TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

"Nie jest możliwe przeprowadzenie wyborów" 10 maja. Stanowisko Rady Ministrów 

TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Autor:
akr/kab
Źródło:
TVN24
Gowin: PKW będzie musiała zdecydować, czy skorzystać z tych kart, czy określić inny wzórTVN24
wideo 2/21
TVN24Gowin: PKW będzie musiała zdecydować, czy skorzystać z tych kart, czy określić inny wzór

"Udzielenie wszelkiej niezbędnej pomocy wszystkim organom państwa w jak najszybszym przeprowadzeniu wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej" zadeklarowała Rada Ministrów w stanowisku, uznając, że "nie jest możliwe" przeprowadzenie ich 10 maja. Dodano także, że wydrukowane już elementy pakietu wyborczego, dedykowane do głosowania korespondencyjnego, powinny zostać wykorzystane.

W piątek wieczorem prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w 2020 roku. W obecnie obowiązującym stanie prawnym wybory prezydenckie powinny odbyć się 10 maja, a ewentualna druga tura - 24 maja.

Jednak w środę wieczorem prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oraz lider Porozumienia Jarosław Gowin we wspólnym komunikacie oświadczyli, że "po 10 maja 2020 roku oraz przewidywanym stwierdzeniu przez Sąd Najwyższy nieważności wyborów, wobec ich nieodbycia, marszałek Sejmu ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Rada Ministrów: nie jest możliwe przeprowadzenie wyborów 10 maja

W piątek w Monitorze Polskim opublikowane zostało stanowisko Rady Ministrów "w sprawie możliwości przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 10 maja 2020 r".

"Rada Ministrów, biorąc pod uwagę ogłoszenie i obowiązywanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii wywołanego wirusem SARS-CoV-2, jak również fakt uchwalenia zmian prawnych umożliwiających przeprowadzenie wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w sposób uwzględniający powyższy stan epidemii, stwierdza, że w zakresie zadań i kompetencji posiadanych przez administrację rządową nie jest możliwe przeprowadzenie wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w terminie wyznaczonym przez Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, tj. w dniu 10 maja 2020 r., zgodnie z wymaganiami przewidzianymi dla tych wyborów w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w ustawach" - czytamy.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE. RAPORT TVN24.PL >>>

"Wydrukowane elementy pakietu wyborczego powinny zostać wykorzystane"

W dokumencie przekonuje się, że "podjęte zostały wszystkie możliwe działania zmierzające do przeprowadzenia głosowania".

"Wydrukowano karty do głosowania, instrukcje głosowania korespondencyjnego oraz oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania, a także polecono Poczcie Polskiej S.A. realizację działań w zakresie przeciwdziałania COVID-19, polegających na podjęciu i realizacji niezbędnych czynności zmierzających do przygotowania i przeprowadzenia wyborów w trybie korespondencyjnym" - wyliczono.

ZOBACZ CAŁE STANOWISKO RADY MINISTRÓW >>>

Jak czytamy dalej w stanowisku, "Rada Ministrów uznaje, że wydrukowane elementy pakietu wyborczego powinny zostać wykorzystane w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, które zostaną przeprowadzone zgodnie z uchwalonymi zmianami prawnymi.".

"Rada Ministrów jednocześnie deklaruje udzielenie wszelkiej niezbędnej pomocy wszystkim organom państwa w jak najszybszym przeprowadzeniu wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, z zachowaniem konstytucyjnych i ustawowych zasad ich przeprowadzenia" - dodano.

Autor:akr/kab

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty: