Wśród posłów, którzy dostali się do Sejmu, znajdują się zarówno debiutanci, jak i polityczni weterani. Pięciu z nich znalazło się w Sejmie także podczas pierwszej jego kadencji w latach 1991–1993. To Jarosław Kaczyński, Antoni Macierewicz i Krzysztof Tchórzewski (startujący teraz z list PiS), Donald Tusk (lista KO) i Paweł Zalewski (lista Trzeciej Drogi).
W wyborach parlamentarnych w 2023 roku wybraliśmy 460 posłów i posłanek, którzy będą reprezentować obywateli w Sejmie. Według oficjalnych danych przekazanych przez Państwową Komisję Wyborczą rozkład mandatów w nowym Sejmie przedstawia się następująco: PiS - 194 mandaty; KO - 157 mandatów; Trzecia Droga - 65 mandatów; Nowa Lewica - 26 mandatów; Konfederacja - 18 mandatów. Oznacza to, że opozycja demokratyczna może liczyć na 248 mandatów w Sejmie.
Czytaj także na Konkret24: Wybory do Sejmu i Senatu: kiedy staną się ważne?
Pięć nazwisk, które pamiętają pierwszą kadencję Sejmu z perspektywy posła
Wśród posłów, którzy zdobyli mandat w niedzielnych wyborach, są tacy, którzy zasiadali w Sejmie również podczas jego pierwszej kadencji w latach 1991–1993.
Z ramienia PiS są to: Jarosław Kaczyński, Antoni Macierewicz i Krzysztof Tchórzewski. Kaczyński (wybrany z listy Porozumienia Obywatelskiego Centrum) był w pierwszej kadencji przewodniczącym klubu parlamentarnego Porozumienie Centrum. Natomiast Macierewicz (wybrany z listy Wyborczej Akcji Katolickiej) był przewodniczącym koła poselskiego Akcji Polskiej, a później - w latach 1991–1992 - także ministrem spraw wewnętrznych w rządzie Jana Olszewskiego. Tchórzewski był posłem Porozumienia Centrum (wybrany z listy Porozumienia Obywatelskiego Centrum).
Kandydujący teraz do Sejmu Donald Tusk również sprawował mandat w pierwszej kadencji. Był on wtedy posłem klubu Polskiego Programu Liberalnego (wybrany z listy Kongresu Liberalno-Demokratycznego).
Natomiast Paweł Zalewski, który teraz był kandydatem na liście Trzeciej Drogi, w Sejmie pierwszej kadencji sprawował funkcję posła klubu parlamentarnego Konwencji Polskiej (wybrany z listy Unii Demokratycznej).
Źródło: TVN24