Kupujemy najnowocześniejszy sprzęt, jakiego do tej pory w Polsce prawie nie było - powiedział kardiochirurg i współtwórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomoc profesor Bohdan Maruszewski podczas konferencji podsumowującej 66. Konkurs Ofert, który jest realizacją celu 31. Finału WOŚP. Tegoroczna Orkiestra grała pod hasłem "Żyj zdrowo w zdrowym świecie" na rzecz walki z sepsą. - Po tych dwóch dniach, a jeszcze zakupy trwają, mogę powiedzieć śmiało, że wygramy z sepsą - oświadczył szef WOŚP Jurek Owsiak.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała w czasie 31. Finału 243 259 387,25 złotych. To najwyższy wynik w historii WOŚP. Tegoroczna Orkiestra grała pod hasłem "Żyj zdrowo w zdrowym świecie" na rzecz walki z sepsą.
Od poniedziałku trwa 66. Konkurs Ofert, który jest realizacją celu 31. Finału. "Zakupy wystartowały rekordowo szybko - w niespełna cztery miesiące od dnia zbiórki i blisko dwa od momentu ogłoszenia ostatecznego wyniku akcji. Negocjacje mają doprowadzić do zakupu 477 urządzeń dla 169 pracowni mikrobiologicznych, działających w 127 miastach. W stawce jest nawet 200 milionów złotych, a zatem możemy mówić o największych zakupach w historii Orkiestry" - napisała w komunikacie WOŚP.
"Do tej pory w ramach tych zakupów sprzętu medycznego kupiliśmy 310 urządzeń za blisko 153 miliony złotych. Przed nami jeszcze zakup trzech typów urządzeń" - dodano.
Maruszewski: kupujemy sprzęt, jakiego w Polsce prawie nie było
W środę w tej sprawie odbyła się konferencja prasowa. - Sepsa jest jednym z największych zabójców w całym zdrowiu publicznym. Na sepsę choruje na świecie ponad 50 milionów ludzi, a 11 milionów umiera z tego powodu. W Polsce nie mamy danych, bo mimo zaleceń NIK-u [Najwyższej Izby Kontroli - red.] nie została stworzona baza danych, która rejestrowałaby wszystkie przypadki. Wiemy, że rocznie to jest między 50 a 100 tysięcy zachorowań - powiedział profesor Bohdan Maruszewski, kardiochirurg i współtwórca WOŚP. Jak zaznaczył, "co 2,8 sekundy z powodu sepsy ginie człowiek". - To dotyczy i dzieci, i dorosłych - podkreślił.
CZYTAJ WIĘCEJ O HISTORIACH OSÓB, KTÓRE POKONAŁY SEPSĘ: Katarzyna zasnęła w ramionach partnera, obudziła się w następnym roku. Roman był na tamtym świecie obiema nogami, obie stracił
- Kupujemy najnowocześniejszy sprzęt, jakiego do tej pory w Polsce prawie nie było, bo oczywiście zdarzały się pojedyncze egzemplarze - dodał.
Owsiak: mogę powiedzieć śmiało, że wygramy z sepsą
Szef WOŚP Jurek Owsiak zwrócił uwagę na tempo prac Orkiestry. - Nigdy tak nie było wcześniej, żeby dosłownie dwa miesiące po rozliczeniu Finału już te pieniądze wydawać - podkreślił.
- Po tych dwóch dniach, a jeszcze zakupy trwają, mogę powiedzieć śmiało, że wygramy z sepsą - dodał.
- Do każdych naszych zakupów się przygotowujemy. Nigdy byśmy się nie odważyli czegokolwiek kupić za te pieniądze społeczne w pojedynkę - zaznaczył Owsiak i podkreślił, że podczas konkursu ofert "na sali jest 30 osób, w tym czternastu ekspertów".
- Konkurs ofert powoduje, że możemy rozmawiać z firmami, możemy dyskutować, negocjować i wspólnie z wszystkimi oferentami zmienić jeszcze na końcu specyfikację, uzupełnić ją, aby kupić najlepszy sprzęt - dodał Owsiak.
ZOBACZ TEŻ: Agata Adamek morsowała ze zwyciężczynią swojej aukcji WOŚP. "Rozgrzały nas serca i ciepłe rozmowy" >>>
Wsparcie psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej. "Razem działać w polskich szkołach"
Przy okazji konferencji prasowej Jurek Owsiak przekazał też informację o wsparciu psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej - we współpracy z Uniwersytetem SWPS i programem RESQL - nowoczesną aplikacją i innowacyjnym systemem wspierającym szkoły w rozwiązywaniu problemów przemocy rówieśniczej.
- Fundacja zdecydowała, abyśmy razem mogli działać w polskich szkołach. Program RESQL jest dedykowany szkołom, bardzo nam się spodobał i chcemy w tym uczestniczyć. Postanowiliśmy kupić na początek 50 takich aplikacji, aby także dzięki naszej determinacji i możliwościom trafić do polskich szkół. Trzeba mówić o tym dużo, bo to może bardzo pomóc ten stan ducha podnieść - zaznaczył Owsiak.
- To jest dowód na to, że organizacje pozarządowe uzupełniają w sposób najlepszy, jak to można zrobić, to, co się nieraz gubi systemowi. My się nie chcemy boksować z systemem, my chcemy robić swoje, jak gdzieś jest luka, którą możemy wypełnić - dodał Owsiak.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24