Prezydent wskazał marszałka seniora Senatu. Kim jest Michał Seweryński

Źródło:
sewerynski.pl, senat.gov.pl, PAP, tvn24.pl
W Senacie wręczono zaświadczenia o wyborze na senatora
W Senacie wręczono zaświadczenia o wyborze na senatoraTVN24
wideo 2/4
W Senacie wręczono zaświadczenia o wyborze na senatoraTVN24

Michał Seweryński będzie podczas pierwszego posiedzenia Senatu pełnił funkcję marszałka seniora. Oznacza to, że poprowadzi wybór nowego marszałka izby wyższej. Kim jest najstarszy wiekiem senator Rzeczpospolitej Polskiej?

Zgodnie z regulaminem Senatu, marszałkiem seniorem w tej izbie zostaje najstarszy wiekiem senator. W nowej kadencji będzie to zatem Michał Seweryński, 84-letni reprezentant Prawa i Sprawiedliwości. Pierwsze posiedzenie Senatu otworzy prezydent Andrzej Duda. Marszałek senior przyjmie zaś ślubowanie od senatorów oraz przeprowadzi wybór nowego marszałka.

ZOBACZ TEŻ: To on przeprowadzi wybór drugiej osoby w państwie. Jakie kompetencje ma marszałek senior

Michał Seweryński - kim jest

Michał Seweryński urodził się w 1939 roku w Łodzi. W 1962 roku ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim, a następnie uzyskał doktorat i habilitację w dziedzinie prawa pracy. W 1987 roku uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1990 roku profesora zwyczajnego w UŁ. Na uczelni prowadził zajęcia z polskiego i europejskiego prawa pracy, wykładał również za granicą. W swojej akademickiej karierze pełnił też między innymi funkcję rektora UŁ w latach 1990-1996. W dorobku naukowym ma ponad 180 publikacji. Jest członkiem krajowych i zagranicznych towarzystw naukowych. 

W latach 2005-2006 był ministrem edukacji narodowej i nauki oraz ministrem nauki i szkolnictwa wyższego w latach 2006-2007 w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. W latach 2017-2019 pełnił funkcję wicemarszałka Senatu. Seweryński został odznaczony wieloma orderami krajowymi i zagranicznymi, w tym m.in. Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, francuskimi orderami Chevalier dans l’Ordre National du Mérite oraz Les Palmes Académiques.

W tegorocznych wyborach parlamentarnych Seweryński został wybrany na senatora po raz czwarty z rzędu. Startował z okręgu nr 27 w woj. łódzkim i zdobył tam 87 381 głosów (45,47 proc.).

Pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu

Pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu odbędą się 13 listopada o godz. 12:00 i 16:00. Postanowienia w tej sprawie we wtorek podpisał prezydent Duda. Wyznaczony na marszałka seniora w Sejmie Marek Sawicki z PSL poinformował tego dnia, że on i Seweryński dostali od prezydenta Dudy zaproszenie na czwartek na wręczenie powołań na marszałków seniorów. Seweryński potwierdził ten fakt w środę w rozmowie z PAP. - Ale jeszcze dzisiaj spodziewam się rozmowy z Kancelarią Prezydenta, może coś się zmieni. Wedle wczorajszych rozmów to ma być jutro o godzinie 14 - przekazał.

Seweryński, zapytany o swoją reakcję na decyzję prezydenta w sprawie wyznaczenia go na marszałka seniora podkreślił, że to "zaszczytna funkcja". - W ogóle bycie senatorem jest zaszczytem - dodał. - Byłem już marszałkiem seniorem w poprzednich kadencjach, więc sprawa jest mi znana. Przepisy regulaminu Senatu są jednoznaczne, prezydent powierza tę misję najstarszemu senatorowi, wypadło na mnie, wedle daty urodzenia, więc byłem na to przygotowany - uznał polityk PiS.

Zapytany przez PAP o przebieg pierwszego posiedzenia Senatu, Seweryński odpowiedział, że w tej chwili trwają w tej sprawie ustalenia. - Senacki regulamin ustala wyraźnie, co robi marszałek senior: przyjmuje ślubowanie od senatorów, doprowadza do wyboru marszałka Senatu. W tym momencie oddaje przewodnictwo marszałkowi Senatu. Na tym się jego rola kończy - zauważył.

ZOBACZ TEŻ: Andrzej Duda powierzy Mateuszowi Morawieckiemu misję sformowania rządu. Zagraniczne media piszą o Polsce

Autorka/Autor:pb//az

Źródło: sewerynski.pl, senat.gov.pl, PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump w pierwszą podróż zagraniczną uda się do Arabii Saudyjskiej, a także do Kataru i być może innych państw regionu. Jak stwierdził, wyboru dokonał ze względu na obietnicę saudyjskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych.

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

Źródło:
PAP

Rok po likwidacji obowiązkowych zadań domowych sprawdzamy, jak ich brak odmienił szkolną rzeczywistość. Kto się cieszy, a kto buntuje? Pytamy też ministrę edukacji Barbarę Nowacką, czy było warto. Bo twardych danych na ten temat nie ma.

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Źródło:
tvn24.pl