Wrocław tradycyjnie gra z WOŚP! Od rana na ulicach kwestuje ponad tysiąc wolontariuszy. Główna impreza odbędzie się na wrocławskim rynku. Na młodszych uczestników finałowej imprezy czeka wesołe miasteczko, a w nim m.in. diabelski młyn. Jest też coś dla amatorów motoryzacji - wystawa motocykli i klasycznych samochodów. Dla miłośników muzyki od godziny 13 koncerty na rynku, a od 15:30 w Starym Klasztorze.
31. finał WOŚP odbędzie się w niedzielę, 29 stycznia. Tego dnia w całej Polsce odbędą się koncerty, pokazy oraz wydarzenia kulturalne i sportowe. Na ulicach tradycyjnie kwestować będą wolontariusze. W tym roku dochód z kwesty, zbiórek internetowych i licytacji Allegro zostanie przekazany na zakup urządzeń umożliwiających szybszą diagnostykę sepsy.
W całej Polsce zarejestrowanych zostało ponad półtora tysiąca sztabów, na ulice polskich miast wyjdzie około 120 tysięcy wolontariuszy. Ponad tysiąc z nich będzie kwestować we Wrocławiu.
Czytaj też: WOŚP 2023. 87 sztabów w 25 państwach świata
WOŚP 2023 we Wrocławiu: program i koncerty
W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, atrakcje wrocławskiego Finału WOŚP skupią się na Rynku oraz Starym Klasztorze. Jak zapewniają organizatorzy, każdy znajdzie coś dla siebie.
Na płycie Rynku gratki dla fanów motoryzacji. Tradycyjnie ustawione zostaną wszelkiego rodzaju motocykle i klasyczne samochody, a także pojazdy strażackie czy dźwig MPK, który został wystawiony na jedną z aukcji WOŚP.
Innym wrocławskim zwyczajem jest kwestująca ekipa wolontariuszy z psami rasy golden retriever, które tylko czekają, aż ktoś pogłaszcze je po puchatych pyskach, a potem sypnie groszem do puszki. Z psami ratowniczymi mają pojawić się również strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej.
Najmłodsi nie powinni się nudzić. Specjalnie dla nich zostanie zbudowane wesołe miasteczko, a w nim między innymi diabelski młyn. Będzie też koło naukowe Politechniki Wrocławskiej, czy służby ratownicze ze swoim sprzętem.
Fani gitarowych brzmień na pewno chętnie zajrzą do Muzycznej Strefy Gitarowego Rekordu Świata, gdzie otrzymać będą mogli gadżety Gitarowego Rekordu Świata 2023. Ten odbędzie się tradycyjnie 1 maja, ale zanim to nastąpi, chętni będą mogli sami wystąpić na scenie i zostać gwiazdą wrocławskiego Finału WOŚP.
Skoro przy muzyce jesteśmy, to pierwsze dźwięki wybrzmią już w piątek o godzinie 19 w Starym Klasztorze. Salę Witrażową przejmą młode, wrocławskie bandy rockowe Hollow Sign, Overdose, Pink Ritual i Hipnotyk. W sobotę o tej samej godzinie koncertowanie kontynuować będą The Breslauers, Kołdra, Luiza Kalita oraz Under the Shower. Tego samego dnia równolegle w Sali Gotyckiej zagrają najlepsi shantymani: Orkiestra Samanta, Za horyzontem, Jan i Klan, W stronę portu, Znienacka Project, Krzykaśki, a także Banana Boat.
29 stycznia - w dniu 31. Finału WOŚP - granie będzie odbywało się na dwóch scenach. Ta główna na Rynku rozpocznie działalność o godzinie 13 występem IPS International Choir, czyli chóru złożonego z 40 utalentowanych dzieci kilkunastu różnych narodowości. Chór prowadzą nauczycielki z szkoły IPS, Aleksandra Zembroń i Alicja Łopatto.
Dalej koncert piosenek z bajek, wspólne śpiewanie "Mkną po szynach niebieskie tramwaje", a potem część gitarowa - riffy o solówki wszechczasów oraz wspólne wykonanie "Hey Joe".
Na scenie zawita też Shamla Kalbelia Sapera Group, czyli taneczno-muzyczny zespół ludowy z Indii. Na WOŚPowej scenie zaprezentuje taniec Kalbelia - typowy dla pustynnych plemion Radżastanu oraz kilka innych stylów tanecznych ze swojej prowincji.
Niedługo przed Światełkiem do Nieba wystąpi Dziubek Band wraz z gośćmi, czyli pierwsza w Polsce profesjonalna orkiestra dęta. Muzycy grają w wersji koncertowej oraz tanecznej, a także wykonują najtrudniejsze kompozycje muzyki klasycznej, filmowej oraz rozrywkowej w zaskakujących aranżacjach. Będzie to dwugodzinna uczta, na której gośćmi dyrygenta będzie wielu znanych artystów i wokalistów.
W niedzielę Stary Klasztor będzie pełnił rolę drugiej sceny. Tam wydarzenia rozpoczną się o 15.30 projektem Kobiety mają głos!, w którym wystąpi 12 utalentowanych, wrocławskich wokalistek. Następnie ciepłe rytmy reggae czyli zespół Bethel. Dla fanów polskiego rocka, największe przeboje grane pod kierownictwem Marka "Stinga" Popowa w ramach projektu Przeżyj to sam!. Po Światełku do Nieba zaprezentuje się obchodzący 18. urodziny czołowy przedstawiciel polskiej sceny alternatywnej - poznański zespół Muchy.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Zbigniew Warzyński/Sztab WOŚP ZHP Wrocław