

Na Urszulę Wyremblewską-Korzyniewską (KWW Razem Kochamy Jarocin) oddało głosy 9 709 jarocinian, co dało jej 55,51 proc. poparcia. Jej rywal Bartosz Walczak (Ziemia Jarocińska-Bliżej Ludzi), dotychczasowy zastępca burmistrza Jarocina, otrzymał 7 783 głosy (44,49 proc.).

- Mam sobie tyle emocji, że trudno mi powiedzieć cokolwiek. Dzisiaj stała się historyczna chwila - burmistrzem Jarocina została kobieta, skromna kobieta, matka, nauczycielka. Uwierzyliście we mnie i od tego dnia Jarocin będzie należał do mieszkańców, bo mieszkańcy są sercem tej gminy. Dziękuję wam bardzo - powiedziała krótko przed godziną 23.

Przed drugą turą doszło tu do nietypowych zdarzeń. Działacze PiS, którzy nie zdecydowali się na poparcie żadnego z kandydatów, zaapelowali, by iść do wyborów i głosować za "głęboką zmianą" w mieście. Ulotki z apelem, w wioskach, w których PiS uzyskiwał w wyborach parlamentarnych bardzo duże poparcie, kolportowali nawet sympatycy KO. 

Ekipa Pawlickiego traci władzę

Tym samym w Jarocinie kończy się era Adama Pawlickiego i jego Ziemi Jarocińskiej. Człowieka barwnego i kontrowersyjnego, który w trakcie swoich rządów trwających prawie dwie dekady, został postrzelony podczas polowania na bażanty, chciał zostać patronem trybuny na miejscowym stadionie, ubezwłasnowolnić część mieszkańców i dać im "żółte papiery", wycinał drzewa tylko chwilowo" i postawił w mieście pomnik byłego ministra środowiska Jana Szyszki.

"Żółte papiery” dla męczących petentów. Burmistrz chce, żeby urzędnicy odetchnęli (12.08.2015)
"Żółte papiery” dla męczących petentów. Burmistrz chce, żeby urzędnicy odetchnęli (12.08.2015)Fakty TVN

Mimo tych wszystkich afer i kontrowersji, mieszkańcy ufali niemal bezgranicznie, wybierając go na burmistrza pięciokrotnie: w 2002, 2006, 2010, 2014 i 2018 roku.

Teraz ze startu zrezygnował i udzielił poparcia swojemu zastępcy - Bartoszowi Walczakowi. Być może decydujący wpływ miał sądowy proces. Prokuratura postawiła burmistrzowi Jarocina pięć zarzutów. Chodziło m.in. o zatajenie w oświadczeniu majątkowym długu wobec byłej żony wynoszącego 1,2 miliona złotych. W czerwcu 2023 roku sąd ukarał burmistrza Jarocina 36 tysiącami złotych grzywny. Wyrok nie jest prawomocny. W maju odbędzie się rozprawa apelacyjna. 

Adam Pawlicki o wpływie Jana Szyszki na Jarocin (materiał z 27.06.2022)
Adam Pawlicki o wpływie Jana Szyszki na Jarocin (materiał z 27.06.2022)TVN24

To kolejny jego proces. W 2011 roku został prawomocnie skazany za działania na niekorzyść spółki, w której jego żona pełniła funkcję prezesa zarządu. Małżeństwo miało doprowadzić do strat o wysokości 300 tysięcy złotych. Otrzymał wyrok w zawieszeniu, ale stracił stanowisko burmistrza. Wrócił na nie w 2014 roku.

To właśnie wyrok z czerwca mógł okazać się decydujący o losach wyborów w Jarocinie. Pawlicki, kiedyś zakładający struktury Platformy Obywatelskiej w Jarocinie, potem należący do Pozorumienia Jarosława Gowina, a następnie przymierzany do startu z list Kukiz'15 do Parlamentu Europejskiego, w tym czasie "romansował" z Solidarną Polską, czego efektem był m.in. pomnik Jana Szyszki. Po wyroku ich relacje uległy ochłodzeniu, a Pawlicki zaczął umizgi do Konfederacji.

Czytaj też: Drzewa wycinał "chwilowo", postawił pomnik Szyszce, sam miał być patronem trybuny. Teraz nie startuje

Wybory samorządowe 2024. Kim jest Urszula Wyremblewska-Korzyniewska?

Nowa burmistrz Jarocina ma 44 lata. Jest nauczycielką w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Jarocinie, gdzie uczy przedmiotów ekonomicznych. Startowała z własnego komitetu, ale jeszcze w październiku próbowała dostać się do Sejmu z list Koalicji Obywatelskiej.

Jest matką syna poruszającego się na wózku inwaldzkim, stąd mocny nacisk w działaniach społecznych kierowała na współpracę na rzecz aktywizacji społecznej osób z niepełnosprawnością. - To on otworzył mi oczy na potrzeby tej grupy społecznej i napędza do działania. Od ponad 12 lat pracuję wolontariacko w organizacjach działających na rzecz osób z niepełnosprawnością - mówiła "Gazecie Jarocińskiej" przed październikowymi wyborami do Sejmu.

Urszula Wyremblewska-Korzyniewska podczas kampaniiFacebook/ Urszula Wyremblewska-Korzyniewska

Wyremblewska-Korzyniewska organizowała pierwsze w Polsce zjazdy narciarskie dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością, współtworzyła dla nich obozy żeglarskie.

Od 2019 roku działa w grupie nieformalnej "Stop dla smrodu w gminie Jarocin". "Sprzeciwiamy się m.in. nadmiernemu zwożeniu odpadów do Jarocina, budowie ogromnej spalarni w Golinie czy przemysłowej hodowli bydła w Twardowie. Stajemy w obronie mieszkańców, kiedy tuż obok ich domów zamierza się budować przemysłowe fermy drobiu, chlewnie czy obory" - wyjaśniała w "Gazecie Jarocińskiej".

W ramach kampanii samorządowej prezentowała wraz z kandydatami na radnych "100 kroków do lepszego Jarocina" - to 100 inicjatyw, które mają ich zdaniem zmienić ich gminę na lepsze.

- Priorytetem jest to, czego w Jarocinie brakuje. Nie mamy rynku pracy albo mamy go bardzo słaby. Najważniejsze będzie stworzenie terenów inwestycyjnych. Chcemy przez te najbliższe pięć lat doprowadzić do sytuacji, że burmistrz nie będzie najważniejszym pracodawcą i wszyscy nie będą drżeli jaki humor będzie miał danego dnia. Trzeba postawić na zdrową gospodarkę, na zwiększenie dochodów gminy z podatku od nieruchomości, od tych którzy będą tutaj tworzyli miejsca pracy - mówi Robert Kaźmierczak z Kochamy Jarocin.

Kolejnym priorytetem ma być współpraca z mieszkańcami. - Będziemy konsultować, rozmawiać. Mieszkańcy mają pełne prawo zabierać głos i nikt nie może im tego ograniczać. Nie może być tak, że mieszkaniec boi się wypowiedzieć, lajkować wpisy, bo spotkają go za to jakieś konsekwencje. Nie może też być tak, że przedsiębiorca boi się wywiesić też baner opozycyjnego komitetu, albo go wywiesza, ale następnego dnia go zdejmuje, bo dostał SMS-a z pogróżkami. Musimy odbudować w Jarocinie podstawy demokracji lokalnej - podkreśla Kaźmierczak.

Komitet nowej burmistrz wprowadził do rady miasta 7 radnych. Wśród nich jest właśnie Robert Kaźmierczak, kiedyś zastępca Pawlickiego, od lat jego główny krytyk. "Babę zesłał Bóg" - napisał po tym, gdy poznał wyniki wyborów, nawiązując do utworu Renaty Przemyk.

Choć komitet Ziemia Jarocińska-Bliżej Ludzi odchodzącego burmistrza zdobył w radzie osiem mandatów, to niemal na pewno przejdzie teraz do opozycji. - Dopiero teraz, po wyborach, nadchodzi czas, żeby rozmawiać o zbudowaniu większości w radzie miejskiej - mówi Kaźmierczak.

Dotychczas Ziemia Jarocińska miała samodzielną większość. W opozycji był klub Katarzyny Szymkowiak związanej z Polskim Stronnictwem Ludowym, który teraz będzie mieć czterech radnych oraz klub PiS, który teraz nie wystawił swojego komitetu, a jego kandydaci zdecydowali się na start z listy Szymkowiak. Dwóch radnych będzie mieć Koalicja 15 Października.

- Te ugrupowania, które zasiądą w radzie były dotychczas w opozycji do Ziemi Jarocińskiej i burmistrza. W sumie mają 13 na 21 mandatów - tłumaczy Kaźmierczak. Jak dodaje, nie przypuszcza, by teraz komitet Katarzyny Szymkowiak chciał współpracować z Ziemią Jarocińską, która wręcz nie dopuszczała ich do głosu na sesji rady miasta.

Wybory samorządowe 2024. Kim jest Bartosz Walczak?

Bartosz Walczak, który przegrał rywalizację o fotel burmistrza, ma 37 lat. Był najmłodszym z kandydatów na to stanowisko, ale z największym samorządowym doświadczeniem. W 2014 roku został jednym z najmłodszych starostów w Polsce. Rok później kandydował na posła z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wtedy też zaprezentował szerszej publiczności swoje zdolności wokalne - wystąpił w discopolowym teledysku zespołu Two Boys, śpiewając cover utworu "Wszyscy Polacy". Posłem nie został.

Ale o własny wizerunek nie przestał dbać. W 2016 roku powstał film pokazujący radość mieszkańców Kurcewa i Twardowa z otwarcia długo wyczekiwanej drogi. Głównym jego bohaterem był właśnie starosta Walczak. - Ustawiony rząd zadowolonych mieszkańców gminy, który podąża w drugiej części spotu za wygłaszającym monolog starostą po prostu miażdży - śmiał się w rozmowie z tvn24.pl specjalista od PR.

Jak u Barei! Starostwo kręci film o drodze
Jak u Barei! Starostwo kręci film o drodze07.07. | Mieszkańcy Kurcewa oraz Twardowa mogą już się cieszyć nowo otwartą drogą łączącą obie miejscowości. Inwestycją chwali się też Starostwo Powiatowe. Powstał film pokazujący radość mieszkańców z otwarcia długo wyczekiwanej drogi. Głównym bohaterem jest starosta jarociński Bartosz Walczak. - Ustawiony rząd zadowolonych mieszkańców gminy, który podąża w drugiej części spotu za wygłaszającym monolog starostą po prostu miażdży - ocenia specjalista od PR.Starostwo Powiatowe w Jarocinie

Dwa miesiące później zasłynął tym, że kupił 1400 biletów na film "Smoleńsk" i kazał rozdać uczniom czterech szkół ponadgimnazjalnych w powiecie. - Uznaliśmy, że młodzi ludzie powinni obejrzeć ten film, tak aby mogli sobie wyrobić własne zdanie i opinię na ten temat. Uważamy jako zarząd powiatu, że na tym właśnie polega edukacja - mówił Walczak.

Na postawioną tezę, że film ukierunkowuje opinię w jedną stronę sporu, starosta odpowiedział, że się z tym nie zgadza. Jak jednak przyznał, filmu dotychczas nie widział.

Starosta jarociński przeznaczył 14 tys. złotych na bilety
Starosta jarociński przeznaczył 14 tys. złotych na bilety16.09 | Prawie 1,5 tys. uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Jarocina (woj. wielkopolskie) pójdzie do kina na projekcję filmu "Smoleńsk" Antoniego Krauzego. Za bilety - 14 tys. złotych - zapłaciło starostwo, na czele którego stoi przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości. TVN24 Poznań

Rok później rada powiatu odwołała go z funkcji starosty. Został wtedy dyrektorem artystycznym Disco Stars Festiwal Roszków 2017.

W 2018 roku został zastępcą Adama Pawlickiego, a fani ciężkich brzmień z Festiwalu w Jarocinie drżeli, czy przypadkiem w ich lineupie nie zostaną upchnięte zespoły disco polo.

Fani odetchnęli z ulgą. Festiwal w Jarocinie nie zmieni się w imprezę disco polo
Fani odetchnęli z ulgą. Festiwal w Jarocinie nie zmieni się w imprezę disco poloMuzycznej rewolty nie będzie. Festiwal w Jarocinie nadal na rockowo, choć fanów tej imprezy mogły zaniepokoić doniesienia lokalnego portalu, który informował, że może się tam pojawić muzyka disco polo. Nic z tych rzeczy – dementuje burmistrz Jarocina. Cały czas trwają jednak prace nad zwiększeniem atrakcyjności legendarnego festiwalu. Paweł Laskosz | Fakty po południu

W jego kampanii na fotel burmistrza też nie zabrakło muzycznego akcentu. "Bądźmy razem, bądźmy blisko, mamy siebie, mamy przyszłość. Taki czas się nie powtórzy, bliżej siebie, bliżej Ludzi" - głosiła piosenka wyborcza kandydata Ziemi Jarocińskiej-Bliżej Ludzi, w której wstawki hip-hopowe nagrał sam kandydat.

Tym razem nie przyniosło mu to pożądanego efektu.

Po wyborach pogratulował swojej rywalce. "7 783 głosy to ogromny mandat zaufania, który wykorzystam reprezentując Was w Radzie Miejskiej. Gratuluję Pani Urszula Wyremblewska-Korzyniewska - bo kocham Jarocin - pierwszej kobiecie, która obejmie stanowisko Burmistrza Jarocina" - napisał.

Autorka/Autor:Filip Czekała

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/ Urszula Wyremblewska-Korzyniewska

Pozostałe wiadomości

Policjanci odnaleźli w środę przed południem zwłoki zaginionej 39-letniej Natalii spod Poznania. Jej poszukiwania trwały od piątku. Ciało kobiety odnaleziono w kompleksie leśnym w północno-wschodniej części przedmieść Poznania, około 10 kilometrów od domu. Funkcjonariusze zatrzymali jej męża, który zgłosił jej zaginięcie. Jak nieoficjalnie dowiedział się reporter Faktów TVN, kobieta chciała się rozwieść z mężczyzną.

"Nie powiedziała, gdzie jedzie". Co wiemy o zaginięciu i śmierci 39-letniej Natalii

"Nie powiedziała, gdzie jedzie". Co wiemy o zaginięciu i śmierci 39-letniej Natalii

Źródło:
tvn24.pl

Spar Group, właściciel Spar Polska, podjął decyzję o opuszczeniu polskiego rynku. Spółka znalazła już nowego nabywcę, który przejmie sklepy oraz będzie kontynuował rozwój biznesu pod tym samym szyldem. Transakcja zostanie sfinalizowana do końca bieżącego roku.

Duża sieć zmienia właściciela. Co ze sklepami w Polsce?

Duża sieć zmienia właściciela. Co ze sklepami w Polsce?

Źródło:
tvn24.pl

Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej rozpatruje sprawę skierowaną tam przez prezydenta, w której głowa państwa kwestionuje ustawę przyjętą przez Sejm po wygaszeniu mandatów poselskich skazanych polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Na rozprawę przyszedł poseł Polski 2050 Paweł Śliz i zawnioskował o wyłączenie ze składu sędziowskiego Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza. Po oddaleniu tego wniosku opuścił salę, na co oburzyła się Pawłowicz.

Poseł opuścił rozprawę, powołał się na ślubowanie. Pawłowicz oburzona: proszę usiąść, nie dałam zgody

Poseł opuścił rozprawę, powołał się na ślubowanie. Pawłowicz oburzona: proszę usiąść, nie dałam zgody

Źródło:
PAP, TVN24

Prokurator Generalny przekazał dzisiaj do Sejmu wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła Marcina Romanowskiego do odpowiedzialności karnej oraz jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie - podała Prokuratura Krajowa. Zarzuty dotyczą 11 przestępstw, w tym działania w zorganizowanej grupie przestępczej. "To polityczna ustawka i zemsta Tuska i Giertycha, osobiście zainteresowanych zdyskredytowaniem ministra Zbigniewa Ziobro oraz zniszczeniem środowiska Suwerennej Polski i całej Zjednoczonej Prawicy" - napisał Romanowski.

Uchylenie immunitetu Marcina Romanowskiego. Prokurator generalny skierował wniosek

Uchylenie immunitetu Marcina Romanowskiego. Prokurator generalny skierował wniosek

Źródło:
tvn24.pl

Miniona noc była rekordowa pod względem temperatury w tym roku. Miejscami termometry pokazały aż 21,2 stopnia Celsjusza. - Za nami pierwsza noc tropikalna - przekazała w środę Ilona Śmigrodzka, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Za nami pierwsza taka noc w tym roku

Za nami pierwsza taka noc w tym roku

Źródło:
IMGW, PAP, tvnmeteo.pl

Komisja Europejska (KE) stwierdziła, że rozpoczęcie procedury nadmiernego deficytu (EDP) wobec Polski jest uzasadnione. Samo formalne rozpoczęcie procedury może nastąpić później. Bruksela zapowiada taki krok na lipiec - informuje korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski, powołując się na komunikat prasowy.

Bruksela rozpoczyna unijną procedurę wobec Polski

Bruksela rozpoczyna unijną procedurę wobec Polski

Źródło:
TVN24, PAP

Policjanci odnaleźli zwłoki zaginionej 39-letniej Natalii spod Poznania. Ciało odnaleziono w kompleksie leśnym w północno-wschodniej części przedmieść Poznania. Mąż kobiety został zatrzymany. 15 czerwca zgłosił jej zaginięcie. Ciało kobiety znaleziono około 10 kilometrów od domu.

Poszukiwana 39-letnia Natalia nie żyje. Zatrzymano jej męża

Poszukiwana 39-letnia Natalia nie żyje. Zatrzymano jej męża

Źródło:
tvn24.pl

Obserwujemy, że do aptek przychodzą młodze, wysportowane osoby z listą recept na fentanyl i skupują. Co jest ciekawe i znamienne, większość tych recept pochodzi z jednego podmiotu, nawet od jednego lekarza - mówił w TVN24 Łukasz Pietrzak, farmaceuta, kierownik apteki.

Tak zdobywają fentanyl w Polsce. "Większość recept od jednego podmiotu, nawet jednego lekarza"

Tak zdobywają fentanyl w Polsce. "Większość recept od jednego podmiotu, nawet jednego lekarza"

Źródło:
TVN24

Do Polski napływa gorące, wilgotne powietrze z południa Europy. Sprawi ono, że w środę temperatura przekroczy w części kraju 30 stopni Celsjusza, niosąc pogodę parną i duszną. Jak prognozuje synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, taka męcząca aura nie odpuści nam także w kolejnych dniach. Dlatego warto pamiętać zasady, które pomogą nam radzić sobie w takich warunkach pogodowych.

"Tak parno, że powietrze można kroić". To nie koniec trudnej i męczącej pogody

"Tak parno, że powietrze można kroić". To nie koniec trudnej i męczącej pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl

Janusz Kowalski poinformował w środę rano, że odchodzi z Suwerennej Polski. "Teraz skupiam się na merytorycznej pracy w klubie parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości" - napisał. W 2022 roku zapowiadał, że prędzej zrezygnuje z bycia posłem niż z bycia członkiem partii Zbigniewa Ziobry, wówczas Solidarnej Polski. Suwerenna Polska opublikowała w mediach społecznościowych komentarz.

Janusz Kowalski odchodzi. Jest komentarz Suwerennej Polski

Janusz Kowalski odchodzi. Jest komentarz Suwerennej Polski

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W miejscowości Kisielany Kuce (województwo mazowieckie) dachował samochód osobowy. Podróżowała nim rodzina z dwójką dzieci. Kierujący pojazdem ojciec był pijany, a matka miała do odbycia zasądzoną karę więzienia.

Podróżowali autem z dwójką dzieci, dachowali. Ojciec trafił na izbę wytrzeźwień, a matka do więzienia

Podróżowali autem z dwójką dzieci, dachowali. Ojciec trafił na izbę wytrzeźwień, a matka do więzienia

Źródło:
PAP

Trwają poszukiwania 73-letniej turystki z Francji, która w piątek zaginęła na greckiej wyspie Sikinos. Tego samego dnia kobieta miała przesłać właścicielowi hotelu wiadomość sugerującą, jakoby uległa wypadkowi. Lokalne służby prowadzą też akcję poszukiwawczą jej 64-letniej znajomej.  

Dwie turystki zaginęły na greckiej wyspie. Wcześniej jedna wysłała niepokojącą wiadomość 

Dwie turystki zaginęły na greckiej wyspie. Wcześniej jedna wysłała niepokojącą wiadomość 

Źródło:
 ANT1, BBC, MEGA, Parapolitika, skai.gr, Tanea,, tvn24.pl

Władimir Putin został przyjęty w Korei Północnej z pełnymi honorami. Na lotnisku w Pjongjangu, oprócz Kim Dzong Una, czekał na niego rozłożony czerwony dywan. Nie zabrakło też wymiany uprzejmości przy limuzynie.

Wymiana przy limuzynie. Putin się ugiął

Wymiana przy limuzynie. Putin się ugiął

Źródło:
Meduza, Izwestija, BBC, TASS

Przed Sądem Rejonowym w Bielsku Podlaskim rozpoczął się w proces kobiety oskarżonej o spowodowanie wypadku, w którym zginęło jej 3,5-letnie dziecko, a kierowca innego samochodu doznał poważnych obrażeń. Kobieta była pijana i - jak ustalili biegli - jechała za szybko.

Była pijana, jechała za szybko. Zginęła jej 3,5-letnia córeczka

Była pijana, jechała za szybko. Zginęła jej 3,5-letnia córeczka

Źródło:
PAP

Kończy się kompletowanie kierownictwa policji. Nadzór nad pionem kryminalnym obejmie wkrótce Tomasz Michułka, a rektorem Akademii Policji zostanie Agata Malasińska-Nagórny - wynika z informacji tvn24.pl.

Kolejne zmiany na szczytach policji

Kolejne zmiany na szczytach policji

Źródło:
tvn24.pl

Wyrok Sandry Hemme, 64-latki skazanej w 1985 roku na karę dożywotniego więzienia, został uchylony w ubiegły piątek. W ocenie sądu obrońcy kobiety przedstawili wystarczające dowody na jej niewinność i brak zaangażowania w morderstwo Patricii Jeschke, do którego ponad 40 lat temu Amerykanka sama się przyznała. Wyjście kobiety na wolność nie jest jeszcze jednak przesądzone. Prokuratura zamierza bowiem skierować sprawę do sądu apelacyjnego.  

Po 43 latach więzienia sąd uchylił jej wyrok. Prawdziwym sprawcą zbrodni mógł być policjant

Po 43 latach więzienia sąd uchylił jej wyrok. Prawdziwym sprawcą zbrodni mógł być policjant

Źródło:
ABC News, NBC News, Washington Post, tvn24.pl

Alert RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed burzami, podczas których będzie mocno padać i wiać. SMS-owy alert został wysłany do osób przebywających na terenie 11 województw.

Alert RCB w 11 województwach. "Unikaj otwartych przestrzeni"

Alert RCB w 11 województwach. "Unikaj otwartych przestrzeni"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Co najmniej 550 uczestników hadżdżu, czyli corocznej pielgrzymki muzułmanów do Mekki w Arabii Saudyjskiej, zmarło w wyniku upałów - podała agencja informacyjna AFP, powołując się na źródła dyplomatyczne. Co najmniej 320 ofiar to Egipcjanie.

Ponad pół tysiąca pielgrzymów zmarło od upału

Ponad pół tysiąca pielgrzymów zmarło od upału

Źródło:
PAP, Reuters, France 24, AFP

Rząd planuje wprowadzenie opłaty gazowej finansującej utrzymywanie zapasów strategicznych gazu - podano w projekcie ustawy, którą resort klimatu wysłał do konsultacji.

Rząd chce wprowadzić nową opłatę

Rząd chce wprowadzić nową opłatę

Źródło:
PAP

Janusz Kowalski, który ogłosił odejście z Suwerennej Polski, był jednym z najbardziej znanych i aktywnych polityków partii Zbigniewa Ziobry. W przeszłości zasłynął między innymi z kłótni z Michałem Kołodziejczakiem, zagrzewania do wiwatów z mównicy sejmowej czy kłopotów z tekstem polskiego hymnu. Kowalski niejednokrotnie wywoływał też kontrowersje swoimi wypowiedziami między innymi o relacjach z Unią Europejską czy szczepionkach.

Najsłynniejsze aktywności Janusza Kowalskiego. Kłótnie, wiwaty, kontrowersyjne poglądy

Najsłynniejsze aktywności Janusza Kowalskiego. Kłótnie, wiwaty, kontrowersyjne poglądy

Źródło:
tvn24.pl

Tajemniczy monolit został znaleziony w weekend na pustyni w Nevadzie - poinformowała policja z Las Vegas. Informacja ponownie ożywiła spekulacje na temat tego, czym może być i skąd się tam wziął. To nie pierwszy przypadek odnalezienia podobnego obiektu na świecie - tajemnicze monolity znajdywane są w różnych częściach świata od kilku lat.

Tajemniczy monolit pojawił się na pustyni w Nevadzie. Zagadka wciąż bez wyjaśnienia

Tajemniczy monolit pojawił się na pustyni w Nevadzie. Zagadka wciąż bez wyjaśnienia

Źródło:
BBC, Guardian, tvn24.pl

Amerykańskie media pokazały nagranie, na którym ma być widać jazdę Justina Timberlake'a krótko przed zatrzymaniem przez policję. Artysta spędził noc w areszcie, został oskarżony o prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu.

Justin Timberlake aresztowany za jazdę po alkoholu. Pokazano nagranie

Justin Timberlake aresztowany za jazdę po alkoholu. Pokazano nagranie

Źródło:
Reuters, CNN, tvn24.pl
Miejska plenerowa impreza alkoholowa. Marcin umiera, karuzele kręcą się dalej

Miejska plenerowa impreza alkoholowa. Marcin umiera, karuzele kręcą się dalej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W poniedziałek zaczęły obowiązywać przepisy nowelizacji ustawy o transporcie drogowym, które z przewozu osób wykluczyły kierowców nieposiadających polskiego prawa jazdy, ale także tych, którzy w naszym kraju przebywają krócej niż 185 dni. Jak podaje środowa "Rzeczpospolita", nowe przepisy odsunęły nawet jedną czwartą zagranicznych kierowców. "Bez strategii migracyjnej biznes ma problem" - czytamy w gazecie.

Tę branżę dopadł paraliż. "Skala chaosu jest potężna"

Tę branżę dopadł paraliż. "Skala chaosu jest potężna"

Źródło:
PAP

W wieku 92 lat zmarła Halina Bortnowska. Informację o śmierci filozofki, teolożki, publicystki, animatorki przedsięwzięć społecznych i uczestniczki ruchu ekumenicznego w rozmowie z portalem tvn24.pl potwierdziła Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Bortnowska była współzałożycielką Fundacji.

Nie żyje Halina Bortnowska. "Dzielny, jasny człowiek, pełna troski i myśli o innych"

Nie żyje Halina Bortnowska. "Dzielny, jasny człowiek, pełna troski i myśli o innych"

Źródło:
tvn24.pl, bip.brpo.gov.pl

Włoskie, greckie, a może nordyckie - które europejskie wyspy są najlepsze na wakacyjny wypoczynek? Portal turystyczny Lonely Planet przygotował zestawienie dwunastu wysp na Starym Kontynencie, spośród których każda charakteryzuje się innym, wyjątkowym klimatem.

Wakacje na europejskiej wyspie? Eksperci wskazują 12 najlepszych

Wakacje na europejskiej wyspie? Eksperci wskazują 12 najlepszych

Źródło:
Lonely Planet

Amerykański żołnierz Gordon Black został skazany na trzy lata i dziewięć miesięcy więzienia - poinformowały w środę rosyjskie agencje. Sąd we Władywostoku uznał go za winnego kradzieży i groźby zabójstwa.

Burzliwy romans, oskarżenia o kradzież i groźby. Sierżant Black skazany w Rosji

Burzliwy romans, oskarżenia o kradzież i groźby. Sierżant Black skazany w Rosji

Źródło:
PAP, THe Moscow Times, tvn24.pl

"Zielona granica" znalazła się w dziesiątce najlepszych filmów pierwszego półrocza 2024 roku według amerykańskiego magazynu "The Hollywood Reporter". Nagradzana produkcja Agnieszki Holland została doceniona między innymi za "bezbłędną realizację".

Amerykański magazyn wskazał najlepsze filmy półrocza. Wśród nich nagradzana produkcja z Polski

Amerykański magazyn wskazał najlepsze filmy półrocza. Wśród nich nagradzana produkcja z Polski

Źródło:
The Hollywood Reporter, PAP, tvn24.pl

Władze nadmorskiego kurortu San Felice Circeo wprowadzają zakaz chodzenia na bosaka. Grzywny grożą także za chodzenie w stroju plażowym po centrum miejscowości i rozwieszanie prania w widocznych miejscach. - Rozporządzenie wynika z potrzeby ochrony wizerunku San Felice Circeo - wyjaśniła burmistrz Monia Di Cosimo.

Wakacje we Włoszech? Tutaj za chodzenie boso grożą wysokie kary

Wakacje we Włoszech? Tutaj za chodzenie boso grożą wysokie kary

Źródło:
PAP