Human Rights Watch krytykuje zmiany w polskim prawie wyborczym: mogą osłabić legitymizację prezydenta

Źródło:
TVN24
Human Rights Watch krytykuje zmiany w prawie wyborczym: mogą osłabić legitymizację prezydenta
Human Rights Watch krytykuje zmiany w prawie wyborczym: mogą osłabić legitymizację prezydentaTVN24
wideo 2/21
Human Rights Watch krytykuje zmiany w prawie wyborczym: mogą osłabić legitymizację prezydentaTVN24

To, co obserwujemy teraz wokół wyborów prezydenckich, to strategia wprowadzania zamieszania i dzielenia społeczeństwa, która przez ostatnie cztery lata wykorzystywana była do osłabiania systemu sądownictwa - ocenił rzecznik Human Rights Watch Philippe Dam w rozmowie z TVN24. Organizacja zajmująca się ochroną praw człowieka opublikowała apel, by wybory w Polsce były wolne, równe i bezpieczne.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Human Rights Watch, pozarządowa organizacja zajmująca się ochroną praw człowieka, opublikowała apel, by wybory w Polsce były wolne, równe i bezpieczne. Organizacja krytykuje zmianę sposobu głosowania na korespondencyjny jako ryzykowny aspekt zaburzający uczciwość albo transparentność tych wyborów.

Raport tvn24.pl: Wybory prezydenckie

"Polski rząd jest krytykowany od lat za działania, które mogą podważać praworządność"

Human Rights Watch krytykuje też tempo wprowadzania tych zmian, czyli zainicjowanie ich na kilka tygodni przed wyborami. Organizacja wskazuje, że według standardów międzynarodowych takie zasadnicze zmiany powinny być wprowadzane co najmniej na rok przed wyborami, żeby głosujący byli dobrze zapoznani z procedurami i mieli do nich zaufanie oraz żeby kandydaci mogli przeprowadzić kampanię.

Z kolei odłożenie wyborów o dwa lata zdaniem Human Rights Watch godzi w prawa wyborcze Polaków.

CZYTAJ WIĘCEJ: Wybory prezydenckie: najważniejsze dziś pytania i odpowiedzi

Philippe Dam, rzecznik Human Rights Watch, ocenił, że tak przeprowadzone wybory mogą osłabić legitymizację prezydenta. - Wybory, które są podważane, których zasady są kwestionowane przez wyborców i samych kandydatów, osłabiają legitymizację urzędu prezydenta, zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej. Polski rząd jest krytykowany od lat za działania, które mogą podważać praworządność. To, co obserwujemy teraz wokół wyborów prezydenckich, to strategia wprowadzania zamieszania i dzielenia społeczeństwa, która przez ostatnie cztery lata wykorzystywana była do osłabiania systemu sądownictwa - powiedział.

Reporter TVN24 Michał Tracz o opinii OBWE dotyczącej ustawy w sprawie wyborów
Reporter TVN24 Michał Tracz o opinii OBWE dotyczącej ustawy w sprawie wyborówTVN24

Z kolei w poniedziałek Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE wydało opinię na temat ustawy dotyczącej głosowania korespondencyjnego w Polsce. W ocenie Biura "projekt ustawy wymaga znaczących zmian, by stał się zgodny z zaleceniami OBWE oraz innymi międzynarodowymi standardami demokratycznych wyborów".

Autorka/Autor:mart

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump w pierwszą podróż zagraniczną uda się do Arabii Saudyjskiej, a także do Kataru i być może innych państw regionu. Jak stwierdził, wyboru dokonał ze względu na obietnicę saudyjskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych.

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

Źródło:
PAP

Rok po likwidacji obowiązkowych zadań domowych sprawdzamy, jak ich brak odmienił szkolną rzeczywistość. Kto się cieszy, a kto buntuje? Pytamy też ministrę edukacji Barbarę Nowacką, czy było warto. Bo twardych danych na ten temat nie ma.

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Źródło:
tvn24.pl