W obszernym wywiadzie dla telewizji CBS News prezydent USA Donald Trump powiedział, że wysłanie amerykańskich wojsk do pogrążonej w kryzysie politycznym Wenezueli "jest opcją". Przekazał, że odrzucił prośbę wenezuelskiego prezydenta Nicolasa Maduro o spotkanie.
Treść przeprowadzonego w piątek wywiadu została opublikowana w niedzielę na portalu telewizji CBS News. Stacja wyemituje tego dnia rozmowę z Trumpem dwukrotnie, w tym raz tuż przed popularnym wśród Amerykanów finałowym meczem futbolowej ligi NFL, Super Bowl.
Interwencja w Wenezueli "jest opcją"
Przywódca USA poinformował, że nie wyklucza interwencji zbrojnej w Wenezueli i oświadczył, że wysłanie do tego kraju amerykańskich wojsk "jest opcją".
Przekazał również, że otrzymał propozycję spotkania z Maduro "kilka miesięcy temu". Swoją decyzję o odrzuceniu zaproszenia argumentował "okropnymi rzeczami, które dzieją się w Wenezueli". Podkreślił też, że Wenezuela była "najbogatszym państwem" w regionie, a teraz jej problemem jest "bieda, cierpienie oraz przestępczość".
Trump: zostaniemy w Iraku, by pilnować Iranu
W wywiadzie Trump poruszył również m.in. sprawy polityki bliskowschodniej oraz niedawnego shutdownu.
Mówiąc o obecności USA w Iraku, Trump ocenił, że Stany Zjednoczone wydały "fortunę na budowę tam niesamowitej bazy". - Jednym z powodów, dla których chcę ją utrzymać jest to, że chcę patrzeć trochę na Iran, ponieważ Iran jest prawdziwym problemem - ocenił. - Będziemy pilnować i będziemy dalej widzieć jeśli będą jakieś kłopoty, jeśli ktoś będzie próbował uzyskać broń nuklearną lub inną, będziemy wiedzieć zanim to zrobią - oświadczył Trump. Mówiąc o Iranie, przywódca USA wypowiedział się sceptycznie o doniesieniach amerykańskiego wywiadu. - Jeśli moi ludzie w wywiadzie mówią, że w rzeczywistości Iran to wspaniałe przedszkole, to nie zgadzam się z nimi w stu procentach. To okrutne państwo, które zabija wielu ludzi - ocenił. Trump dodał, że nie musi się zgadzać z szefami amerykańskich służb, którzy twierdzą, że technicznie Teheran przestrzega postanowień porozumienia nuklearnego, z którego USA wycofały się w maju 2018 roku.
Autor: momo/tr / Źródło: PAP