"Mamy wspaniałych diagnostów, tylko potrzebujemy po prostu sprzętu"

Źródło:
TVN24
"Mamy wspaniałych diagnostów, tylko potrzebujemy po prostu sprzętu"
"Mamy wspaniałych diagnostów, tylko potrzebujemy po prostu sprzętu"TVN24
wideo 2/8
"Mamy wspaniałych diagnostów, tylko potrzebujemy po prostu sprzętu"TVN24

Corocznie ponad tysiąc dzieci zapada na choroby onkologiczne. Aby je skutecznie rozpoznawać, potrzebny jest sprzęt, na który pieniądze zbiera Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. - To, co dostaniemy, jeżeli dostaniemy, na pewno będziemy chcieli wykorzystać dla dobra i poprawienia diagnostyki naszych pacjentów - mówił w TVN24 prof. dr hab. n. med. Paweł Łaguna, pediatra, specjalista onkologii i hematologii dziecięcej oraz specjalista transfuzjologii klinicznej.

W sobotę gościem TVN24 był prof. dr hab. n. med. Paweł Łaguna, pediatra, specjalista onkologii i hematologii dziecięcej, specjalista transfuzjologii klinicznej i kierownik oddziału klinicznego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 

"Staramy się, żeby troszkę ten klimat przenieść z domu na oddział dzienny"

Opowiadał o oddziale, na który głównie przychodzą pacjenci, którzy otrzymują chemioterapię jednodniową bądź pacjenci wymagający jednodniowej diagnostyki, przede wszystkim hematologicznej. - Staramy się, jeżeli można, żeby dziecko najlepiej przebywało w domu, więc jeżeli możemy stosować dzienną chemioterapię, to pacjent zgłasza się rano, otrzymuje chemię, ma pobierane jeszcze badania i jest wypuszczany do domu - mówił profesor. Dodał jednak, że to tylko grupa pacjentów, a większość przebywa na oddziale.

Jurek Owsiak przekazał astronaucie serduszko WOŚP, które poleci z nim w kosmos
Jurek Owsiak przekazał astronaucie serduszko WOŚP, które poleci z nim w kosmosTVN24

Wyjaśniał, że na tyle, na ile pozwalają na to warunki utrzymania czystości, starają się stworzyć na oddziale sprzyjające dzieciom warunki - na miejscu są zabawki, książeczki, a także ozdoby nawiązujące do znanych dzieciom bajek.

- Staramy się, żeby troszkę ten klimat przenieść z tego domu na taki oddział dzienny. I nie tylko oddział dzienny, bo również na oddziałach też mamy rysunki, robimy dość często różne konkursy, żeby dzieci rysowały i później te rysunki zostają na ścianach niektórych, na korytarzu, żeby się czuli bardziej, że to jest oddział pediatryczny, a nie białe ściany, łóżka i nic więcej - powiedział Łaguna.

Wzrost wskaźnika wyleczalności

Zaznaczył, że na oddział trafiają dzieci w każdym wieku, a niektórzy potrzebują opieki od urodzenia do 18. roku życia. Zapytany o to, jakie są rokowania onkologiczne i hematologiczne w przypadku dzieci, odpowiedział, że kiedy zaczynał pracę ponad 30 lat temu, to "mówiło się, że 60-70 procent", a to - jak mówił - "jest bardzo dobry wskaźnik". - Obecnie na przykład w białaczce limfoblastycznej, która najczęściej występuje u dzieci, ten wskaźnik wynosi przeszło 90 procent wyleczalności, więc on rośnie - dodał profesor.

Wyjaśnił, że wynika to z dostępności nowych leków, ale też nowych możliwości diagnostycznych. - Kiedyś głównie nasza cała diagnostyka opierała się na szkiełku, na mikroskopie. Teraz, mając nową aparaturę, zaczynamy wchodzić w głąb komórki i na podstawie badań genetycznych, na podstawie innych badań cytometrycznych, jesteśmy w stanie dopasować dany sposób leczenia do danego pacjenta - stwierdził. 

Potrzebny sprzęt

Łaguna dodał, że oddział wciąż potrzebuje nowego sprzętu do badań genetycznych, na których oparta jest teraz jego zdaniem medycyna. - Mamy wspaniałych diagnostów, tylko potrzebujemy po prostu sprzętu. Nowego sprzętu, który nam powie, co w tej komórce, u tego dziecka w tej onkologicznej, czy hematologicznej się znajduje - wyjaśnił.

Wspomniał również o sprzęcie do badań defektów płytkowych, czy badań w kierunku multimerów czynnika von Willebranda. - Tego jest dosyć dużo. I to, co dostaniemy, jeżeli dostaniemy, to na pewno będziemy chcieli wykorzystać dla dobra i poprawienia diagnostyki naszych pacjentów pediatrycznych - mówił Łaguna. Dodał, że lekarze mają wiedzę z całego świata, ale żeby ją wykorzystać muszą mieć aparaturę, która jest dostępna za granicą.

- Ja mam pacjentów z naszego województwa - zauważył. Dodał, że w województwie mazowieckim jest tylko jeden oddział hematologii. Wymienił, że u dzieci najczęstszym nowotworem są białaczki, potem guzy mózgu, a następnie - chłoniaki.

WOŚP zbiera już pieniądze na onkologię dziecięcą. Większość nowotworów u dzieci można wyleczyć
WOŚP zbiera już pieniądze na onkologię dziecięcą. Większość nowotworów u dzieci można wyleczyćStefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

- Patrząc rocznie, zapadalność stoi jakby w miejscu, czyli mówi się, że nowych rozpoznań w onkologii dziecięcej mamy od 1100 do 1200 przypadków. Tylko pamiętajmy jedną rzecz, że niestety, jak wiemy zresztą, spada nam populacja, więc do końca nie możemy powiedzieć, że jest to stała zapadalność. Z niewielkim, niestety wyższym plusem, bo populacja nam się zmniejsza - powiedział.

Zaznaczył, że "specyfika jest inna i dlatego powstała ta specjalizacja hemo-onkologii dziecięcej, bo to są inne nowotwory, inaczej się leczy niż nowotwory u pacjentów dorosłych". Dodał, że w Polsce jest około 200 lekarzy z tej specjalizacji.

Podkreślił, jak ważny w przypadku takich chorób jest czas. - Od momentu wystąpienia objawów ten czas do diagnostyki powinien być najkrótszy. Dlatego tak ważna jest nowa aparatura, która ten czas o wiele zmniejsza niż jest obecnie - powiedział. Między innymi na taką aparaturę zbierane będą pieniądze podczas 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

CZYTAJ WIĘCEJ: Ostatni raz graliśmy dla hematologii i onkologii dekadę temu"

33. Finał WOŚP

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra od 1993 roku. Od 31 lat Fundacja WOŚP dzięki jednodniowym zbiórkom publicznym - zwanych Finałami - wspiera polski system opieki medycznej: kupuje najnowocześniejszy sprzęt medyczny dla szpitali, prowadzi osiem ogólnopolskich programów medycznych, realizuje program edukacyjny oraz promuje zdrowy tryb życia i działania profilaktyczne.

W ciągu dotychczasowych 32 Finałów WOŚP zebrała blisko 2,3 miliarda złotych, które przeznaczono na zakup 72 tysiące najróżniejszego sprzętu medycznego. Podczas większości Finałów Orkiestra grała, aby poprawić jakość opieki medycznej dla dzieci. Ale nie tylko. Fundacja między innymi w ubiegłych dwóch latach prowadziła zbiórki również na rzecz osób dorosłych: w 2023 roku na walkę z sepsą, a w 2024 roku - na leczenie chorób płuc.

ZOBACZ TEŻ: Serduszko poleci w kosmos

Unikalne przedmioty i doświadczenia na aukcjach WOŚP, w tym zostanie postacią w książce Remigiusza Mroza
Unikalne przedmioty i doświadczenia na aukcjach WOŚP, w tym zostanie postacią w książce Remigiusza MrozaKatarzyna Rosiewicz/Fakty po Południu TVN24

>> "Nie grasz, nie przeszkadzaj!". Apel Owsiaka

Autorka/Autor:mart/akw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Premier Donald Tusk przedstawił w środę w Parlamencie Europejskim priorytety polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. - Dzisiaj być może najważniejsze słowa, jakie powinny paść tu, w Parlamencie Europejskim, to słowa skierowane wprost do Europejek i Europejczyków: podnieście wysoko swoje głowy. Europa była, jest i będzie wielka - powiedział.

Tusk: Europa nie ma żadnych powodów do kompleksów

Tusk: Europa nie ma żadnych powodów do kompleksów

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Donald Trump odpowiedział na pytanie, czy dalej - tak jak Joe Biden - zamierza wysyłać broń Ukrainie walczącej z rosyjską agresją. Stwierdził, że to "Unia Europejska powinna płacić znacznie więcej niż dotychczas". W tym kontekście wspomniał o Polsce. Powiedział, że była ona wśród kilku państw, które w czasie jego pierwszej prezydentury wydawały na obronność odpowiednią ilość pieniędzy.

Donald Trump pytany o Ukrainę. Mówi o Polsce, Unii Europejskiej i wydatkach na obronność

Donald Trump pytany o Ukrainę. Mówi o Polsce, Unii Europejskiej i wydatkach na obronność

Źródło:
Reuters, TVN24, tvn24.pl

Włoski Sąd Najwyższy przyznał rację zdradzonemu mężczyźnie, który zażądał zwrotu luksusowego mieszkania, jakie podarował swojej ówczesnej narzeczonej. To była nie tylko zdrada, ale także niewdzięczność osoby obdarowanej - orzekł sąd w uzasadnieniu.

Zdradziła i nie okazała wdzięczności. Musi oddać mieszkanie

Zdradziła i nie okazała wdzięczności. Musi oddać mieszkanie

Źródło:
PAP

1063 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Prezydent USA Donald Trump, pytany, czy nałoży nowe sankcje na Rosję, jeśli Putin odmówi negocjacji, odparł w dwóch słowach, że to "brzmi prawdopodobnie". O rosyjskiej inwazji, na co zwracały uwagę ukraińskie media, nie wspomniał jednak ani razu podczas inaugurującego przemówienia. Reporter "Faktów" TVN Andrzej Zaucha relacjonował z Kijowa, że Ukraińcy nadal nie wiedzą, co się będzie działo w ciągu najbliższych tygodni i miesięcy. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Czy będą nowe sankcje na Rosję? Krótka odpowiedź Trumpa

Czy będą nowe sankcje na Rosję? Krótka odpowiedź Trumpa

Źródło:
PAP

Do zdarzenia doszło w środę rano w kopalni Szczygłowice - jak informuje spółka "najprawdopodobniej doszło do zapalenia metanu". W rejonie zagrożenia było 44 górników. Do godziny 11 wszyscy zostali wycofani. Nie ma ofiar śmiertelnych, 12 osobom udzielono pomocy medycznej.

Wypadek w kopalni. Ewakuowano 44 górników

Wypadek w kopalni. Ewakuowano 44 górników

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Sąd Okręgowy w Warszawie ponownie nie przychylił się do wniosku o przyznanie listu żelaznego Michałowi K. Były prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych jest podejrzany w śledztwie w sprawie nieprawidłowości w tej instytucji. - Będziemy tę decyzję skarżyć - zapowiedział obrońca Michała K. mecenas Luka Szaranowicz.

Michał K. bez listu żelaznego. Sąd ponownie odmówił

Michał K. bez listu żelaznego. Sąd ponownie odmówił

Źródło:
PAP

Donald Trump odnalazł w poniedziałek na oczach dziennikarzy list w swoim prezydenckim biurku. Nadawcą był były prezydent Joe Biden. We wtorek nowy prezydent USA ujawnił nieco szczegółów dotyczących tej korespondencji.

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Źródło:
Reuters

Dwukrotnie odbyłem 10-dniową kwarantannę w jednym z pokoi i przez moment w apartamencie. Nie naraziłem Skarbu Państwa ani Muzeum II Wojny Światowej na żadne koszty - mówił w środę Karol Nawrocki, kandydat PiS na prezydenta. Dodał też, że prowadził "bardzo dynamiczną politykę międzynarodową" i apartamenty były do tego przez niego wykorzystywane. Odniósł się w ten sposób do ustaleń "Gazety Wyborczej", która napisała, że jako dyrektor Muzeum II Wojny Światowej przez ponad pół roku miał zarezerwowany luksusowy apartament w muzealnym kompleksie hotelowym.

Karol Nawrocki o luksusowym apartamencie: wykorzystywałem go do prowadzenia dynamicznej polityki międzynarodowej

Karol Nawrocki o luksusowym apartamencie: wykorzystywałem go do prowadzenia dynamicznej polityki międzynarodowej

Źródło:
TVN24, Gazeta Wyborcza

Biskup Kościoła episkopalnego Mariann Edgar Budde w czasie nabożeństwa w Katedrze Narodowej w Waszyngtonie zwróciła się do prezydenta Donalda Trumpa o miłosierdzie dla imigrantów i mniejszości seksualnych. Apelowała także, by "znalazł współczucie" dla uchodźców uciekających z krajów objętych wojnami i przekonywała go, że większość imigrantów nie jest przestępcami. - Nie sądzę, że to było dobre nabożeństwo - stwierdził Trump tuż po nim, a w środę nad ranem w mediach społecznościowych ocenił biskup jako "lewicową", "nudną" i zawyrokował, że powinna przeprosić Amerykanów za to, że "nie jest zbyt dobra w swojej pracy".

Duchowna poprosiła go o miłosierdzie. Trump: Msza nudna, biskup słaba. Powinna przeprosić

Duchowna poprosiła go o miłosierdzie. Trump: Msza nudna, biskup słaba. Powinna przeprosić

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Podmorskie kable łączące Tajwan z należącymi do niego Wyspami Matsu, które zamieszkuje około 14 tysięcy ludzi, zostały rozłączone - poinformowały władze Tajwanu. Została uruchomiona komunikacja zastępcza.

Kable uszkodzone, wyspy odcięte od świata

Kable uszkodzone, wyspy odcięte od świata

Źródło:
PAP, Reuters

Media publikują dramatyczne relacje osób, które przetrwały tragiczny pożar w hotelu w ośrodku narciarskim Kartalkaya w Turcji. Świadkowie twierdzą, że w budynku nie włączył się żaden alarm przeciwogniowy - podaje agencja Reutera, pisząc o nasilającej się krytyce pod adresem miejscowych władz. W wyniku pożaru zginęło 76 osób.

"Pomocy, płoniemy". Dramatyczne relacje z hotelu w Turcji, zginęło 76 osób

"Pomocy, płoniemy". Dramatyczne relacje z hotelu w Turcji, zginęło 76 osób

Źródło:
Reuters, Hürriyet, tvn24.pl

Śmiertelny wypadek na Pomorzu. Kierowca uderzył w drzewo, zginął na miejscu. Mężczyzna miał dwa dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów.

37-latek zginął po uderzeniu w drzewo. Miał dwa dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów

37-latek zginął po uderzeniu w drzewo. Miał dwa dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów

Źródło:
tvn24.pl

Żałuję, że edukacja zdrowotna nie będzie przedmiotem obowiązkowym, ale muszę chronić szkołę i nauczycieli - powiedziała w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 ministra edukacji Barbara Nowacka. Dodała, że "nie chodzi o decyzje kampanijne, tylko o napięcie, jakie wybudowano wokół tego przedmiotu".

Nowacka o decyzji w sprawie edukacji zdrowotnej: muszę chronić szkołę i nauczycieli

Nowacka o decyzji w sprawie edukacji zdrowotnej: muszę chronić szkołę i nauczycieli

Źródło:
TVN24
MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Szczucki przekazał w środę, ze zrzekł się immunitetu. Prokurator generalny Adam Bodnar skierował wniosek o uchylenie immunitetu Szczuckiego w grudniu zeszłego roku. Z zebranego materiału dowodowego ma wynikać, że Szczucki, były prezes Rządowego Centrum Legislacji, swoim zarządzeniem dokonał zmian w strukturze organizacyjnej tej instytucji i powołał wydział, w którym miał zatrudniać osoby poza konkursem.

Krzysztof Szczucki zrzekł się immunitetu

Krzysztof Szczucki zrzekł się immunitetu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W centrum Szczecina wysadzony zostanie schron. Mieszkańcy muszą liczyć się z pewnymi uciążliwościami. Jak przestrzega miasto, może być hałas oraz lekkie drgania.

Będzie hałas i lekkie drgania. Wysadzą schron w centrum miasta

Będzie hałas i lekkie drgania. Wysadzą schron w centrum miasta

Źródło:
tvn24.pl, gs24.pl

Prezydent USA Donald Trump pozbawił ochrony Secret Service swojego byłego doradcę do spraw bezpieczeństwa narodowego Johna Boltona. Stany Zjednoczone w 2022 roku oskarżyły członka elitarnego irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji o spisek mający na celu zamordowanie Boltona. - Nie będziemy zapewniać ludziom bezpieczeństwa do końca ich życia - powiedział prezydent USA, komentując swoją decyzję.

Krytykował Trumpa, ten nazwał go "głupim" i pozbawił ochrony Secret Service

Krytykował Trumpa, ten nazwał go "głupim" i pozbawił ochrony Secret Service

Źródło:
Reuters

Koalicja 18 stanów rządzonych przez demokratów, Dystrykt Kolumbii i miasto San Francisco złożyły pozwy przeciwko rozporządzeniu podpisanemu przez prezydenta Donalda Trumpa po objęciu urzędu i znoszące prawo niektórych osób urodzonych w kraju do nabywania amerykańskiego obywatelstwa.

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

Źródło:
PAP

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Na zaprzysiężeniu Donalda Trumpa pojawili się m.in. najbogatsi ludzie świata. Szczególną uwagę mediów i internautów przykuła partnerka jednego z nich, Jeffa Bezosa. Powodem - odważna stylizacja dziennikarki.

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Źródło:
Fox News, People, Newsweek

Zarzut kradzieży usłyszał 52-latek, który w trakcie wykonywania remontu mieszkania miał ukraść pierścionek z brylantem o wartości pięciu tysięcy złotych. Mężczyzna nie przyznał się do winy.

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Źródło:
tvn24.pl

Chwilę grozy przeżył nastolatek w autobusie miejskim jadącym przez Siedlce (Mazowieckie). Jeden z pasażerów przystawił mu nóż do gardła i zażądał pieniędzy. Zareagowała kierująca autobusem, która powiadomiła dyspozytora i dowiozła napastnika na pętlę. Tam czekała na niego policja.

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W momencie wypowiadania słów przysięgi przez Donalda Trumpa jego dłoń nie leżała na Biblii, którą obok trzymała jego żona, Melania. Wielu internautów zastanawiało się, czy miało to jakikolwiek wpływ na samą przysięgę. Wyjaśniamy.

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Źródło:
ABC, Reuters
Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 26 stycznia. Zgromadzone podczas niego środki wesprą onkologię i hematologię dziecięcą. Do udziału w akcji włączyli się dziennikarze i dziennikarki TVN i TVN24. Monika Olejnik oferuje ręcznie malowaną chustę góralską i śniadanie.

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

Źródło:
TVN24
"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

Źródło:
tvn24.pl
Premium