Muzycy, sportowcy, politycy i placówki kulturalne ze Szczecina wystawiają swoje aukcje na WOŚP. Można wylicytować morsowanie z wicemarszałkiem województwa czy taniec z dziekanem wydziału uczelni. Senator Stanisław Gawłowski wystawił na licytację porcelanę, którą Centralne Biuro Aantykorupcyjne zarekwirowało mu sześć lat temu.
28 stycznia 2024 roku odbędzie się 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pod hasłem "Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!". Wsparcia potrzebuje 15 dziecięcych oraz 49 oddziałów pulmonologicznych dla dorosłych w całej Polsce. Fundacja planuje zakup sprzętu diagnostycznego, monitorującego oraz rehabilitacyjnego. Sprawdziliśmy, co można wylicytować w Szczecinie.
Morsowanie i lunch z wicemarszałkiem województwa
Od tygodnia można wziąć udział w licytacji wspólnego morsowania i lunchu z wicemarszałkiem województwa zachodniopomorskiego, Rafałem Rosińskim. Aukcja obejmuje morsowanie podczas Międzynarodowego Zlotu Morsów w Mielnie między 8 a 11 lutego 2024 roku lub innym dogodnym terminie.
Taniec z dziekanem wydziału
W finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zaangażował się także Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny. Jedną z propozycji uczelni jest taniec z dziekanem Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej.
- Pan profesor Rakoczy od kilku miesięcy trenuje discofoxa na kursie w jednej ze szczecińskich szkół tańca i teraz zamierza podzielić się nabytymi umiejętnościami ze zwycięzcą lub zwyciężczynią - przekazała rzeczniczka prasowa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego Emilia Kujawa.
Inną propozycją szczecińskiej uczelni jest kolacja z rektorem.
Koszulka Pogoń Szczecin z autografami zawodników
Fani Pogoni Szczecin również znajdą coś dla siebie w tegorocznych licytacjach wspierających 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Na aukcję trafiła koszulka meczowa Luisa Maty z autografami zawodników Pogoni Szczecin.
Indywidualne zwiedzanie Morskiego Centrum Nauki
Morskie Centrum Nauki w Szczecinie, które zostało otwarte w zeszłym roku, zaprasza do wylicytowania indywidualnego zwiedzania placówki z dyrektorem Witoldem Jabłońskim z pokazem w planetarium.
"Kapitan MCN opowie o tajemnicach i niezwykłych historiach związanych z powstaniem Morskiego Centrum Nauki. Witold Jabłoński oprowadzi po wystawie i zdradzi, które eksponaty są jego ulubionymi i dlaczego akurat do nich ma sentyment. Po obejrzeniu wystawy będzie można zanurzyć się w kosmicznej przygodzie i przeżyć niesamowitą przygodę wśród gwiazd w planetarium" - czytamy w opisie aukcji.
Cena przekroczyła już 4 tysiące złotych.
Biały kruk wśród książek związanych z historią Szczecina
Sztab WOŚP Uniwersytetu Szczecińskiego wystawił wo wylicytowania książkę "Historyczny opis miasta Szczecin" z 1613 roku, autorstwa Paula Friedeborna, sekretarza i burmistrza miasta.
Jak zapowiada sztab "jest to rarytas dla badaczy i miłośników historii".
"Autor porusza m.in. tematykę przywilejów miejskich, organizacji władzy, działań rady miejskiej, fundacji kościołów, szpitali, szkół i przytułków dla ubogich. Podejmuje temat zapewniania bezpieczeństwa i spokoju ówczesnym mieszkańcom, zwalczania tumultów, karania przestępców" - czytamy w opisie aukcji.
Książka przybliża także wydarzenia związane z gospodarką, dotyczące m.in. handlu, ceł, cen żywności, sporów handlowych, ale także mających wpływ na sytuację gospodarczą klęsk żywiołowych, anomalii pogodowych czy epidemii.
Friedeborn zawarł w niej ważne informacje na temat książąt z władającej ówczesnym Szczecinem i Księstwem Pomorskim dynastii Gryfitów oraz relacji pomiędzy władcami i miastem.
Pierwszy pełny polski przekład książki pojawił się pod koniec 2022 roku a nakład wyczerpał się w przeciągu miesiąca od wydania.
Porcelana senatora Stanisława Gawłowskiego
Wśród tegorocznych aukcji na rzecz finału WOŚP można znaleźć porcelanę senatora Stanisława Gawłowskiego, którą podczas przeszukania CBA zarekwirowało sześć lat temu. Zdaniem służb zastawa miała być "formą łapówki". Gdy okazało się, że to nieprawda, CBA musiało oddać Gawłowskiemu zastawę
Senator Gawłowski zachęca do licytowania serwisu dla 12 osób, marki Lubiana.
"Wielokrotnie opisywana we wszystkich krajowych mediach. Aresztowana i uwolniona z PiSowskiej niewoli" - czytamy na platformie X.
Zestaw składa się m.in. z talerzy głębokich, filiżanek do kawy, solniczek, salaterek, dzbanków do kawy, cukiernicy czy waz z pokrywkami.
Cena przekroczyła już 3 tysiące złotych.
Ekskluzywny wieczór w szczecińskiej Filharmonii
Filharmonia w Szczecinie zaprasza do licytacji wyjątkowego wieczoru, którego główną atrakcją będzie koncert Artystów Rezydentów Filharmonii, który odbędzie się 25 lutego 2024 roku o godzinie 19:00 w sali symfonicznej.
Zwycięzca lub zwyciężczyni licytacji otrzyma także unikatową płytę winylową zespołu Atom String Quartet z autografami. Filharmonia zapewni także transport limuzyną marki BMW na koncert oraz powrót z dowolnego miejsca w Szczecinie.
"Koncert z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie, Atom String Quartet, Miłosza Wośko, Marcina Maseckiego oraz Pawła Tomaszewskiego - to będzie jedna z najbardziej wybuchowych mieszanek w tym sezonie" - czytamy w opisie licytacji.
Szkolenie w centrum symulacji medycznych
Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie zaprasza do wzięcia udziału w szkoleniu z pierwszej pomocy w nowoczesnym Centrum Symulacji Medycznych w Szczecinie. Zajęcia poprowadzą ratownicy medyczni Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.
Obejmować będą część teoretyczną i praktyczną z wykorzystaniem fantomów. Dodatkową atrakcją będzie możliwość zwiedzania Centrum Symulacji Medycznych. Znajdują się w nich symulatory pacjentów, które wyglądają i reagują jak prawdziwi ludzie – mogą płakać, krwawić, pocić się czy mówić. W Centrum dostępne są też symulatory karetki. Jeden to przedział medyczny ambulansu, drugi to przedział kierowcy, w którym ćwiczyć można prowadzenie pojazdu uprzywilejowanego w różnych warunkach drogowych i atmosferycznych.
Piotr Matuszewski, kierowca karetki zaznacza, że najważniejszą umiejętnością kierowcy pojazdu uprzywilejowanego jest opanowanie i spokój.
- Ratownicy medyczni uczą się na tym symulatorze jazdy karetką. Mamy tutaj odtworzone okolice przede wszystkim lokalnych szpitali - dodaje ratownik.
W szkoleniu może wziąć udział do 15 osób.
Źródło: TVN24, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl