32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się w niedzielę 28 stycznia 2024 roku. Celem tegorocznej zbiórki jest zakup sprzętu diagnostycznego i rehabilitacyjnego na oddziały pulmonologiczne dla dzieci i dorosłych. "Tu wszystko gra OK!" – to motto przewodnie zbiórki.
28 stycznia 2024 roku odbędzie się 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Fundacja WOŚP ogłosiła w październiku cel zbiórki: "Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych". Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna. W tym roku 28 stycznia w Polsce i za granicą kwestować będzie ponad 120 tysięcy wolontariuszy.
Od wielu lat Finałom WOŚP towarzyszą także akcje internetowe i wydarzenia zamknięte, które w tym roku rozpoczęły się już na początku grudnia. Konto zbiórki można wspierać na różne sposoby: przez SMS o treści SERCE na numer 75 565 (numer będzie aktywny do 14 lutego 2024, koszt wysłania jednej wiadomości SMS wynosi 5 zł netto, czyli 6,15 zł z VAT), wpłaty na stronie WOŚP lub do e-Skarbonek.
Można też wziąć udziału w aukcjach na rzecz Fundacji - dziennikarze redakcji TVN i TVN24 wystawili na licytacje m.in. nietypową pamiątkę z granicy między Koreą Północną a Koreą Południową, udział w specjalnym wydaniu programu "Wstajesz i wiesz", wizytę w "Dzień Dobry TVN", czekoladki z Białego Domu czy spotkania z Ewą Chodakowską albo Joanną Krupą.
WOŚP 2024 - cel zbiórki
- Tematem zbliżającego się Finału (…) są płuca po pandemii. Problem ogromny i problem, z którym się chcemy uporać. Chcemy po raz kolejny, tak jak to było z sepsą - powiedział Jerzy Owsiak, prezes Fundacji WOŚP.
Wsparcia potrzebuje 15 dziecięcych oraz 49 oddziałów pulmonologicznych dla dorosłych w całej Polsce. Fundacja planuje zakup sprzętu diagnostycznego, monitorującego oraz rehabilitacyjnego. Wszystkie szczegółowe informacje na temat urządzeń medycznych, jakie planuje zakupić za zebrane środki WOŚP, można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Fundacji.
- Na rehabilitację oddechową w naszym kraju czeka się około roku - mówił dr Tomasz Karauda z Kliniki Pulmonologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi w rozmowie z TVN24.
- Jest bardzo dużo tematów do zagospodarowania w obrębie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i na pewno te fundusze będą wykorzystane w stu procentach. Także zapraszam do hojności i spróbujmy wspólnie przywrócić Polakom zdrowie, szczególnie dla tych, którzy zmagają się z poważnymi powikłaniami po COVID-19 – zachęcał doktor Karauda.
Podczas zeszłorocznej zbiórki pod hasłem "Chcemy wygrać z sepsą. Gramy dla wszystkich - małych i dużych", Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy udało zebrać się ponad 243 miliony złotych, to więcej niż w 2022 i 2021 roku. Fundacji - w ciągu swojej 31-letniej działalności - udało się zebrać blisko 2 miliardy złotych i kupić 71,5 tysiąca urządzeń medycznych.
Żołnierze dla WOŚP pierwszy raz od 2015 roku
"Po kilku latach przerwy Wojsko Polskie wraca do grania z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Wszyscy ci, którzy będą chcieli, będą mogli zagrać w 2024 roku – powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz po spotkaniu z Jerzym Owsiakiem i przedstawicielami Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy" – poinformowało na swojej stronie MON.
Wicepremier zmieścił również wpis na portalu X, w którym zachęca żołnierzy do wsparcia tegorocznej akcji.
Zmiana lokalizacji Finału w Warszawie
W odróżnieniu od lat poprzednich, Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy odbędzie się na błoniach PGE Narodowego. W tym miejscu zostanie zorganizowane studio główne, z którego będzie nadawana transmisja internetowa oraz telewizyjna.
"O godzinie 20:00 (…) prosimy wszystkich, którym bliskie są idee WOŚP, o wysłanie w stronę nieba, czyli w kierunku Dobrych Aniołów, światełka w postaci np. zapalonej zapałki, świeczki, zapalenia latarki w telefonie czy pokazu laserów" – czytamy na oficjalnej stronie Orkiestry.
Fundacja poinformowała, że w tym roku w czasie warszawskiego Finału wystąpi kilkunastu wykonawców, m.in. Krzysztof Zalewski, Kwiatu Jabłoni, Hoffmaestro, Dorosłe Dzieci czy Lordofon.
Źródło: tvn24.pl