Wygrane demokratyczne partie są w stałym kontakcie i są gotowe przejąć odpowiedzialność za rządy w kraju w każdej chwili - powiedział lider PO Donald Tusk w oświadczeniu. Zaznaczył przy tym, że "to prezydent konstytucyjnie odpowiada za ten proces przekazania władzy".
Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk wygłosił we wtorek po południu oświadczenie, w którym zwrócił się "z gorącym apelem do pana prezydenta". - Ludzie czekają na pierwsze decyzje, które będą konsekwencją tych wyborów. Tak że prosiłbym bardzo pana prezydenta o energiczne i szybkie decyzje - powiedział.
Donald Tusk: demokratyczne partie są gotowe przejąć odpowiedzialność za rządy w kraju
Jak podkreślił Tusk, "wygrane demokratyczne partie są w stałym kontakcie i są gotowe przejąć odpowiedzialność za rządy w kraju w każdej chwili". - Ale, jak wiadomo, to prezydent konstytucyjnie odpowiada za ten proces przekazania władzy. Panie prezydencie, ludzie czekają. Choćby nauczyciele na te trzydziestoprocentowe podwyżki czy sfera budżetowa. Szybkie decyzje oznaczają także takie poczucie ulgi i satysfakcji dla tych, którzy na tę zmianę czekali - kontynuował lider PO.
CZYTAJ NA KONKRET24: Rządzić bez większości w Sejmie? Scenariusze wyboru rządu
"Odbieram dziesiątki telefonów, maili z gratulacjami dla was"
Tusk dziękował również między innymi "tym, którzy głosowali z taką determinacją, z takim optymizmem, z taką wiarą w zwycięstwo i w zmianę". - Tym, którzy stali czasami w kolejkach nawet do trzeciej w nocy. Tym, którzy zrobili ten fantastyczny rekord, rekordową frekwencję - powiedział.
- Odbieram dziesiątki telefonów, maili z gratulacjami dla was z całego świata. Bo cały świat rzeczywiście oniemiał, kiedy zobaczył te 73 procent (frekwencji - przyp. red.), 85 procent frekwencji w Warszawie. To są absolutnie historyczne momenty - kontynuował. Według danych ze 100 procent obwodów głosowania, frekwencja w tegorocznych wyborach wyniosła 74,38 procent.
Lider PO dziękował również członkom komisji wyborczych, mężom zaufania czy osobom działającym w akcji Obywatelskiej Kontroli Wyborów.
Dodał, że "młody Białorusin, który jest na uchodźstwie tutaj w Polsce, uciekł przed (Alaksandrem - red.) Łukaszenką, napisał dzisiaj do nas, do Polaków takie słowa, żebyśmy docenili i żebyśmy dbali jak tylko potrafimy o demokrację". - Bo on (...) pierwszy raz w życiu widział coś takiego: taką frekwencję, że jest możliwe pokojowe przekazanie władzy, że opozycja przejmuje władzę. To są słowa bardzo, bardzo znaczące - dodał Tusk.
Powołanie nowego rządu
Wyłanianie rządu po wyborach parlamentarnych jest opisane w konstytucji. Może się to odbyć w trzech krokach. Więcej na ten temat można przeczytać w serwisie Konkret24.
W myśl art. 154 konstytucji prezydent desygnuje Prezesa Rady Ministrów. Ten z kolei kompletuje rząd i przedstawia jego skład prezydentowi. Następnie prezydent powołuje Prezesa Rady Ministrów i pozostałych członków rządu w ciągu 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu. Wówczas premier w ciągu kolejnych 14 dni przedstawia Sejmowi program działania jego rządu. Wygłasza expose i zwraca się z wnioskiem o udzielenie nowej Radzie Ministrów wotum zaufania. W tym wypadku potrzebna jest bezwzględna większość głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Jeśli nowo powołana Rada Ministrów nie zdobędzie zaufania parlamentarzystów, podaje się do dymisji, a inicjatywę w tej sprawie przejmuje Sejm. Prezydent zaś temu rządowi powierza dalsze sprawowanie obowiązków.
Inny przewidziany w konstytucji sposób stworzenia nowego rządu polega na tym, że kandydata na premiera zgłasza grupa co najmniej 46 posłów. Ale wyboru szefa rządu i zaproponowanych przez niego ministrów dokonuje Sejm bezwzględną większością w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Prezydent nie może odmówić powołania i zaprzysiężenia tak wybranego rządu.
Jeśli za trzecim podejściem nie uda się wyłonić rządu, prezydent musi skrócić kadencję Sejmu i zarządzić wybory.
1. Prezydent Rzeczypospolitej desygnuje Prezesa Rady Ministrów, który proponuje skład Rady Ministrów. Prezydent Rzeczypospolitej powołuje Prezesa Rady Ministrów wraz z pozostałymi członkami Rady Ministrów w ciągu 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu lub przyjęcia dymisji poprzedniej Rady Ministrów i odbiera przysięgę od członków nowo powołanej Rady Ministrów. 2. Prezes Rady Ministrów, w ciągu 14 dni od dnia powołania przez Prezydenta Rzeczypospolitej, przedstawia Sejmowi program działania Rady Ministrów z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania. Wotum zaufania Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. 3. W razie niepowołania Rady Ministrów w trybie ust. 1 lub nieudzielenia jej wotum zaufania w trybie ust. 2 Sejm w ciągu 14 dni od upływu terminów określonych w ust. 1 lub ust. 2 wybiera Prezesa Rady Ministrów oraz proponowanych przez niego członków Rady Ministrów bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Prezydent Rzeczypospolitej powołuje tak wybraną Radę Ministrów i odbiera przysięgę od jej członków.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24