Warszawa solidarna z Ukrainą

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Solidarni z Ukrainą. Manifestacje w Warszawie
Solidarni z Ukrainą. Manifestacje w WarszawieTVN24
wideo 2/3
Solidarni z Ukrainą. Manifestacje w WarszawieTVN24

W Warszawie, jak w wielu miastach w Polsce i na świecie, odbywały się w czwartek manifestacje przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę. W stolicy trwały dwie: jedna przed ambasadą Ukrainy, a druga, właściwie od samego rana - przed ambasadą Rosji. Ta druga wiązała się ze sporymi utrudnieniami.

Manifestacje w Warszawie odbywały się w geście protestu przeciw wojnie i solidarności z Ukrainą. Przed ambasadą Rosji protestujący są w zasadzie od rana. Na popołudnie i wieczór zwoływane były jednak kolejne pikiety. Od 17 trwała też solidarnościowa manifestacja przed ambasadą Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 21:41

    Na tym kończymy naszą relację.

  • 21:10

    - Szacujemy liczbę uczestników na 3-5 tys. ludzi. Demonstracja przebiega spokojnie - powiedział PAP Lucjan Kocjan z Akcji Demokracja.

  • 21:08

  • 20:44

    Iluminacja w barwach narodowych Ukrainy na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie

  • 20:22

    Policja poinformowała, że wyłączony jest również ruch w alei Szucha.

  • 19:32

  • 19:29

    Tłum sprzed ambasady rosyjskiej ma przejść przed budynek ambasady ukraińskiej.

  • 19:06

  • 19:03

  • 18:48

    - Dlaczego tu jestem? Bo chcę wyrazić solidarność z Ukrainą, z ich aspiracjami, z ich marzeniami. To są nasi bracia, tacy jak my. Oni przeżywają teraz straszne rzeczy. My chcemy być z nimi - powiedział jeden z uczestników manifestacji.

  • 18:27

    Pikieta przed ambasadą Rosji

  • 18:17

  • 18:16

    Przed ambasadą Ukrainy manifestujący zapalają znicze.

  • 18:14

  • 18:04

    Podobne manisfestacje odbywają się w wielu polskich miastach.

  • 17:57

  • 17:49

    - Nie spodziewałam się, że do czegoś dojdzie. To jest coś okropnego. Nie powinno do tego dojść – skomentowała jedna z uczestniczek manifestacji.

  • 17:39

    - Działania Putina zasługują na najwyższe potępienie i zapewniają, że za nic ma tak cenną dla nas wartość pokoju - powiedziała Natalia Kowalik z Akcji Demokracji.

  • 17:37

    Uczestnicy mają transparetny z hasłem "Free Ukraine".

  • 17:33

    Przed ambasadą odegrano hymn Ukrainy.

  • 17:28

    Utrudnienia w związku z manifestacjami w Warszawie

  • 17:26

    Artur Węgrzynowicz z tvnwarszawa.pl poinformował o zablokowanej ulicy Belwedesrkiej i sporym korku w Alejach Ujazdowskich.

  • 17:25

    Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zwrócił się do mieszkańców Ukrainy:

    "Drodzy Sąsiedzi! Ukraińscy przyjaciele!

    Dziś obudziliśmy się w zupełnie nowym świecie. I było to przebudzenie straszne. Odczuwalne bardzo wyraźnie w Warszawie – mieście, które pamięta dramat II wojny światowej. Mieszkańcy stolicy Polski są dziś poruszeni napaścią Putina na Ukrainę, o niczym innym dziś od rana nie rozmawiamy.

    Wiem, że trudno sobie nawet wyobrazić, jak dramatyczne musiało być dzisiejsze przebudzenie w ukraińskich miastach – w stolicy waszego kraju, Kijowie, w ostrzeliwanych przez rosyjskiego agresora miastach na wschodzie Ukrainy. Kolejna, jeszcze szerzej zakrojoną faza brutalnej agresji, której ofiarą Wasz kraj pozostaje od 8 lat, jest ponurym, przerażającym faktem, z którym musimy jako cały wolny świat się zmierzyć.

    Jesteśmy z Wami. Zapewniałem o tym w ubiegłym tygodniu mera Kijowa Witalija Kliczkę podczas wizyty w stolicy Waszego kraju. Jeżeli rosyjska agresja nie zostanie powstrzymana, wielu obywateli Ukrainy będzie zapewne szukało schronienia w Polsce. Chcę Was zapewnić, że Warszawa Was przyjmie z otwartością i życzliwością. Razem z samorządowcami z innych polskich miast przygotowujemy się do udzielania konkretnej pomocy. Pomożemy, jak tylko będziemy mogli.

    Bracia Ukraińcy! Wiedzcie, że macie nasze wsparcie. Ale wiedzcie też, że z wielkim podziwem patrzymy na Waszych żołnierzy, którzy wskutek rosyjskiej napaści zostali zmuszeni, by stanąć w obronie ojczyzny, narażać dla niej życie. Polska zawsze będzie głośno wspierać niepodległą, silną i niezależną Ukrainę.

    Polska była pierwszym krajem, który uznał niepodległość Ukrainy w 1991 roku. Polska wspierała wolnościowe dążenia Ukraińców podczas Pomarańczowej Rewolucji. I jestem głęboko przekonany, że Polska, - mówię to jako prezydent stolicy mojego kraju - będzie wspierać też Ukrainę podczas Agresji z Kremla.

    Warszawa mówi dziś głośno: jesteśmy z Wami! Jesteście bohaterami, którzy walczą dziś nie tylko w obronie swojego kraju, ale też bezpiecznej i stabilnej Europy. Ufam, że cały wolny świat w tej chwili próby wykaże się dojrzałością, jednością i solidarnością".

    Шановні сусіди! Друзі українці!

    Сьогодні ми прокинулися в абсолютно новому світі. І це пробудження виявилося жахливим. Це дуже чітко відчувається у Варшаві – місті, яке пам’ятає трагедію Другої світової війни. Сьогодні жителі польської столиці стривожені нападом Путіна на Україну, інші теми сьогодні від ранку навіть не обговорюються.

    Я знаю, що важко навіть уявити, яким трагічним має бути сьогоднішій ранок в українських містах – у столиці вашої країни Києві та в містах на сході України під обстрілом російського агресора. Нажаль ми зіткнулися з іще більш масштабною фазою жорстокої агресії, жертвою якої ваша країна була протягом 8 років, і яка є похмурим, страшним фактом.

    Ми з вами. Минулого тижня я запевнив в цьому мера Києва Віталія Кличка під час візиту до столиці вашої країни. Якщо російську агресію не зупинити, багато громадян України, ймовірно, шукатимуть притулку в Польщі. Хочу вас запевнити, що Варшава зустріне вас відкрито та доброзичливо. Разом із представниками місцевої влади з інших міст Польщі ми готуємося надати конкретну допомогу. Ми допоможемо, чим тільки зможемо.

    Брати українці! Знайте, що ми вас підтримуємо. Але ви також повинні знати, що ми з великим захопленням дивимося на ваших солдатів, які внаслідок російського нападу були змушені стати на захист своєї Батьківщини і ризикувати за неї життям. Польща завжди голосно підтримуватиме незалежну, сильну і мужню Україну.

    Польща була першою країною, яка визнала незалежність України у 1991 році. Польща підтримала прагнення українців до незалежності під час Помаранчевої революції. І я глибоко переконаний, що вся Польща – говорю це як президент столиці моєї країни – також підтримає Україну під час Кремлівської агресії.

    Варшава сьогодні голосно говорить: ми з вами! Ви герої, які сьогодні борються не лише за захист своєї країни, а й за безпечну та стабільну Європу. Я вірю, що весь вільний світ у цей момент випробування проявить зрілість, єдність і солідарність.

    Мер Варшави Рафал Тшасковський





  • 17:21

    Reporter podał, że pojawiło się kilkaset osób, ale liczba rośnie z minuty na minutę.

  • 17:21

    Reporter TVN24 Sebastian Napieraj relacjonował to, co dzieje się przed budynkiem rosyjskiej ambasady. – Przede wszystkim mnóstwo emocji. To jest strach, przerażenie i niepewność jutra – mówił.

  • 17:13

    Uczestnicy mają ze sobą flagi Ukrainy, a także żółte tulipany.

  • 17:10

    Przed godziną 17 manifestujący zebrali się w dwóch miejscach: przed budynkiem ambasady rosyjskiej przy Belwederskiej i przed ambasadą Ukrainy w alei Szucha.

"Nic nas nie złamie"

Protest rozpoczął się odśpiewaniem hymnu Ukrainy. Demonstranci wznosili hasła: "Ukraina wolnym krajem", "Nic nas nie złamie", "Putin terrorysta". Przemawiali przedstawiciele ukraińskiej diaspory, z organizacji Ukraiński Dom w Warszawie, Związku Ukraińców w Polsce. Głos zabrały Natalia Panchenko z Euromaidan Warszawa i białoruska aktywistka Jana Shostak. - Szacujemy liczbę uczestników na 3-5 tysięcy ludzi. Demonstracja przebiega spokojnie - mówił Lucjan Kocjan z Akcji Demokracja. Wśród demonstrantów i na liście mówców znaleźli się także politycy: Michał Szczerba (PO), Adrian Zandberg z Lewica Razem, Szymon Hołownia.

Policja informowała o utrudnieniach. Wyłączony został ruch w Alejach Ujazdowskich - na odcinku od Placu na Rozdrożu do ulicy Bagatela oraz ulica Bagatela na odcinku od Placu Unii Lubelskiej do Alej Ujazdowskich. - Jesteśmy na miejscu, dbając o bezpieczeństwo - zapewniali policjanci. Nieprzejezdna była także aleja Szucha.

Utrudnienia były spowodowane tym, że manifestujący przeszli sprzed ambasady Rosji przy Belwederskiej w kierunku ambasady Ukrainy w alei Szucha.

W barwach flagi Ukrainy podświetlono Pałac Kultury i Nauki oraz most Śląsko-Dąbrowski.

Protestujący przed ambasadą Rosji w Warszawie pojawili się w czwartek rano. Oprócz Ukraińców i Polaków przyszli także Rosjanie, którzy nie zgadzają się z polityką Władimira Putina, w sumie kilkaset osób.

W nocy ze środy na czwartek prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił rozpoczęcie "operacji specjalnej w Donbasie". Według informacji ukraińskich władz i relacji w sieciach społecznościowych rosyjskie siły zaczęły ostrzał ukraińskich miast także z innych kierunków. 

Autorka/Autor:katke/r

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Pozostałe wiadomości

- Sąd ma świadomość, że tak naprawdę największą karą dla oskarżonego będzie dalsze życie ze świadomością, że do śmierci jego syna doszło tylko i wyłącznie z jego winy. Ta nieformalna kara, w przeciwieństwie do tej oficjalnej kary pozbawienia wolności, nie ulegnie zatarciu - tak wyrok dla 32-latka, który po pijanemu spowodował wypadek, w którym zginął czteroletni Miłosz, uzasadniał sędzia Łukasz Kaczmarzewski.

Ojciec był pijany, Miłosz nie żyje. Wyrok sądu i "największa kara, która nigdy nie zostanie zatarta"

Ojciec był pijany, Miłosz nie żyje. Wyrok sądu i "największa kara, która nigdy nie zostanie zatarta"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa niedźwiedzie polarne z warszawskiego zoo, bracia Gregor i Aleut wkrótce wyruszą w podróż z warszawskiej Pragi do nowego domu w czeskiej Pradze. Można je odwiedzać przed wyjazdem jeszcze tylko przez kilka najbliższych dni.

Gregor i Aleut opuszczają Warszawę, zamieszkają w Pradze

Gregor i Aleut opuszczają Warszawę, zamieszkają w Pradze

Źródło:
PAP

Strażnicy miejscy interweniowali wobec agresywnego mężczyzny, który wymachiwał pałką teleskopową w pobliżu przystanku autobusowego na warszawskim Bródnie. Na widok funkcjonariuszy, by zatrzeć dowód przestępstwa, zjadł foliową torebkę z marihuaną. Dodatkowo zaatakował strażników.

Wymachiwał pałką teleskopową, połknął foliową torebkę

Wymachiwał pałką teleskopową, połknął foliową torebkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa w Płocku, która w marcu 2022 r. przedstawiła Radosławowi K. zarzuty zabójstwa trzech chłopców w wieku 8, 12 i 17 lat (Piotra, Adriana i Oskara), skierowała do sądu wniosek o umorzenie śledztwa i umieszczenie mężczyzny w zakładzie psychiatrycznym. Biegli uznali, że K. jest niepoczytalny.

Podejrzany o zabicie trzech chłopców nie stanie przed sądem

Podejrzany o zabicie trzech chłopców nie stanie przed sądem

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W kolejną miesięcznicę katastrofy smoleńskiej delegacja PiS z prezesem partii Jarosławem Kaczyńskim złożyła wieńce pod pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku. Towarzyszyły temu okrzyki aktywistów i słowne utarczki.

Okrzyki i słowne utarczki w miesięcznicę katastrofy smoleńskiej

Okrzyki i słowne utarczki w miesięcznicę katastrofy smoleńskiej

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Zakończył się protest rolników i związkowców, którzy przemaszerowali warszawskimi ulicami, by wyrazić sprzeciw przeciwko zapisom Zielonego Ładu. Po godzinie 14 uczestnicy dotarli przed Sejm. Godzinę później przedstawicieli protestujących przyjął w Sejmie marszałek Szymon Hołownia. Jak mówił, spotkanie odbyło się w spokojnej atmosferze. Po 16 organizatorzy zakończyli protest.

Rolnicy, związkowcy i politycy PiS przeszli ulicami stolicy

Rolnicy, związkowcy i politycy PiS przeszli ulicami stolicy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Drogowcy sprzedają samochody, które zostały odholowane ze stołecznych ulic i przez pół roku nie zostały odebrane przez właścicieli. Zgodnie z ustawą przeszły na własność miasta. Tym razem jest to 41 samochodów. W dotychczasowych sześciu przetargach sprzedano 189 pojazdów za ponad 1,4 miliona złotych.

Właściciele porzucili je na ulicach. Auta zostaną sprzedane

Właściciele porzucili je na ulicach. Auta zostaną sprzedane

Źródło:
PAP

To zdarzenie mogło skończyć się tragicznie. Kierująca autem osobowym wjechała na przejazd kolejowy w Płocku, kiedy sygnalizator wskazywał już czerwone światło, a zapory zaczęły się opuszczać. Maszynista nadjeżdżającego pociągu musiał awaryjnie hamować. 41-letnia kierująca została ukarana mandatem.

Wjechała na przejazd przy czerwonym świetle, gdy opadały rogatki. Maszynista zahamował w ostatniej chwili

Wjechała na przejazd przy czerwonym świetle, gdy opadały rogatki. Maszynista zahamował w ostatniej chwili

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cztery samochody zderzyły się w alei Armii Ludowej, tuż przed mostem Łazienkowskim. Jedna osoba trafiła do szpitala. Są utrudnienia w stronę Pragi-Południe. Korek ciągnie się aż do Pomnika Lotnika.

Zderzenie czterech samochodów na Trasie Łazienkowskiej

Zderzenie czterech samochodów na Trasie Łazienkowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W weekend drogowcy będą frezować nawierzchnię prawego pasa alei Wilanowskiej. Prace obejmą odcinek od ronda Unii Europejskiej do alei Lotników. Kierowcy będą mieli do dyspozycji po jednym pasie w każdym kierunku.

Aleja Wilanowska zyska nową nawierzchnię. Utrudnienia

Aleja Wilanowska zyska nową nawierzchnię. Utrudnienia

Źródło:
Infoulice Warszawa

Policjant wystrzelił z pistoletu ostrą amunicją w okno siedziby komisariatu policji w Radomiu. Nikomu nic się nie stało, ale uszkodzona została szyba i elewacja. Prokuratura sprawdzała czy doszło do "nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza". Postępowanie zostało zakończone.

Policjant przeładowywał broń w komisariacie, wystrzał uszkodził szybę i elewację. Koniec śledztwa

Policjant przeładowywał broń w komisariacie, wystrzał uszkodził szybę i elewację. Koniec śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z podwarszawskiego Piaseczna zatrzymali kierowcę przewozu osób, który okradł i pobił swojego pasażera za brak napiwku. 24-latek przyznał się do winy, po usłyszeniu zarzutów został przewieziony do aresztu, gdzie spędzi trzy najbliższe miesiące.

Pasażer nie miał na napiwek, kierowca przewozu pobił go pałką i okradł

Pasażer nie miał na napiwek, kierowca przewozu pobił go pałką i okradł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

86-letni mężczyzna wyszedł z domu do lekarza, jednak przy cmentarzu żydowskim na Bródnie stracił orientację w terenie. Seniorem zaopiekowała się mieszkająca w pobliżu kobieta. Okazało się, że mężczyzna ma zaniki pamięci. W znalezieniu jego domu pomogli strażnicy miejscy.

Wyszedł z domu do lekarza i nie wiedział, jak wrócić. Pomogła mieszkanka osiedla

Wyszedł z domu do lekarza i nie wiedział, jak wrócić. Pomogła mieszkanka osiedla

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci kryminalni z Woli zatrzymali mężczyznę poszukiwanego przez Interpol za pranie brudnych pieniędzy oraz oszustwa. 28-letni obywatel Ukrainy był ścigany przez wymiar sprawiedliwości w USA, gdzie za te przestępstwa grozi kara do 30 lat więzienia.

28-latek poszukiwany czerwoną notą Interpolu wpadł w Warszawie

28-latek poszukiwany czerwoną notą Interpolu wpadł w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kolejne duże zmiany w organizacji ruchu na Mokotowie w związku z budową linii tramwajowej do Wilanowa. W nocy z niedzieli na poniedziałek otwarte zostaną dwie jezdnie ulicy Spacerowej. Dwa dni później zamknięty zostanie wjazd w Dolną.

Otworzą Spacerową, zamkną Dolną. Autobusy zmienią trasy

Otworzą Spacerową, zamkną Dolną. Autobusy zmienią trasy

Źródło:
PAP