Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy nie rozwiąże problemu braku lekarzy, ale może zaopatrzyć oddziały pulmonologiczne w najnowszy sprzęt. - To bardzo pomoże pacjentom, ale też poprawi komfort pracy lekarzy - mówiła w Faktach po Faktach prof. dr n. med. Katarzyna Krenke, prezes Polskiego Towarzystwa Pneumonologii Dziecięcej. 32. finał WOŚP odbędzie się w niedzielę 28 stycznia.
- Pandemia niestety bardzo negatywnie wpłynęła na płuca, zarówno osób dorosłych jak i dzieci - mówi prof. dr. n. med. Katarzyna Krenke, prezeska Polskiego Towarzystwa Pneumologii Dziecięcej z KlinikiPneumologii i Alergologii Wieku Dziecięcego Warsawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Jak podkreśla, dorośli chorowali dużo częściej i ciężej. Ale nie oznacza to, że choroba omijała dzieci. - To są przede wszystkim dzieci z najmłodszych grup wiekowych: noworodki, niemowlęta, ale także te z pewnymi obciążeniami, trochę innymi niż osoby dorosłe - są dzieci otyłe, chorujące na cukrzycę, takie które wcześniej już miały uszkodzone płuca przez jakąś poważną chorobę układu oddechowego - one potrafiły chorować bardzo ciężko - tłumaczy Krenke.
Problemem oddziałów pulmonologicznych jest to m.in. to, że zamykają się z powodu braku personelu. - Orkiestra tego nie rozwiąże - przyznaje.
Ale inny kłopot to brak odpowiedniego wyposażenia. - Na pewno wspomożenie w nowoczesny sprzęt bardzo pomoże pacjentom, ale też poprawi komfort pracy lekarzy - mówi Krenke.
Sprzęt trafi do 49 oddziałów pulmonologii dorosłych i 15 dziecięcych. - Wiemy, że będziemy kupowali sprzęt do diagnostyki w trzech grupach. Do diagnostyki obrazowej - to będą drogie bardzo urządzenia: rezonans magnetyczny, tomografy komputerowe, aparaty ultrasonograficzne, rentgeny również do diagnostyki czynnościowej czyli spirometry (...) Bardzo dużo sprzętu endoskopowego - dzisiaj mamy urządzenia, które pozwalają nawigować wewnątrz dróg oddechowych, wewnątrz oskrzeli, pozwalają oceniać ruch rzęsek, pozwalają na ocenianie stopnia uszkodzeń dróg oddechowych. To jest cała grupa diagnostyczna. Poza tym będziemy kupowali bardzo dużo urządzeń do rehabilitacji (...) Wiemy na pewno, że kupimy urządzenia najnowocześniejsze - podkreśla prof. Bohdan Maruszewski, kardiolog dziecięcy, współtwórca WOŚP.
Finał WOŚP
32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się w niedzielę 28 stycznia. Tematem tegorocznego finału będą "Płuca po pandemii". Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu medycznego dla 15 oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i 49 oddziałów pulmonologicznych dla dorosłych. Fundacja planuje zakup m.in. urządzeń służących do diagnostyki obrazowej, rezonansów magnetycznych, aparatów ultrasonograficznych, polisomnografów, przenośnych spirometrów, systemów do badań bronchoskopowych, sprzętu do rehabilitacji pulmonologicznej i torakochirurgii.
WOŚP 2024. Wielka zadyma w środku zimy
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra od 1993 roku. Od 31 lat Fundacja WOŚP dzięki jednodniowym zbiórkom publicznym - czyli Finałom - wspiera polski system opieki medycznej: kupuje najnowocześniejszy sprzęt medyczny dla szpitali, prowadzi osiem ogólnopolskich programów medycznych, realizuje program edukacyjny oraz promuje zdrowy tryb życia i działania profilaktyczne. W ciągu 31 Finałów WOŚP zebrała blisko 2 miliardy złotych, które przeznaczono na zakup 71,5 tysiąca najróżniejszego sprzętu medycznego. Podczas większości Finałów Orkiestra grała, aby poprawić jakość opieki medycznej dla dzieci. Ale nie tylko, Fundacja między innymi w ubiegłym roku grała na rzecz osób dorosłych. W styczniu 2023 roku udało się zebrać 243 259 387,25 zł na walkę z sepsą. W tym roku około 120 tysięcy wolontariuszy w ponad 1600 sztabach zbiera pieniądze do tradycyjnych tekturowych puszek, a w internecie odbywają się setki internetowych zbiórek i aukcji na rzecz WOŚP.
Źródło: TVN24.pl