Duda deklasuje na wsi. Tutaj wygrałby w pierwszej turze

TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Autor:
ib/b
Źródło:
TVN24
Jak głosowały największe i najmniejsze miasta w Polsce?TVN24
wideo 2/35
TVN24Jak głosowały największe i najmniejsze miasta w Polsce?

Sondażowe wyniki wyborów prezydenckich late poll pokazują, że urzędujący prezydent Andrzej Duda zdecydowanie wyprzedził całą konkurencję wśród wyborców mieszkających na wsi. Przewagę ma też w mniejszych miastach. Na kandydata Koalicji Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego najchętniej głosowali mieszkańcy największych miast.

NA ANTENIE TVN24 I W TVN24 GO TRWA SPECJALNY PROGRAM WYBORCZY

Z sondażu wynika, że żaden z kandydatów nie zdobył więcej niż 50 procent poparcia. Andrzej Duda uzyskał najwięcej - 42,5 proc. głosów. Drugi był Rafał Trzaskowski z poparciem 30,3 procent badanych. Obaj zmierzą się 12 lipca w drugiej turze wyborów. Jak rozkładały się głosy w zależności od wielkości zamieszkiwanej miejscowości?

Wieś murem za Dudą

Według badania late poll zrealizowanego przez Ipsos, Andrzej Duda wśród mieszkańców wsi uzyskał 55,4 proc. poparcia. W miastach do 50 tysięcy mieszkańców - 38,5 proc., a tych większych (51-200 tys. mieszkańców) - 40 proc. W tych trzech statystykach Duda pobił swojego głównego kontrkandydata w wyborach prezydenckich Rafała Trzaskowskiego. Mniej chętnie głosowali na Dudę w miastach zamieszkałych przez 201-500 tys. osób - 32,7 proc. Zdecydowanie najmniej swoich wyborców - 24,9 proc. - obecnie urzędujący prezydent ma w miastach największych, liczących powyżej pół miliona mieszkańców.

Metropolie wolą Trzaskowskiego

Nie zaskakuje dobry wynik Rafała Trzaskowskiego w miastach powyżej 500 tysięcy mieszkańców (47,4 proc.). Dalej, im mniejsze miejscowości, tym mniejsze poparcie kandydata Koalicji Obywatelskiej. W miastach 201-500 tys. mieszkańców było to 37,6 proc., a w miastach 51-200 tys. mieszkańców - 33,6 proc. Natomiast w małych miastach, nieprzekraczających 50 tys. mieszkańców, Trzaskowski cieszy się poparciem rzędu 32,7 proc. Najmniej chętnie zagłosowali na niego mieszkańcy wsi - zaledwie 19,6 proc. W tej grupie rozstrzał między Rafałem Trzaskowskim a Andrzejem Dudą jest największy.

Frekwencja w wyborach prezydenckich wyniosła - według Ipsos - 63,8 proc. Jeżeli ten sondaż się potwierdzi, będzie to najwyższa frekwencja od 1995 roku.

Autor:ib/b

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: