W ostatnich tygodniach przed wyborami parlamentarnymi w internecie można znaleźć bezpłatne narzędzia, które w ciągu kilkunastu minut pozwolą sprawdzić, do którego komitetu wyborczego czy partii jest nam najbliżej. Barometr Wyborczy 2023 i Latarnik Wyborczy 2023 to dla niezdecydowanych cenna podpowiedź, na kogo głosować. Jak korzystać z tych narzędzi i jakich pytań możesz się spodziewać w testach?
Aplikację Barometr Wyborczy 2023 stworzyli naukowcy z polskich uczelni pod kierownictwem dr hab. Dominiki Kasprowicz, profesor UJ z Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Aby poddać się testowi, w formularzu na stronie barometrwyborczy.com należy najpierw odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących m.in. miejsca zamieszkania, wieku czy stopnia zainteresowania polityką.
ZOBACZ TEŻ: Wybory 2023. Zaglądamy do programów wyborczych. Jakie są pomysły na politykę wobec Unii Europejskiej?
Barometr Wyborczy 2023 - jak działa
Test w Barometrze Wyborczym 2023 składa się z 24 zagadnień, np. "Publiczna pomoc uboższym powinna być taka sama lub wyższa", "Polska powinna wydawać więcej pieniędzy na uzbrojenie i utrzymanie wojska", "Samorządy powinny być poddane ściślejszej kontroli rządowej", "Posiadanie marihuany na użytek własny powinno być legalne". Za każdym razem masz do wyboru sześć odpowiedzi: od "zupełnie się nie zgadzam", przez "ani się zgadzam, ani się nie zgadzam", po "zupełnie się zgadzam" i "brak opinii". Na koniec otrzymasz wykres przedstawiający zgodność twoich poglądów z poszczególnymi komitetami.
"Celem Barometru Wyborczego 2023 jest pomoc ludziom w wyborze komitetu, który najlepiej pasuje do ich własnych poglądów i preferencji politycznych" - wskazują twórcy na stronie Barometru. Jak podkreślają, jest on "wyjątkowym projektem non-profit niepowiązanym z żadną partią polityczną ani organizacją".
Latarnik Wyborczy 2023
Drugim z narzędzi, które w prosty sposób pozwala porównać swoje poglądy do deklarowanych przez partie polityczne biorące udział w wyborach parlamentarnych, jest Latarnik Wyborczy 2023, opracowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO). W teście na stronie Latarnika wystarczy odnieść się do 20 stwierdzeń, wybierając jedną z trzech odpowiedzi: "zgadzam się", "nie zgadzam się" lub "nie mam zdania". Po wyborze jednego z dwóch pierwszych wariantów na ekranie wyświetli się dodatkowe pytanie: "Czy ta kwestia jest dla Ciebie bardzo ważna?".
"Państwo powinno zapewnić bezpłatne miejsce w żłobku dla każdego dziecka", "Należy zliberalizować prawo aborcyjne", "Wszyscy przedsiębiorcy powinni płacić składkę zdrowotną tej samej wysokości niezależnie od dochodu", "Należy ograniczyć finansowanie mediów publicznych z budżetu państwa" - to przykładowe twierdzenia w Latarniku Wyborczym 2023, przy których trzeba zaznaczyć odpowiedź. Po zakończeniu testu zobaczysz wykres przedstawiający zgodność twoich poglądów z deklaracjami poszczególnych komitetów wyborczych. Po kliknięciu w logo wybranego komitetu pokażą się jego odpowiedzi na wymienione w teście stwierdzenia.
"Celem Latarnika jest wsparcie w podejmowaniu przemyślanych i świadomych decyzji wyborczych. Latarnik jest prosty w obsłudze, a zawarte w nim stwierdzenia przystępne" - rekomenduje Centrum Edukacji Obywatelskiej.
ZOBACZ TEŻ: Jak sprawdzić, gdzie mogę głosować?
Źródło: latarnikwyborczy.pl, barometrwyborczy.com