Za miesiąc wybory parlamentarne. Im bliżej terminu głosowania, tym bardziej wydłużają się kolejki w urzędach po zaświadczenia, dzięki którym możliwe będzie głosowanie poza miejscem zamieszkania. Adrianna Otręba sprawdziła, kiedy i gdzie należy złożyć wniosek i co zrobić, jeśli w dniu wyborów planujemy wyjazd albo jeszcze nie wiemy, gdzie pójdziemy do urn. Materiał magazynu "Polska i Świat".
Równo na miesiąc przed wyborami, tanecznym krokiem i w ciszy chcą zachęcić do udziału w głosowaniu - Inicjatywa Wschód przed Sejmem zorganizowała profrekwencyjne silent disco.
Co jeśli 15 października planujemy wyjazd albo nie mamy pewności, czy tego dnia będziemy głosować tam gdzie zawsze? Warto pomyśleć o tym już teraz. Pani Sylwia, emerytka, przyszła do urzędu dzielnicy po zaświadczenie o prawie do głosowania – dokument ten daje duże możliwości. Podobnie pan Maciej – on również planuje głosowanie poza miejscem zamieszkania. Teraz można odebrać dokument bez konieczności stania w długich kolejkach.
Wniosek o zaświadczenie o prawie do głosowania
Urzędnicy również zachęcają, żebyśmy nie zwlekali. - Składamy wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w terminie do 12 października bieżącego roku w dowolnym urzędzie gminy na terenie całego kraju – mówi Jolanta Napłoszek z Delegatury Biura Administracji i Spraw Obywatelskich Urzędu Dzielnicy Ursynów w Warszawie.
Zaświadczenie pozwala na wzięcie udziału w wyborach parlamentarnych w dowolnie wybranym przez siebie miejscu w kraju lub za granicą. Taki dokument dotyczy również udziału w referendum.
- Bardzo ważne jest, żeby zaświadczenia nie zgubić. Jeżeli zgubimy zaświadczenie o prawie do głosowania, to sami się pozbawimy głosu, ponieważ Kodeks wyborczy nie przewiduje wydawania duplikatów takich zaświadczeń – ostrzega pełnomocnik prezydenta Szczecina ds. wyborów Rafał Miszczuk.
Zaświadczenie jest wydawane od ręki. Można odebrać je osobiście albo przez upoważnioną na piśmie osobę. Jeżeli zmienimy zdanie i jednak chcielibyśmy zagłosować w swojej komisji wyborczej, nie musimy się martwić.
- Jeżeli by się zmieniły nasze plany, należy zaświadczenie zabrać ze sobą. Pobierając zaświadczenie jesteśmy wykreśleni z tej listy, natomiast przychodząc z zaświadczeniem, mamy możliwość oddania głosu nawet w swojej macierzystej komisji wyborczej – wyjaśnia dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Gdańsku Tomasz Filipowicz.
Wniosek o zmianę miejsca głosowania
Pani Justyna do urzędu dzielnicy przyszła, żeby złożyć inny wniosek - o zmianę miejsca głosowania. Taki wniosek jest potrzebny, gdy wiemy konkretnie, gdzie będziemy 15 października i nie będzie to miejsce, gdzie jesteśmy zameldowani, czy mieszkamy na stałe.
- Wniosek składamy w jednym miejscu, to znaczy konkretnie w urzędzie gminy w mieście czy w gminie, w której będziemy przebywać w dniu wyborów. Można go również złożyć w wersji elektronicznej za pośrednictwem platformy gov.pl – tłumaczy Łukasz Oryszczak z Urzędu Miejskiego w Gliwicach.
Wniosek o zmianę miejsca głosowania też trzeba złożyć do 12 października.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock