32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy coraz bliżej. W Warszawie od godziny 14. rozpoczną się koncerty na scenie głównej WOŚP. Wśród licznych artystów, którzy zagrają, będzie zespół Kwiat Jabłoni. - Poza wielkim pomaganiem, WOŚP przede wszystkim mi się kojarzy z takim miejscem dla muzyków - nie tylko tych bardzo znanych, ale również tych zaczynających, którzy mogą grać we wszystkich sztabach: w tych najmniejszych i największych - powiedział Jacek Sienkiewicz w programie "Wstajesz i Weekend" TVN24.
GŁÓWNYM PARTNEREM MEDIALNYM 32. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY JEST TVN WARNER BROS. DISCOVERY POLSKA
32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oficjalnie rozpocznie się w niedzielę o godzinie 8.25. Zgodnie z celem tegorocznej zbiórki "Płuca po pandemii" środki zostaną przeznaczone na zakup sprzętu "do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych". Finałowi towarzyszy hasło "Tu wszystko gra OK!". Po raz ósmy głównym partnerem medialnym i gospodarzem Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest TVN Warner Bros. Discovery. Wszystkie najważniejsze wydarzenia cały dzień będą transmitowane bądź relacjonowane na antenach TVN, TTV, TVN24 oraz w portalu tvn24.pl.
Sztab główny WOŚP powstał w tym roku na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie. Przygotowana jest również scena, na której od godziny 14 rozpocznie się cykl koncertów.
Jedną z gwiazd, które pojawią się na orkiestrowej scenie, jest zespół Kwiat Jabłoni. Tworzy go rodzeństwo Kasia Sienkiewicz i Jacek Sienkiewicz. Prywatnie - ojcem duetu jest Kuba Sienkiewicz, lider słynnej grupy Elektryczne Gitary. - Idziemy własną ścieżką, jest mnóstwo rzeczy, o których można z nami rozmawiać, nie tylko o tacie - stwierdziła ze śmiechem Kasia Sienkiewicz w programie "Wstajesz i Weekend" TVN24.
Jacek Sienkiewicz zwrócił uwagę, że na polskim rynku muzycznym jest miejsce na wypowiedź muzyczną, która nie jest typową poezją śpiewaną, a oparta na delikatnej, lirycznej wrażliwości. - Często z Kasią rozmawiamy o tym, że na polskiej scenie alternatywnej jest masa bardzo wrażliwych ludzi, którzy skupiają się na tekście, a nie na tym, żeby po prostu wyprodukować dobrze skonstruowany aranżacyjnie hit, którego tekst jest tylko dodatkiem - przekonywał Sienkiewicz.
- Myślę, że tekst jest bardzo ważny dla Polaków, co było widać nieraz w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Bardzo ważną postacią i tekściarzem jest dla mnie Lech Janerka. Są to bardzo inteligentne, bardzo wrażliwe teksty, a przecież jakże popularne - zauważyła liderka Kwiatu Jabłoni.
Jacek Sienkiewicz o WOŚP: to także wspólne muzyczne święto
Jacek Sienkiewicz wyznał, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy kojarzy mu się przede wszystkim z "graniem koncertów". - Pierwszy raz wystąpiliśmy w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy chyba w 2010 roku. Jeszcze było nam daleko do Kwiatu Jabłoni, to był chyba czas mojego gimnazjum. Wtedy formowaliśmy pierwsze składy, byliśmy w zespołach garażowych - mówił gość "Wstajesz i Weekend" TVN24.
- Poza wielkim pomaganiem, WOŚP przede wszystkim mi się kojarzy z takim miejscem dla muzyków - nie tylko tych bardzo znanych, ale również tych zaczynających, którzy mogą grać we wszystkich sztabach: w tych najmniejszych i największych. To jest też po prostu wspólne muzyczne święto - ocenił Jacek.
- Mnie WOŚP kojarzy się też z niesłychanie ciekawymi licytacjami. Bardzo często mówimy o muzyce, że łączymy się ponad podziałami, ale też to są te licytacje, które są wyrazem ogromnej kreatywności - wyznała liderka Kwiatu Jabłoni. - Moim marzeniem jest wzięcie udziału w tygodniu przemian z Ewą Chodakowską, ale mnie nie stać - dodała.
Jacek Sienkiewicz zwrócił uwagę, że niektóre aukcje WOŚP pojawiają się na ostatnią chwilę. - My zapraszamy do licytowania naszego neonu. Wystawiliśmy parę dni temu neon, który towarzyszył nam na kilkudziesięciu koncertach. To jest napis "mogło być nic", który łącznie ma długość dwa i pół metra, ale można to poukładać tak, że zmieści się na mniejszej ścianie - powiedział muzyk.
WOŚP 2024. Wielka letnia zadyma w środku zimy
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra od 1993 roku. Od 31 lat Fundacja WOŚP dzięki jednodniowym zbiórkom publicznym - czyli Finałom - wspiera polski system opieki medycznej: kupuje najnowocześniejszy sprzęt medyczny dla szpitali, prowadzi osiem ogólnopolskich programów medycznych, realizuje program edukacyjny oraz promuje zdrowy tryb życia i działania profilaktyczne. W ciągu 31 Finałów WOŚP zebrała blisko 2 miliardy złotych, które przeznaczono na zakup 71,5 tysiąca najróżniejszego sprzętu medycznego. Podczas większości Finałów Orkiestra grała, aby poprawić jakość opieki medycznej dla dzieci. Ale nie tylko – Fundacja między innymi w ubiegłym roku grała na rzecz osób dorosłych. W styczniu 2023 roku udało się zebrać 243 259 387,25 zł na walkę z sepsą. W tym roku około 120 tysięcy wolontariuszy w ponad 1600 sztabach zbiera pieniądze do tradycyjnych tekturowych puszek, a w internecie odbywają się setki internetowych zbiórek i aukcji na rzecz WOŚP.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24