WOŚP w dobie epidemii. "Potrafimy stworzyć w trudnych warunkach wielorakie możliwości wpłacania"

Źródło:
TVN24
Profesor Bohdan Maruszewski o możliwościach wsparcia WOŚP podczas Finału
Profesor Bohdan Maruszewski o możliwościach wsparcia WOŚP podczas FinałuTVN24
wideo 2/23
Profesor Bohdan Maruszewski o możliwościach wsparcia WOŚP podczas FinałuTVN24

Sytuacja zmusiła nas to do tego, żeby stworzyć warunki bezpiecznego wpłacania pieniędzy i bezpiecznego udziału w tym wielkim święcie - powiedział w "Faktach po Faktach" lekarz i współtwórca WOŚP profesor Bohdan Maruszewski. Mówił o szczegółach i celu zbiórki pieniędzy podczas 29. Finału. Początki Orkiestry wspominała w programie dziennikarka Agata Młynarska.

29. Finał WOŚP odbędzie się w niedzielę. W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy pod hasłem "Finał z głową" zbiera środki na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Jest to już drugi Finał WOŚP, podczas którego zbierane są fundusze dla laryngologii. Za zgromadzone w tym roku pieniądze Fundacja WOŚP zamierza zakupić specjalistyczny sprzęt, m.in. wyposażenie laryngologicznych sal operacyjnych.

W poprzednich 28 edycjach fundacja zebrała i przeznaczyła na wsparcie polskiego systemu ochrony zdrowia łącznie ponad miliard złotych.

SPRAWDŹ SPECJALNY SERWIS TVN24.PL O 29. FINALE WOŚP >>>

Profesor Maruszewski o możliwościach wsparcia WOŚP podczas Finału

W sobotnim wydaniu "Faktów po Faktach" o 29. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i historii Fundacji rozmawiali profesor Bohdan Maruszewski, kardiochirurg dziecięcy i współtwórca WOŚP oraz dziennikarka Agata Młynarska.

Gośćmi sobotniego wydania "Faktów po Faktach" byli dziennikarka Agata Młynarska oraz współtwórca WOŚP prof. Bohdan MaruszewskiTVN24

Profesor Maruszewski przekazał, jak będzie wyglądał przebieg Finału w dobie pandemii. - Sytuacja zmusiła nas to do tego, żeby stworzyć warunki bezpiecznego wpłacania pieniędzy i bezpiecznego udziału w tym wielkim święcie, jakim jest Finał - mówił. - To oznacza, że na ulicach polskich miast będzie 75 tysięcy wolontariuszy, ale poza tym już w tej chwili zainstalowanych jest 10 tysięcy puszek stacjonarnych i ponad 20 tysięcy e-skarbonek. Jak wyjaśnił kardiochirurg, "e-skarbonki to są takie wirtualne puszki, które mogą być zakładane przez osoby prywatne, firmy lub sztaby".

- Poza tym mamy 550 terminali, które pozwalają wpłacić bezpośrednio pieniądze, stronę internetową wplacam.wosp.org.pl i SMS-y o treści "SERCE" pod numer 75565.

Profesor Bohdan Maruszewski o możliwościach wsparcia WOŚP podczas Finału
Profesor Bohdan Maruszewski o możliwościach wsparcia WOŚP podczas FinałuTVN24

"Zebraliśmy już ponad 38 milionów złotych"

Prof. Bohdan Maruszewski przekazał także, ile pieniędzy przed startem Finału już ma na koncie Orkiestra. - Zebraliśmy już ponad 38 milionów złotych, a więc to pokazuje, jak jest ogromne zaangażowanie - powiedział przed godziną 20 w sobotę.

- To pokazuje, że w skuteczny sposób potrafimy stworzyć w trudnych warunkach wielorakie możliwości wpłacania - dodał.

CZYTAJ TAKŻE: "Bardzo dużo korzystam ze sprzętu WOŚP. Chciałbym dokładać do tego cegiełkę i dokładam". Łukasz Berezak, honorowy wolontariusz Orkiestry, w programie "Tak jest" >>>

"Będziemy również mówić o chirurgii ucha, chirurgii krtani, będą z nami specjaliści, eksperci"

Kardiochirurg wyjaśniał także cel zbiórki 29. Finału WOŚP. - Laryngologia i otolaryngologia dziecięca to jest dziedzina, która kojarzy się Polakom najczęściej z zapaleniem ucha i usunięciem migdałków - stwierdził. - To jest w rzeczywistości medycyna, która dotyczy nosa, gardła, krtani, zatok, uszu, ale również oskrzeli i tchawicy, a więc bardzo trudno dostępnych obszarów, zwłaszcza, jak wyobrazimy to sobie u małego noworodka - tłumaczył profesor Maruszewski.

- Dzisiaj technologia medyczna poszła niezwykle do przodu. Są możliwości diagnostyczne wprowadzania tam różnego rodzaju mikrourządzeń. Mówimy o urządzeniach o wielkości milimetrów - wyjaśniał. Przekazał także, że takie urządzenia będą prezentowane w czasie Finału. - Będziemy również mówić o chirurgii ucha, chirurgii krtani, będą z nami specjaliści, eksperci, którzy towarzyszą nam cały czas w przygotowywaniu Finału - dodał.

"Naszym celem jest, żeby wyposażenie w sprzęt spowodowało, że poziom polskiej laryngologii dziecięcej będzie nie gorszy niż w najbogatszych krajach w Europie"
"Naszym celem jest, żeby wyposażenie w sprzęt spowodowało, że poziom polskiej laryngologii dziecięcej będzie nie gorszy niż w najbogatszych krajach w Europie"TVN24

Prof. Maruszewski wskazał, że "sprzęt za pieniądze zebrane podczas Finału trafi do 27 ośrodków, klinik, oddziałów laryngologii dziecięcej w Polsce. - Naszym celem jest, żeby wyposażenie w sprzęt spowodowało, że poziom polskiej laryngologii dziecięcej będzie nie gorszy niż w najbogatszych krajach w Europie - podsumował.

Młynarska o pierwszym Finale WOŚP

Dziennikarka Agata Młynarska wspominała początki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak mówiła "wszystko wtedy było inaczej". - My z Jurkiem (Owsiakiem) robiliśmy wspólny program "Róbta, co chceta" i Jurek wspomniał, żeby zrobić coś, co zostawi jakiś ślad - powiedziała.

- W 1992 roku, a więc na rok przed pierwszym Finałem, ludzie już przysyłali do nas pieniądze. Najpierw był pomysł, żeby zbierać na jedną operację serca. Potem okazało się, że tych pieniędzy tyle ludzie w kopertach przysyłali do telewizji, że pomyśleliśmy, że z tego można zrobić coś więcej - mówiła.

Agata Młynarska o początkach WOŚP
Agata Młynarska o początkach WOŚPTVN24

Jak dodała, podczas pierwszego Finału udało się zebrać pieniądze "na cztery czy pięć płucoserc". - My, robiąc program, bawiąc się podczas niego, mieliśmy poczucie, że uderzamy jeszcze w jakiś dodatkowy, niesamowity, niepowtarzalny ton, który nadaje sens naszej pracy - powiedziała Młynarska.

Autorka/Autor:pp//rzw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W dotkniętej przez powodzie Bośni i Hercegowinie trwają poszukiwania zaginionych osób. Największe zniszczenia odnotowano w miejscowości Jablanica. Tam woda wyrzuciła w stronę zabudowań kilka tysięcy ton kamieni z pobliskiego kamieniołomu. W związku z prośbą o pomoc wystosowaną przez Bośnię i Hercegowinę, Polska jest gotowa wysłać grupę poszukiwawczo-ratowniczą MUSAR .

Ratownicy przekopują gruzy w poszukiwaniu ocalałych. Polscy strażacy oferują pomoc

Ratownicy przekopują gruzy w poszukiwaniu ocalałych. Polscy strażacy oferują pomoc

Źródło:
Reuters, PAP, BBC

Rosyjsko-hiszpański szpieg Paweł Rubcow, znany też jako Pablo Gonzalez, zbierał między innymi informacje na temat rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego i przekazywał Moskwie dane europejskich klinik, w których go leczono – poinformował hiszpański dziennik "El Mundo". Według ustaleń dziennika Rubcow skupiał się na głównych kwestiach zainteresowania Kremla: perspektywach rozszerzenia NATO, działalności dysydentów i systemach bezpieczeństwa państw.

"Adresy klinik w Barcelonie i Lozannie". Paweł Rubcow i "misja Nawalny"

"Adresy klinik w Barcelonie i Lozannie". Paweł Rubcow i "misja Nawalny"

Źródło:
El Mundo, PAP

Cierpiał na chorobę, która dotyka jedną osobę na kilkanaście milionów, jednak potrafił podchodzić do siebie z dystansem, żartował nawet, że "trochę przypomina kosmitę". W wieku 28 lat zmarł Włoch Sammy Basso, który był najdłużej żyjącym człowiekiem na świecie zmagającym się z progerią Hutchinsona-Gilforda, powodującą znacznie szybsze starzenie się. Poinformowało o tym w niedzielę Włoskie Stowarzyszenie Progerii. "Nauczył nas wszystkich, że choć przeszkody życia mogą czasem wydawać się nie do pokonania, warto żyć jego pełnią" - napisano w komunikacie.

Czego nauczył nas Sammy Basso

Czego nauczył nas Sammy Basso

Źródło:
Reuters, New York Times

Twarde lądowanie na lotnisku w Las Vegas. Na nagraniu widać lądujący na płycie samolot, spod którego wydobywają się płomienie i dym. Natychmiast interweniowała straż pożarna. Pasażerowie zostali ewakuowani.

Twarde lądowanie i płomienie. Pasażerowie ewakuowani w Las Vegas

Twarde lądowanie i płomienie. Pasażerowie ewakuowani w Las Vegas

Źródło:
CNN, NBC News

Za kilka dni w Polsce będzie ponad 20 stopni, a to za sprawą atlantyckiego huraganu Kirk. Jak długo utrzyma się ciepła aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie ponad 20 stopni. Jak długo?

Pogoda na 16 dni: będzie ponad 20 stopni. Jak długo?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Piosenkarka Roxie Węgiel poinformowała w mediach społecznościowych, że jest chora na cukrzycę typu 1. "Po minikoncercie zasłabłam i trafiłam do szpitala" - przekazała 19-latka. We wpisie zaapelowała do swoich fanów. "Błagam Was - nie bagatelizujcie zdrowia, badajcie się regularnie. Ta sytuacja sprawiła, że zrozumiałam powagę tego, co się wydarzyło i chcę, żeby Wam też dała do myślenia" - napisała Węgiel.

Roxie Węgiel odwołuje koncerty i apeluje do fanów

Roxie Węgiel odwołuje koncerty i apeluje do fanów

Źródło:
tvn24.pl

Dyskusje na ten temat trwają już od 200 lat. Archeolodzy szukają dowodów na to, że dawny gród w Czermnie (woj. lubelskie), na którego terenie zakończyli właśnie badania, można utożsamiać z Czerwieniem. Czyli głównym grodem Grodów Czerwieńskich, o które w X i XI wieku Królestwo Polskie toczyło boje z Rusią Kijowską. W ramach tegorocznych prac znaleziono drewniane belki i szkielety, które mogą pomóc rozwikłać zagadkę.

Znaleźli szkielety trzech osób. Mogą pomóc rozwikłać historyczną zagadkę

Znaleźli szkielety trzech osób. Mogą pomóc rozwikłać historyczną zagadkę

Źródło:
PAP

Białystok przymierza się do zmiany herbu miasta, bo ten obecny nawiązuje do nadanego w 1809 roku przez rosyjskiego zaborcę. Tak stwierdziła Komisja Heraldyczna przy resorcie spraw wewnętrznych i zarekomendowała herb, który nadał miastu w 1749 roku król August III Sas.

Gryf pogoni orła? Białystok szykuje się do zmiany. "Trzeba przywrócić miastu herb z XVIII wieku"

Gryf pogoni orła? Białystok szykuje się do zmiany. "Trzeba przywrócić miastu herb z XVIII wieku"

Źródło:
tvn24.pl

Papież Franciszek ogłosił w niedzielę, że mianuje 21 nowych kardynałów. Reuters pisze o "niespodziewanym ruchu", który ma wpłynąć na skład potężnej grupy zwanej zwyczajowo i historyczne "książętami Kościoła". Kardynałowie są najważniejszymi hierarchami zaraz po papieżu i decydują o jego wyborze.

Nowi "książęta Kościoła". "Niespodziewany ruch" papieża

Nowi "książęta Kościoła". "Niespodziewany ruch" papieża

Źródło:
Reuters, PAP
Pijany sternik próbował uciec policjantom

Pijany sternik próbował uciec policjantom

Źródło:
PAP

W warszawskim metrze rozpoczęła się wymiana listew, które pomagają w poruszaniu się osobom niewidomym. Ale pozytywną zmianę powinni odczuć wszyscy pasażerowie, bo niejednemu zdarzyło się w sezonie jesienno-zimowym wywinąć orła.

"Kto się na nich choć raz nie poślizgnął, niech pierwszy rzuci kamieniem". Zmiany w metrze

"Kto się na nich choć raz nie poślizgnął, niech pierwszy rzuci kamieniem". Zmiany w metrze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory prezydenckie w Polsce odbędą się wiosną przyszłego roku. Wiadomo, na kogo postawi Konfederacja i Polska 2050, ale pozostałe partie pracują nad wskazaniem najlepszego kandydata do prezydenckiego wyścigu. Swojego kandydata mógłby też wskazać prezydent Andrzej Duda. Na taką sugestię odpowiedział w TVN24 doradca prezydenta Stanisław Żaryn.

Andrzej Duda "być może kogoś wskaże". Doradca prezydenta pytany o kandydatów w wyborach

Andrzej Duda "być może kogoś wskaże". Doradca prezydenta pytany o kandydatów w wyborach

Źródło:
TVN24

Prom ze Świnoujścia do Trelleborga nie wypłynął w zaplanowany po północy rejs i wciąż stoi przy nabrzeżu. Od kilkunastu godzin trwa akcja policyjnych negocjatorów. W terminalu czeka kilkaset osób.

Kilkuset pasażerów nie może wypłynąć do Szwecji

Kilkuset pasażerów nie może wypłynąć do Szwecji

Źródło:
PAP, tvn24.pl

We wtorek, na najbliższym posiedzeniu, rząd ma się zająć projektem zmiany ustawy o podatkach lokalnych. Projekt zawiera m.in. nowe definicje budynku i budowli oraz zmiany ujednolicające opodatkowanie garaży w budynkach mieszkalnych. Ministerstwo Finansów planuje, że nowe przepisy wejdą w życie od 1 stycznia 2025 r.

Ważne zmiany dla właścicieli domów i mieszkań. Rząd zreformuje podatki lokalne

Ważne zmiany dla właścicieli domów i mieszkań. Rząd zreformuje podatki lokalne

Źródło:
PAP

Nie żyje starsze małżeństwo z Jaworzna (woj. śląskie), które miało zatruć się czadem. Do szpitala z objawami zatrucia tlenkiem węgla trafili ich syn z żoną i dziećmi.

Zatrucie czadem. Nie żyją dwie osoby

Zatrucie czadem. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
tvn24.pl

Sztokholm znalazł się na szczycie rankingu najbardziej przyjaznych miast w Europie, opublikowanego przez magazyn "Traveller". Twórcy zestawienia wskazali, że Szwedzi zasługują na wspomniany tytuł ze względu na otwartość, uprzejmość oraz pogodę ducha. Na podium znalazły się jeszcze takie miasta jak Budapeszt oraz Walencja. W zestawieniu światowym 1. miejsce zajął Singapur.

Sztokholm i Singapur na szczycie rankingu  najbardziej przyjaznych miast

Sztokholm i Singapur na szczycie rankingu najbardziej przyjaznych miast

Źródło:
PAP

Policyjni "łowcy głów" z Lublina wytropili 43-latka poszukiwanego od 18 lat do odbycia kary za rozbój z użyciem niebezpiecznego narzędzia. Mężczyzna odsiedział dwa lata, wyszedł na warunkowe zwolnienie, a potem uciekł z Polski. Okazało się, że ukrywał się we Francji. Posługiwał się tam fałszywymi dokumentami. 

Szukali go przez 18 lat. Ukrywał się we Francji. Tam również był karany 

Szukali go przez 18 lat. Ukrywał się we Francji. Tam również był karany 

Źródło:
tvn24.pl

Do tragedii doszło na gminnej drodze w miejscowości Grabów Szlachecki (woj. lubelskie). 50-latka z nieznanych przyczyn wjechała na niestrzeżony przejazd i zderzyła się z pociągiem. Nie żyje. Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku. Podkreślają, że choć tego dnia było pochmurno, to warunki na drodze nie były złe.

Zderzyła się z pociągiem, zginęła. "Auto zostało o kilkaset metrów przesunięte po torowisku"

Zderzyła się z pociągiem, zginęła. "Auto zostało o kilkaset metrów przesunięte po torowisku"

Źródło:
tvn24.pl

Węgrzy zgromadzili się pod siedzibą państwowej telewizji MTVA i protestowali przeciwko upolitycznieniu mediów publicznych. Opozycja domaga się likwidacji "fabryki propagandy". - Dzisiejsze media publiczne w Węgrzech to międzynarodowy skandal. Mamy już dość - powiedział lider opozycji Peter Magyar. W odpowiedzi państwowy nadawca oskarżył organizatorów protestów o formowanie uzbrojonych bojówek.

W Budapeszcie domagali się likwidacji "fabryki propagandy"

W Budapeszcie domagali się likwidacji "fabryki propagandy"

Źródło:
PAP

Policjanci z Gniezna otrzymali sygnał z Interpolu o zagrożonym życiu i zdrowiu mężczyzny. W hostelowym pokoju, w którym miał przebywać, nikogo nie zastali. Znaleźli za to narkotyki. Wkrótce w ich ręce wpadł 29-latek.

Dostali sygnał z Waszyngtonu. W hostelu znaleźli worki pełne amfetaminy

Dostali sygnał z Waszyngtonu. W hostelu znaleźli worki pełne amfetaminy

Źródło:
tvn24.pl

Po jednym z najbrutalniejszych ataków gangów w ostatnich latach, w którym zginęło 70 osób, premier Haiti Garry Conille wyruszył w sobotę w podróż do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Kenii. - Jesteśmy atakowani na wszystkich frontach - powiedział przed wylotem. Szef haitańskiego rządu będzie zabiegał o pomoc w walce z przestępczością w swoim kraju.

Zamordowali 70 osób, w tym noworodki. Najkrwawszy atak gangów od lat

Zamordowali 70 osób, w tym noworodki. Najkrwawszy atak gangów od lat

Źródło:
PAP
Do dna. "Byłam przedszkolanką. Codziennie wciągałam kreskę"

Do dna. "Byłam przedszkolanką. Codziennie wciągałam kreskę"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Samiczka jednego z najmniejszych jeleni świata - pudu południowego - która urodziła się w warszawskim zoo, ma już imię. Wybrano je w internetowym głosowaniu.

Plebiscyt zakończony. Imię dla samiczki jednego z najmniejszych jeleni świata wybrane

Plebiscyt zakończony. Imię dla samiczki jednego z najmniejszych jeleni świata wybrane

Źródło:
PAP

"Ocalałe" można od dziś obejrzeć w TVN24 GO. Bohaterki cyklu, cztery kobiety z Ukrainy, dają świadectwo bestialstwu, jakiego doświadczyły w rosyjskiej niewoli. Dlaczego zdecydowały się opowiedzieć o piekle, przez które przeszły? - Udzielam wielu wywiadów i uczestniczę w wielu wydarzeniach pod jednym warunkiem: że o kobietach, które tam (w niewoli - red.) pozostały, usłyszy cały świat - podkreśla Ludmiła Husejnowa.

"Nasza historia jest gwoździem wbitym w trumnę wroga".  Cykl "Ocalałe" już w TVN24 GO

"Nasza historia jest gwoździem wbitym w trumnę wroga". Cykl "Ocalałe" już w TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl
Nie ma co się zarzekać, że "moje dziecko to nigdy"

Nie ma co się zarzekać, że "moje dziecko to nigdy"

Źródło:
tvn24.pl
Premium