Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy po raz kolejny zagra dla wszystkich: dzieci i dorosłych. Cel 32. Finału WOŚP brzmi "Płuca po pandemii". Kierownik Kliniki Pneumonologii i Mukowiscydozy Instytutu Gruźlicy w Rabce prof. Henryk Mazurek przypomniał, że "dbałość o zdrowe płuca naszych dzieci, zapewnia zdrowsze płuca ludziom dorosłym". Gość "Wstajesz i wiesz" TVN24 zaznaczył też, że kluczowa jest wczesna diagnoza chorób płuc.
32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się w niedzielę 28 stycznia. Zgodnie z celem tegorocznej zbiórki "Płuca po pandemii", środki zostaną przeznaczone na zakup sprzętu "diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych". Profesor Henryk Mazurek, kierownik Kliniki Pneumonologii i Mukowiscydozy Oddziału Terenowego Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce-Zdroju w rozmowie w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24, zaznaczył, jak ważne jest wczesne wykrywanie chorób płuc.
- Dbałość o zdrowe płuca naszych dzieci, zapewnia zdrowsze płuca ludziom dorosłym. W związku z tym wchodzimy w podeszły wiek z płucami znacznie mniej narażonymi na wszelkiego rodzaju szkodliwości, które spotkamy, jak np. pandemia COVID-19. Wszystko wiąże się z tym, jak ważny jest dla nas zdrowy oddech. Życie pozałonowe człowieka zaczyna się pierwszym oddechem i ważne jest, aby ten zdrowy oddech utrzymać - przekonywał prof. Mazurek.
- Wczesna diagnostyka jest kluczowa. Wcześnie wdrożone leczenie pozwala - nawet w tak strasznych chorobach jak mukowiscydoza - całkowicie zmienić rokowania. Znakomitym przykładem jest wprowadzenie kilkanaście lat temu programu przesiewowego mukowiscydozy, które usprawniło rozpoznawanie a przede wszystkim pozwoliło wcześnie wprowadzić nowoczesne metody leczenia - zwrócił uwagę gość "Wstajesz i wiesz" TVN24. Pulmonolog i pediatra zaznaczył, że dzięki temu na mukowiscydozę "przestali odchodzić młodzi ludzie w pełni sił, w wieku od 20 do 25 lat".
WOŚP kupuje najnowocześniejszy sprzęt
Kierownik Kliniki Pneumonologii i Mukowiscydozy w Rabce wyjaśnił, że tegoroczna zbiórka WOŚP, ma na celu przede wszystkim zapewnić sprzęt do diagnostyki i leczenia różnego rodzaju chorób układu oddechowego.
- Potrzebny nam jest sprzęt nowoczesny. Mamy szerokiej gamy sprzęt, który służy do badań czynnościowych, czyli takich, które mierzą pojemność płuc, drożność oskrzeli czy procesy metaboliczne. Sprzęt jest już w znacznej części wyeksploatowany, w związku z tym potrzebujemy sprzętu do badań czynnościowych. Do takiego rodzaju badań zalicza się badanie stężenia tlenku azotu w powietrzu wydychanym przez nos. Umożliwia ono diagnozę pierwotnej dyskinezy rzęsek. Choroby, która tak jak mukowiscydoza, zaburza funkcjonowanie układu oddechowego, ale jest znacznie trudniejsza do rozpoznania - tłumaczył Mazurek
- Potrzebujemy ultrasonografów, nowoczesnych fiberoskopów do oglądania oskrzeli od wnętrza. Potrzebujemy sprzętu laboratoryjnego, sprzętu do zabiegów chirurgicznych oraz sprzętu do badań obrazowych. Gama potrzeb jest bardzo szeroka i jesteśmy świadomi tego, że wszystkich naszych potrzeb nie uda się spełnić - wyznał pediatra.
Prof. Mazurek przypomniał, że klinika parę lat temu otrzymała od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy "wspaniały, nowoczesny tomograf komputerowy", za który szpital jest bardzo wdzięczny. - Jesteśmy beneficjentem WOŚP. Sprzęt, którym dysponujemy, zużywa się, dlatego bardzo liczymy na państwa ofiarność w najbliższych dniach i tygodniach - powiedział prof. Henryk Mazurek.
WOŚP 2024. Wielka zadyma w środku zimy
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra od 1993 roku. Od 31 lat Fundacja WOŚP dzięki jednodniowym zbiórkom publicznym, czyli Finałom, wspiera polski system opieki medycznej: kupuje najnowocześniejszy sprzęt medyczny dla szpitali, prowadzi osiem ogólnopolskich programów medycznych, realizuje program edukacyjny oraz promuje zdrowy tryb życia i działania profilaktyczne.
W ciągu 31 Finałów WOŚP zebrała blisko 2 miliardy złotych, które przeznaczono na zakup 71,5 tysiąca najróżniejszego sprzętu medycznego. Podczas większości Finałów Orkiestra grała, aby poprawić jakość opieki medycznej dla dzieci. Ale nie tylko, Fundacja między innymi w ubiegłym roku grała na rzecz osób dorosłych. W styczniu 2023 roku udało się zebrać 243 259 387,25 zł na walkę z sepsą.
W tym roku około 120 tysięcy wolontariuszy w ponad 1600 sztabach zbiera pieniądze do tradycyjnych tekturowych puszek, a w internecie odbywają się setki internetowych zbiórek i aukcji na rzecz WOŚP.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24