Chcemy możliwie szybko zarejestrować w każdym okręgu listy wyborcze. Chcemy pod każdą listą zebrać możliwie szybko wymaganą liczbę podpisów - oświadczył w czwartek szef klubu KO Borys Budka, ogłaszając rozpoczęcie zbierana podpisów przez komitet koalicyjny. Podkreślał, że "to ważne, by już na pierwszym etapie pokazać siłę, determinację i to, że idziemy w wyborach po zwycięstwo".
Przewodniczący klubu parlamentarnego Koalicja Obywatelska wraz z posłami uczestniczył w czwartek rano w briefingu zorganizowanym przy stacji metra Centrum w Warszawie. - Dzisiaj rusza zbiórka podpisów koalicyjnego komitetu Koalicji Obywatelskiej - ogłosił Borys Budka.
Budka: to ważne, by już na pierwszym etapie pokazać siłę
- Będziemy w czterech miejscach w Warszawie, oczywiście w innych miastach i miasteczkach Polski również. Dzisiaj symbolicznie zaczynamy. Będziemy również na Świętokrzyskiej przy wejściu do metra, na rondzie Daszyńskiego i przy Metrze Politechnika - przekazał Budka. I zachęcał: - Zapraszamy serdecznie do złożenia swojego podpisu.
Wskazał, że zbierane są podpisy zarówno pod listami kandydatów na posłów, jak i senatorów. - Chcemy możliwie szybko zarejestrować w każdym okręgu listy wyborcze. Chcemy pod każdą listą zebrać możliwie szybko wymaganą liczbę podpisów - powiedział szef klubu KO.
Przypomniał, że składający podpis muszą podać swój numer PESEL i zapewnił, że dane, które trafią do Państwowej Komisji Wyborczej, są chronione i bezpieczne.
- Są dzisiaj z nami parlamentarzystki i parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej, kandydatki i kandydaci do Sejmu i Senatu, są wolontariusze. Jestem przekonany, że zbiórka podpisów będzie szybka. (…) Już teraz dziękuję wszystkim, którzy zdecydują się udzielić poparcia. (…) To ważne, by już na pierwszym etapie pokazać siłę, determinację i to, że idziemy w wyborach po zwycięstwo - powiedział Budka.
Wymagania wobec podpisów pod listami
Lista kandydatów na posłów - zgodnie z Kodeksem wyborczym - powinna być poparta podpisami co najmniej 5 tysięcy wyborców stale zamieszkałych w danym okręgu wyborczym. Komitet wyborczy, który zgłosił listy kandydatów w co najmniej połowie okręgów wyborczych, dalsze listy może zgłaszać bez podpisów.
Zgłoszenie kandydata na senatora powinno być poparte podpisami co najmniej 2 tysięcy wyborców z danego okręgu wyborczego.
Wybory parlamentarne odbędą się 15 października. Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24