TVN Warszawa | Ulice

Warszawa solidarna z Ukrainą

TVN Warszawa | Ulice

Aktualizacja:
Autor:
katke/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Solidarni z Ukrainą. Manifestacje w Warszawie
Solidarni z Ukrainą. Manifestacje w WarszawieTVN24
wideo 2/3
TVN24Solidarni z Ukrainą. Manifestacje w Warszawie

W Warszawie, jak w wielu miastach w Polsce i na świecie, odbywały się w czwartek manifestacje przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę. W stolicy trwały dwie: jedna przed ambasadą Ukrainy, a druga, właściwie od samego rana - przed ambasadą Rosji. Ta druga wiązała się ze sporymi utrudnieniami.

Manifestacje w Warszawie odbywały się w geście protestu przeciw wojnie i solidarności z Ukrainą. Przed ambasadą Rosji protestujący są w zasadzie od rana. Na popołudnie i wieczór zwoływane były jednak kolejne pikiety. Od 17 trwała też solidarnościowa manifestacja przed ambasadą Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 21:41

  Na tym kończymy naszą relację.

 • 21:10

  - Szacujemy liczbę uczestników na 3-5 tys. ludzi. Demonstracja przebiega spokojnie - powiedział PAP Lucjan Kocjan z Akcji Demokracja.

 • 21:08

 • 20:44

 • 20:22

  Policja poinformowała, że wyłączony jest również ruch w alei Szucha.

 • 19:32

 • 19:29

  Tłum sprzed ambasady rosyjskiej ma przejść przed budynek ambasady ukraińskiej.

 • 19:06

 • 19:03

 • 18:48

  - Dlaczego tu jestem? Bo chcę wyrazić solidarność z Ukrainą, z ich aspiracjami, z ich marzeniami. To są nasi bracia, tacy jak my. Oni przeżywają teraz straszne rzeczy. My chcemy być z nimi - powiedział jeden z uczestników manifestacji.

 • 18:27

 • 18:17

 • 18:16

  Przed ambasadą Ukrainy manifestujący zapalają znicze.

 • 18:14

 • 18:04

  Podobne manisfestacje odbywają się w wielu polskich miastach.

 • 17:57

 • 17:49

  - Nie spodziewałam się, że do czegoś dojdzie. To jest coś okropnego. Nie powinno do tego dojść – skomentowała jedna z uczestniczek manifestacji.

 • 17:39

  - Działania Putina zasługują na najwyższe potępienie i zapewniają, że za nic ma tak cenną dla nas wartość pokoju - powiedziała Natalia Kowalik z Akcji Demokracji.

 • 17:37

  Uczestnicy mają transparetny z hasłem "Free Ukraine".

 • 17:33

  Przed ambasadą odegrano hymn Ukrainy.

 • 17:28

 • 17:26

  Artur Węgrzynowicz z tvnwarszawa.pl poinformował o zablokowanej ulicy Belwedesrkiej i sporym korku w Alejach Ujazdowskich.

 • 17:25

  Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zwrócił się do mieszkańców Ukrainy:

  "Drodzy Sąsiedzi! Ukraińscy przyjaciele!

  Dziś obudziliśmy się w zupełnie nowym świecie. I było to przebudzenie straszne. Odczuwalne bardzo wyraźnie w Warszawie – mieście, które pamięta dramat II wojny światowej. Mieszkańcy stolicy Polski są dziś poruszeni napaścią Putina na Ukrainę, o niczym innym dziś od rana nie rozmawiamy.

  Wiem, że trudno sobie nawet wyobrazić, jak dramatyczne musiało być dzisiejsze przebudzenie w ukraińskich miastach – w stolicy waszego kraju, Kijowie, w ostrzeliwanych przez rosyjskiego agresora miastach na wschodzie Ukrainy. Kolejna, jeszcze szerzej zakrojoną faza brutalnej agresji, której ofiarą Wasz kraj pozostaje od 8 lat, jest ponurym, przerażającym faktem, z którym musimy jako cały wolny świat się zmierzyć.

  Jesteśmy z Wami. Zapewniałem o tym w ubiegłym tygodniu mera Kijowa Witalija Kliczkę podczas wizyty w stolicy Waszego kraju. Jeżeli rosyjska agresja nie zostanie powstrzymana, wielu obywateli Ukrainy będzie zapewne szukało schronienia w Polsce. Chcę Was zapewnić, że Warszawa Was przyjmie z otwartością i życzliwością. Razem z samorządowcami z innych polskich miast przygotowujemy się do udzielania konkretnej pomocy. Pomożemy, jak tylko będziemy mogli.

  Bracia Ukraińcy! Wiedzcie, że macie nasze wsparcie. Ale wiedzcie też, że z wielkim podziwem patrzymy na Waszych żołnierzy, którzy wskutek rosyjskiej napaści zostali zmuszeni, by stanąć w obronie ojczyzny, narażać dla niej życie. Polska zawsze będzie głośno wspierać niepodległą, silną i niezależną Ukrainę.

  Polska była pierwszym krajem, który uznał niepodległość Ukrainy w 1991 roku. Polska wspierała wolnościowe dążenia Ukraińców podczas Pomarańczowej Rewolucji. I jestem głęboko przekonany, że Polska, - mówię to jako prezydent stolicy mojego kraju - będzie wspierać też Ukrainę podczas Agresji z Kremla.

  Warszawa mówi dziś głośno: jesteśmy z Wami! Jesteście bohaterami, którzy walczą dziś nie tylko w obronie swojego kraju, ale też bezpiecznej i stabilnej Europy. Ufam, że cały wolny świat w tej chwili próby wykaże się dojrzałością, jednością i solidarnością".

  Шановні сусіди! Друзі українці!

  Сьогодні ми прокинулися в абсолютно новому світі. І це пробудження виявилося жахливим. Це дуже чітко відчувається у Варшаві – місті, яке пам’ятає трагедію Другої світової війни. Сьогодні жителі польської столиці стривожені нападом Путіна на Україну, інші теми сьогодні від ранку навіть не обговорюються.

  Я знаю, що важко навіть уявити, яким трагічним має бути сьогоднішій ранок в українських містах – у столиці вашої країни Києві та в містах на сході України під обстрілом російського агресора. Нажаль ми зіткнулися з іще більш масштабною фазою жорстокої агресії, жертвою якої ваша країна була протягом 8 років, і яка є похмурим, страшним фактом.

  Ми з вами. Минулого тижня я запевнив в цьому мера Києва Віталія Кличка під час візиту до столиці вашої країни. Якщо російську агресію не зупинити, багато громадян України, ймовірно, шукатимуть притулку в Польщі. Хочу вас запевнити, що Варшава зустріне вас відкрито та доброзичливо. Разом із представниками місцевої влади з інших міст Польщі ми готуємося надати конкретну допомогу. Ми допоможемо, чим тільки зможемо.

  Брати українці! Знайте, що ми вас підтримуємо. Але ви також повинні знати, що ми з великим захопленням дивимося на ваших солдатів, які внаслідок російського нападу були змушені стати на захист своєї Батьківщини і ризикувати за неї життям. Польща завжди голосно підтримуватиме незалежну, сильну і мужню Україну.

  Польща була першою країною, яка визнала незалежність України у 1991 році. Польща підтримала прагнення українців до незалежності під час Помаранчевої революції. І я глибоко переконаний, що вся Польща – говорю це як президент столиці моєї країни – також підтримає Україну під час Кремлівської агресії.

  Варшава сьогодні голосно говорить: ми з вами! Ви герої, які сьогодні борються не лише за захист своєї країни, а й за безпечну та стабільну Європу. Я вірю, що весь вільний світ у цей момент випробування проявить зрілість, єдність і солідарність.

  Мер Варшави Рафал Тшасковський

 • 17:21

  Reporter podał, że pojawiło się kilkaset osób, ale liczba rośnie z minuty na minutę.

 • 17:21

  Reporter TVN24 Sebastian Napieraj relacjonował to, co dzieje się przed budynkiem rosyjskiej ambasady. – Przede wszystkim mnóstwo emocji. To jest strach, przerażenie i niepewność jutra – mówił.

 • 17:13

  Uczestnicy mają ze sobą flagi Ukrainy, a także żółte tulipany.

 • 17:10

  Przed godziną 17 manifestujący zebrali się w dwóch miejscach: przed budynkiem ambasady rosyjskiej przy Belwederskiej i przed ambasadą Ukrainy w alei Szucha.

"Nic nas nie złamie"

Protest rozpoczął się odśpiewaniem hymnu Ukrainy. Demonstranci wznosili hasła: "Ukraina wolnym krajem", "Nic nas nie złamie", "Putin terrorysta". Przemawiali przedstawiciele ukraińskiej diaspory, z organizacji Ukraiński Dom w Warszawie, Związku Ukraińców w Polsce. Głos zabrały Natalia Panchenko z Euromaidan Warszawa i białoruska aktywistka Jana Shostak. - Szacujemy liczbę uczestników na 3-5 tysięcy ludzi. Demonstracja przebiega spokojnie - mówił Lucjan Kocjan z Akcji Demokracja. Wśród demonstrantów i na liście mówców znaleźli się także politycy: Michał Szczerba (PO), Adrian Zandberg z Lewica Razem, Szymon Hołownia.

Policja informowała o utrudnieniach. Wyłączony został ruch w Alejach Ujazdowskich - na odcinku od Placu na Rozdrożu do ulicy Bagatela oraz ulica Bagatela na odcinku od Placu Unii Lubelskiej do Alej Ujazdowskich. - Jesteśmy na miejscu, dbając o bezpieczeństwo - zapewniali policjanci. Nieprzejezdna była także aleja Szucha.

Utrudnienia były spowodowane tym, że manifestujący przeszli sprzed ambasady Rosji przy Belwederskiej w kierunku ambasady Ukrainy w alei Szucha.

W barwach flagi Ukrainy podświetlono Pałac Kultury i Nauki oraz most Śląsko-Dąbrowski.

Protestujący przed ambasadą Rosji w Warszawie pojawili się w czwartek rano. Oprócz Ukraińców i Polaków przyszli także Rosjanie, którzy nie zgadzają się z polityką Władimira Putina, w sumie kilkaset osób.

W nocy ze środy na czwartek prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił rozpoczęcie "operacji specjalnej w Donbasie". Według informacji ukraińskich władz i relacji w sieciach społecznościowych rosyjskie siły zaczęły ostrzał ukraińskich miast także z innych kierunków. 

Autor:katke/r

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Pozostałe wiadomości